banner-behzisti
يكشنبه 1 ارديبهشت 1398   09:41:29
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
آخرین اخبار
1397/11/6 شنبهمعاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور در دیدار با علما و مراجع عظام قم مطرح کرد،

ریشه بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی اعتیاد است/ پیشگیری و توانمندسازی جامعه هدف مهمترین رسالت بهزیستی است

معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور در دومین سفر استانی خود با تعدادی از آیات عظام و مراجع تقلید قم دیدار کرد و گزارش کاملی از وظایف، فعالیت ها و برنامه های سازمان بهزیستی برای کاهش مشکلات و آسیب های اجتماعی، بهبود زندگی جمعیت تحت پوشش این سازمان و ایجاد شفافیت در عملکرد سازمان با افزایش نظارت عمومی و ارتقای اعتماد و مشارکت مردم به سازمان بهزیستی ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، «وحید قبادی دانا» معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در این دیدار با اشاره به  آماری از وضعیت افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور گفت: در حال حاضر یک میلیون و 415 هزار معلول شناسنامه دار در کشور داریم که 800 هزار نفر آنها معلولان شدید و خیلی شدید هستند که مستمری بگیر سازمان بهزیستی به شمار می روند. متاسفانه به دلیل کمبود منابع، میزان مستمری دریافتی آنها محدود است . در حال حاضر 108 تا 416 هزار تومان بر حسب تعداد خانوار دریافت می کنند که همین مقدار هم نسبت به گذشته تقریبا چند برابر و فقط در دولت فعلی حدود 3 برابر شده است.

قبادی دانا با بین اینکه در گذشته تعداد مستمری بگیران سازمان حدود 500 هزار نفر بودند گفت:  این تعداد در حال حاضر  به یک میلیون و 40 هزارنفر رسیده است، یعنی در این دولت افرادی که در نوبت دریافت مستمری بودند با هدفمندی یارانه ها مستمری بگیر شده اند.

وی ادامه داد: معلولین نیازمند علاوه بر مستمری، حق پرستاری هم دریافت می کنند که البته آن هم محدود است. نظر ما در سازمان بهزیستی این است که این معلولان در خانواده ها پرستاری و نگهداری شوند اما بخشی از معلولان مجهول الهویه و بخشی از معلولانی به دلایل مختلف در خانواده نگهداری نمی شوند توسط سازمان بهزیستی مورد سرپرستی قرار می گیرند و معمولا در مراکز ویژه ای از آنها نگهداری می شود و بابت هر معلول 640 هزارتومان یارانه بصورت ماهیانه به مراکز نگهداری از سوی سازمان بهزیستی پردخت می شود که امیدواریم در سال آینده این رقم به 920 هزار تومان برسد.

به گفته معاون وزیر ورییس سازمان بهزیستی کشور، افراد دیگر تحت پوشش این سازمان کودکان بی سرپرست و بدسرپرست هستند که قبلا در پرورشگاه ها نگهداری می شدند، اما در حال حاضر در مراکز نگهداری خاصی رشد می کنند که در این مراکز نگهداری سعی کرده ایم شرایط و فضای خانواده را برای این کودکان ایجاد کنیم و دیگر مثل آسایشگاه ها نیست و خود کودکان مثل خانواده ها مسوولیت و نقش می گیرند و آنجا را مثل خانه خود مدیریت می کنند. حتی سعی می کنیم افرادی که از این کودکان نگهداری می کنند را تا بزرگ شدن بچه ها تغییر ندهیم تا آن ارتباط عاطفی ایجاد شده را مثل خانواده حفظ کنند. همچنین در سازمان بهزیستی سعی می شود که این کودکان به مرور به خانواده های مطمئن و حائز شرایط سپرده می شوند. چون اعتقاد ما این است که حتی بدترین خانواده ها هم از بهترین مراکز نگهداری شرایط بهتری برای رشد شخصی و اجتماعی کودکان ایجاد می کنند.

