banner-behzisti
سه‌شنبه 6 فروردين 1398   08:17:42
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
بهزیستی در رسانه
1397/12/12 يكشنبهمدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی بهزیستی:

اختلالات شنوایی در استان های دارای ازدواج فامیلی بیشتر است

مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی کشور گفت: شیوع اختلالات شنوایی و همچنین اختلالات بینایی در استان هایی که ازدواج های فامیلی بیشتری دارند، زیادتر از دیگر نقاط کشور است.

مصطفی سراج روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان شیوع اختلالات شنوایی در برخی از استان ها مانند خراسان رضوی، قزوین، فارس، گلستان و گرگان بیشتر از متوسط کشوری است.
مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: اجباری کردن غربالگری های ژنتیکی می تواند از بروز اختلالات شنوایی پیشگیری کند.
وی با تاکید بر اینکه اختلال شنوایی یکی از سخت ترین نوع معلولیت ها به شمار می رود، گفت: تصور عموم این است که معلولیت های جسمی از بدترین نوع معلولیت ها هستند؛ در حالی که اختلال شنوایی شدیدتر و بدتر از آن است چرا که ناشنوایان نمی توانند با دیگران ارتباط کامل برقرار کنند و مشارکت اجتماعی داشته باشند.

* واژه سازی 500 کلمه برای زبان اشاره 
مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا مبنی بر غلفت از زبان اشاره ناشنوایان گفت: اکنون اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است؛ برای زبان اشاره باید رویکردهای ملی و بومی داشته باشیم و واژه سازی کنیم که تاکنون 500 کلمه واژه سازی شده است.
سراج افزود: دو کتاب دیگر در ارتباط با زبان اشاره در دست چاپ است. تهیه محتوای کتاب ها با دشواری هایی روبرو است که لازم است انجمن های فعال در حوزه ناشنوایی و دانشگاه ها در این زمینه همکاری داشته باشند.
وی یادآور شد: برخی واژه های مربوط به زبان اشاره، خاص کشور ما است و باید بومی سازی شود.
به گفته سراج، بیش از 190 هزار نفر از ناشنوایان و کم شنوایان کشور تحت پوشش بهزیستی هستند که 40 درصد آنها را زنان و 60 درصد را مردان تشکیل می دهند. همچنین از این آمار حدود 62 درصد دچار اختلالات شنوایی شدید و خیلی شدید و 38 درصد دارای اختلالات شنوایی متوسط و خفیف هستند.

لینک خبر!

منبع خبر: ایرنا
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4357647
تعداد بازديد کنندگان سايت: 18163711 تعداد بازديد زيرپورتال: 5002314 اين زيرپورتال امروز: 2304 سایت در امروز: 7191 اين صفحه امروز: 2017