banner-behzisti
سه‌شنبه 6 فروردين 1398   08:36:48
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار ستادی
1397/12/21 سه‌شنبه

90 درصد خدمات بهزیستی را سمن ها ارائه می دهند

سازمان های مردم نهاد همراه همیشگی دولت و سازمان بهزیستی هستند و تاکنون بیش از 90 درصد خدمات بهزیستی به این موسسات برون سپاری شده است

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل به نقل از ایرنا،  "حبیب الله مسعودی فرید" معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور روز دوشنبه در خصوص نقش سازمان های غیردولتی و تاثیرات مثبت فعالیت های آنها در جامعه اظهار داشت: برای نمونه به منظور نگهداری کودکان در مراکز شبه خانواده، حدود 650 مرکز شبانه روزی داریم که در حال حاضر حدود 610 مرکز از این تعداد توسط خیرین مدیریت می شود. 

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: موسسات غیردولتی، انتفاعی و خیریه فارغ از اعتباراتی که برای بهبود شرایط هزینه می کنند، برای کاهش آسیب های اجتماعی نیز وقت می گذارند و در این زمینه تاثیرگذار هم بوده اند. برای مثال از میان 24 خانه امن هفت مورد آن دولتی و 17 مورد غیردولتی است.

فرید با بیان اینکه سازمان های مردم نهاد همکار بهزیستی هستند، ادامه داد: در سیاست گذاری ها، برنامه ریزی و اجرا، باید همدوش دوستان جلو برویم. در واقع بدون آنها نمی توانیم به هدف خودمان برسیم. 

وی در پاسخ به این سوال که آنها در خانه های امن چه مدت پذیرای مراجعان هستند و از آنها حمایت می کنند، تاکید کرد: حمایت ها از مراجعان از چند روز تا چند ماه (حدد 6 ماه) انجام می شود. در این مدت برنامه هایی را برای مددکاری، روانشناسی و توانمندسازی این افراد انجام می دهیم تا استقلال پیدا کنند. در این میان اگر مشخص شود فرد هنوز آمادگی لازم را ندارد، می تواند زمان بیشتری در خانه امن حضور داشته باشد و ما آنها را رها نمی کنیم. این در حالی است که این افراد برخی خدمات را داخل خانه های امن و خدماتی را نیز پس از خروج از مرکز دریافت می کنند. 

معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور افزود: همه این افراد نیاز به حمایت های مستمر ندارند و می توانند روی پای خود ایستاده یا عده ای از آنها به کانون خانواده هایشان بازگردند. اما شاید در میان مراجعان فقط 10 درصدشان سرپرست نداشته یا کسی پذیرایشان نباشد. 

وی اظهار داشت: برای این افراد، سعی می کنیم ودیعه مسکن بدهیم، در بحث توانمندسازی و اشتغال زایی کمک شان کنیم و همواره پیگیری های مددکاری نیز برای آنها انجام می شود. این در حالی است که سازمان یکسری از افراد را که نیاز به حمایت بیشتری دارند، تحت پوشش مستمری بگیران قرار داده است تا مستمری دریافت کنند. این فضا برای آنها باز است و می توانند تحت پوشش قرار بگیرند. در حال حاضر برای یک نفر بیش از 100 هزار تومان و به خانواده های پنج نفره بیش از 600 هزار تومان، مستمری می دهیم. 

معاون امور اجتماعی بهزیستی درباره کودکان بی سرپرست نیز توضیح داد: در مدتی که این کودکان در مراکز ما تحت حمایت هستند، سعی می کنیم آنها را تا قبل از رسیدن به سن قانونی با شیوه و سبک زندگی آشنا کنیم. همچنین به آنها در زمینه شغل، مهارت و ارتباط موثر آموزش داده می شود. البته منظور این نیست که در 10 یا 12 سالگی این کودکان را فقط برای شغل و کار کردن آماده کنیم بلکه هدفمان این است که بتوانیم در خصوص آنها و زندگی پس از خروجشان از مرکز گام های موثری برداریم. 

وی خاطرنشان کرد: در واقع ما با راه اندازی مراکز رشد در استان ها به دنبال این هدف و توانمند کردن کودکانی هستیم که در مراکز ما بزرگ می شوند. این در حالی است که آنها پس از خروج از مرکز نیز تا پنج سال بعد تحت مراقبت های سازمان بهزیستی قرار می گیرند. 

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در پایان با اشاره به اینکه این کودکان در نهایت باید روزی از بهزیستی بروند و خود به زندگی ادامه دهند، یادآور شد: رفتن آنها اما باید حساب شده باشد و در سنین زیر 18 سال آنها اجازه خروج ندارند. پس از آن نیز باید از توانمندی آنها مطمئن شده باشیم و بدانیم این افراد می توانند پس از خروج از مراکز ما به بهترین شکل به زندگی شان ادامه بدهند. 

منبع خبر: اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4357740
تعداد بازديد کنندگان سايت: 18164273 تعداد بازديد زيرپورتال: 5002429 اين زيرپورتال امروز: 2419 سایت در امروز: 7753 اين صفحه امروز: 2110