 

فعالیت بیش از 15 هزار مهدکودک در سراسر کشور

قبادی دانا در ادامه اذعان کرد: در حال حاضر 15 هزار و 500 مهدکودک در سراسر کشور برای نگهداری از کودکان 1 تا 6 سال یعنی تا مقطع پیش دبستانی فعال هستند که مدیریت آنها به بخش خصوصی سپرده شده و زیر نظر سازمان بهزیستی کشور فعالیت می کنند که نقش مهمی در تربیت کودکان دارند.

قبادی در خصوص حمایت از زنان سرپرست خانوار گفت: بخش عمده ای  از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد هستند و حدود 240 هزار نفر از آنها تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند که برای آنها موضوع توانمندسازی، اشتغال، مسکن و بیمه درمانی و بازنشستگی را تامین می کنیم. همچنین این سازمان وظیفه پیشگیری آسیب های اجتماعی، درمان و نگهداری از آسیب دیدگان این حوزه را بر عهده دارد.

ریشه بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی اعتیاد است

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به آسیب های اجتماعی اعتیاد و پیامدهای آن تصریح کرد: طبق آمار رسمی تقریبا 2 میلیون و 800 هزار معتاد در کشور داریم که در آمار غیر رسمی این رقم تا  5 و 6 میلیون نفر هم افزایش می یابد و تفاوت این آمارها به دلیل در نظر گرفتن تعاریف مختلف از اعتیاد است.

قبادی دانا با بیان اینکه ریشه بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی در معضل اعتیاد است افزود: اعتیاد بنیان خانواده را به طور جدی تهدید می کند و طلاق را افزایش می دهد و همین طلاق فرزندان بی سرپرست و زنان سرپرست خانوار را به دنبال دارد.

وی در ادامه با اشاره به آمار رو به رشد طلاق در 10 سال اخیر گفت: آمار ازدواج و سرعت رشد ازدواج در این مدت رو به افول بوده که این موضوع هم بنیان خانواده به عنوان یک نهاد تحکیم کننده جامعه را تهدید می کند. این دو معضل اساسی اجتماعی تاثیر منفی بسیاری روی هم دارند. مثلا بحث اعتیاد باعث شده که قبح طلاق از بین برود. درست است که طلاق یک راه حلال برای حل مسایل و مشکلات خانوادگی هست اما مشکلات و معضلات بعد از طلاق به هیچ وجه نباید عادی سازی شود.

قبادی دانا با اشاره به اینکه فقر ریشه بسیاری از مشکلات خانواده ها در شرایط فعلی اقتصادی است گفت: خانواده ای با یک فرد معلول حتی اگر این خانواده توانمند و متمکن باشد، به سرعت فقیر خواهد شد، چراکه فشار اقتصادی مدیریت یک معلول بسیار زیاد است حتی اگر آن معلول سرپرست خانوار نباشد. اگر معلول سرپرست باشد مطمعنا شرایط تمام خانواده را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

پیشگیری و توانمندسازی جامعه هدف مهمترین رسالت بهزیستی است

قبادی دانا گفت: رسالت و رویکرد اصلی سازمان بهزیستی کشور از سال 83 که قانون نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی تصویب شده است، پیشگیری و توانمندسازی جامعه هدف است.

وی در ارتباط با معلولین افراد گفت: اگرچه اکثر معلولیت ها در اثر تصادفات و حوادث رخ می دهد اما بخش قابل توجهی هم ازدواج های فامیلی، مادرزادی و در اثر بیماری های ژنتیکی ایجاد می شود.

قبادی دانا، با بیان اینکه سازمان بهزیستی پیشگیری از معلولیت های ژنیتیکی را می تواند با اجرای غربالگری ها و مشاوره های ژنیتک کاهش دهد افزود: امیدواریم این اقدامات در همه جای کشور همه گیر شود و هرفردی که قصد ازدواج را دارد، این مشاوره های ژنتیکی را انجام دهد، لذا به دلیل بالا بودن هزینه این آزمایشات در برنامه ششم توسعه کشور پیش بینی شده برای افرادی که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند این مبلغ به عنوان یارانه به خانواده ها پرداخت شود، چون هزینه ای که یک معلول در پی دارد بسیار بیشتر از این هزینه پیشگیری است.

وی با اشاره به رسالت سازمان بهزیستی در خصوص توانمندسازی افراد تحت پوشش گفت: ما به جای اینکه بخواهیم به افراد تحت پوشش پول بدهیم، زمینه های توانمندسازی و اشتغال آنها را ایجاد می کنیم تا به جای ایزوله شدن بتوانند در جامعه به صورت عادی زندگی کنند.

قبادی دانا با اشاره به برنامه های آتی سازمان بهزیستی کشور، اظهار کرد: تلاش ما این است فعالیت هایمان را برای جلب اعتماد و مشارکت تک تک مردم و گروه های مردمی شفاف ارایه کنیم چراکه معتقد هستیم که مشارکت سازمان های مردم نهاد و سمن ها می تواند در تصمیم سازی ها و کنترل آسیب های اجتماعی بسیار موثر باشد. بر اساس همین نگرش هم در حال حاضر اداره بیش از 92 درصد از مراکز بهزیستی در قالب گروه های داوطلب و خیریه به بخش خصوصی واگذار شده است و سازمان بهزیستی ارزیابی، نظارت و استانداردسازی آنها را بر عهده دارد.

فعالیت هر چه بیشتر بهزیستی در فضای مجازی، رسانه های رسمی و روزنامه ها

وی با اشاره به اینکه شناخت مردم از فعالیت های بهزیستی کم است عنوان کرد:  میزان معرفی کارها و اقدامات این سازمان کافی نبوده و بنا داریم چه در فضاهای مجازی و چه در رسانه های رسمی و صداوسیما حضور پررنگی داشته باشیم و فعالیت ها را معرفی کنیم تا به جلب اعتماد و مشارکت حداکثری برسیم و سرمایه اجتماعی سازمان بهزیستی را ارتقا دهیم.

وی گفتبنا داریم تمام قراردادهای سازمان و املاک و امکاناتی که به گروه های مختلف مردمی واگذار شده را روی سایت و در معرض دید و قضاوت عموم مردم قرار دهیم تا اعتماد مردم به سازوکارهای سازمان بهزیستی و عزم این سازمان در شفاف سازی و سالم سازی فعالیت ها بیشتر شود و از طرف دیگر از خیریه ها و گروه های مردمی هم می خواهیم که اگر از معافیت های مالیاتی و پشتیبانی های دولتی برخوردار باشند، این فعالیت ها را شفاف کنند و تمامی ورودی ها و خروجی ها را در معرض دید عموم قرار دهند. از طرف دیگر سیستمی طراحی خواهیم کرد که خیرینی که کمک می کنند، حساب و کتاب و هزینه کرد کمک های آنها مشخص باشد تا هم مشارکت مردم بیشتر شود و هم خیالشان از بایت نحوه ی هزینه این کمک ها راحت باشد.

معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در سیستم مدنظر، مثلا اگر فردی نذری دارد و به یک فرد خاصی می خواهد این نذر را ادا کند، فرد خواهد توانست آن نیازمند را پیدا و شناسایی کند و با حفظ شان و کرامت دریافت کننده، آن نذر مستقیما به حساب فرد نیازمند واریز شود.

وی افز.د: در حال حاضر تمامی مستمری های افراد تحت پوشش بصورت بانکی و الکترونیکی واریز می شود و بنا داریم پرداخت نقدی یارانه های مراکز نگهداری را هم بصورت الکترونیکی انجام دهیم تا به سرعت و بدون واسطه انجام شود، اگر این اقدام به زودی عملیاتی شود افزایش 60 درصدی سلامت مالی در سازمان بهزیستی را به دنبال خواهد داشت.

قبادی دانا با اشاره به تصویب قانون معلولین توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اسفند سال گذشته، گفت: جنبه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و بطور کلی ابعاد مختلف مسایل اساسی معلولان در این قانون پیش بینی شده است و امیدواریم بتوانیم این قانون خوب را با یک عملکرد شایسته و مناسب به اجرا درآوریم. البته این موضوع همکاری تمامی دستگاه ها و بخش های مسئول را می طلبد و برای ارتقای بهبود زندگی معلولان چه در حوزه اقتصادی، چه فرهنگی و تحصیلی و چه فعالیت های اجتماعی و روزمره تمامی ارگان های مرتبط تکالیفی بر عهده دارند که باید به انجام برسانند.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور اذعان کرد: برای اجرای قانون معلولان در سال آینده 12 هزار و 500 میلیارد تومان پیش بینی شده بود اما در بودجه پیشنهادی دولت این میزان 1 هزار و 100  میلیارد تومان است، یعنی کمتر از  10 درصد مبلغی که نیاز است. در تلاش هستیم که حداقل این بودجه را به 10 درصد برسانیم که بتوانیم حداقل این کار را شروع کنیم.

سامانه فرزندخواندگی راه اندازی می شود

قبادی دانا از راه اندازی سازمانه ملی فرزندخواندگی در آینده نزدیک خبر داد و گفت : در بحث کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، بنا داریم سامانه ملی فرزندخواندگی را ایجاد کنیم تا بانک اطلاعات کودکانی که آماده واگذاری سرپرستی به خانواده ها هستند به نحو مناسب جمع آوری شده و در این سامانه نگهداری شود و خانواده های متقاضی هم به این سامانه مراجعه کنند و طی مراحل قانونی، سرپرستی کودکان را بر عهده بگیرند. البته مشکلات فقهی هم در این زمینه داریم که بخشی از آنها با کمک مراجع راه باز شده که جای تشکر دارد و فتاوی شما در این خصوص بسیار ثمربخش بوده است.

قبادی دانا با اشاره به مشکلات مالی پیش روی سازمان بهزیستی  اظهار کرد: طبیعی است که دولت نمی تواند به تنهایی تمامی هزینه های لازم برای توانمندی و حمایت از افراد نیازمند را پوشش دهد و همواره به کمک های مردمی در این حوزه نیازمندیم. از طرفی با در نظر گرفتن مشکلاتی که جمعیت سالمند کشور در آینده خواهند داشت سرمایه گذاری دولت و جلب مشارکت های مردمی باید با جدیت دنبال شود.

وی با استمداد دعای خیر و آرزوی توفیق برای فعالان و دست اندرکاران سازمان بهزیستی از مراجع عظام تقلید از ایشان در حوزه فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به مردم کمک خواست.

معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در بحث اعتیاد، حرام بودن اعتیاد را گوشزد کردن و در بحث طلاق، آسیب های آنها را در قالب روایات و مثل های مذهبی عنوان کردن می تواند بسیار کمک کند. توصیه مردم به در نظر گرفتن پیشگیری های ژنتیکی که با مسایل فقهی تطبیق داده شده باشد و بیان کردن مشکلاتی که بعد از ازدواج  و معلولیت ایجاد خواهد شد برای خانواده هایی که می دانند و اطلاع دارند از این خطر، بسیار موثر است.

وی اظهار کرد: با توجه به محدودیت های مالی موجود،مقلدان، مردم و اردتمندان شما می توانند به سازمان بهزیستی کمک کنند و این سازمان نیز متعهد است تا کمک انجام شده را در جای درست صرف نماید و مردم نیز می توانند با سازوکارهای پیش بینی شده و شفافیت ایجاد شده، از ثمربخشی کمک خود اطمینان یابند.

 

آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

خدمت در بهزیستی جهاد فی سبیل الله است

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار با «وحید قبادی دانا» معاون وزیر ورئیس سازمان بهزیستی کشور و جمعی از مسئولان این سازمان در قم، گفت: خدمت در بهزیستی جهاد فی سبیل الله و واجب کفایی است.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در این دیدار از خدمات ارزشمند ریاست سازمان بهزیستی کشور در راستای حمایت از ایتام و نیازمندان تقدیر کرد و گفتدولت در شرایط فعلی نمی تواند پاسخگوی همه نیازها باشد، لذا باید مردم به میدان بیایند و در انجام کارهای خیر مشارکت کنند.

ایشان بعد از استماع گزارش فعالیت های انجام شده در سازمان بهزیستی کشور، اظهار کرد: یکی از مشکل های جامعه ما این است که فعالیت ها و برنامه های انجام شده توسط دستگاه های مختلف در کشور به خوبی خبر رسانی و اطلاع رسانی نمی شود و مردم به خوبی در جریان این فعالیت ها قرار نمی گیرند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی حمایت از اقشار تحت پوشش سازمان بهزیستی را وظیفه همگانی دانست و افزودکارهای عمومی تنها با کمک عمومی امکان پذیر است.

وی خواستار رفع موازی کاری بین کمیته امداد و سازمان بهزیستی کشور شد و تصریح کردلازم است هر کدام از این نهادها قلمرو خود را از دیگری جدا کند، تا مردم بدانند که در هر موضوعی باید به کجا مراجعه کنند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در پایان رسیدگی به امور فرهنگی و دینی افراد تحت پوشش بهزیستی را مهم ارزیابی کرد و یادآور شد: به همان نسبتی که به معیشت و خورد و خوراک و پوشاک افراد تحت تکفل این سازمان رسیدگی می شود به مسائل دینی و معنوی آنان نیز رسیدگی شود.

در این دیدار، قبادي دانا پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي و وقوع معلوليت، توانمندسازي مددجويان، و اتخاذ تمهيدات لازم براي جامعه سالمندان با توجه به افزايش جمعيت سالمندی در سال هاي آينده را از مهمترين برنامه‌هاي در دستور کار سازمان بهزيستي اعلام کرد.

معاون وزیر و رئيس سازمان بهزيستي شفاف‌سازي فعاليت‌ها براي ارتقاي اعتماد‌عمومي را از اولويت هاي اين سازمان عنوان کرد و گفت: به زودي اطلاعات همه قراردادها و ساختمان هاي سازمان بهزيستي که در اختيار موسسه هاي خيريه قرار دارد در دسترس مردم قرار مي گيرد.

آيت الله العظمی جعفر سبحانی:

کار در مجموعه بهزیستی عبادت است

آيت الله العظمی جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید  در ديدار رئيس سازمان بهزيستي کشور و جمعي از مسئولان اين سازمان، کار و خدمت در  بهزیستی را عبادت برشمرد  و افزود: اگر این خدمت  با نیت الهی همراه باشد در پیشگاه خداوند دارای اجری عظیم است

معظم له با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) که می فرمایند : أَنَا وَ کَافِلُ الْیَتِیمِ کَهَاتَیْنِ فِی الْجَنَّةِ وَ أَشَارَ بِإِصْبَعَیْهِ السَّبَّابَةِ وَ الْوُسْطَی، یعنی پیامبر اکرم(ص) انگشت اشاره و میانی خود را نشان داد و فرمود: من و سرپرست یتیم در بهشت مانند این دو انگشت هستیم.
وی  
خاطر نشان کرد: رسول مکرم اسلام (ص) در این حدیث یتیم را کنایه از افراد بی کس و بی سرپرست برمی شمارند که شامل معلولین و تمام افرادی که شما تحت پوشش دارید می شود و کار شما مصداق بارز رسیدگی به این افراد است
آیت الله العظمی سبحانی با اشاره به برخی از خدمات بهزیستی، این سازمان را از پاکترین سازمان ها برشمردو اظهار کرد: در این سازمان باید کارها با روحیه انسانی و عاطفی همراه باشد، بنده از نزدیک کارهای شما را دیده ام و مطلع هستم و اولین کسی هستم که در مورد بهزیستی در اسلام کتابی نوشته ام .
ایشان با اشاره به برخی از مصادیق آسیب های اجتماعی مانند طلاق و ... راهکارهائی بیان کرده و خواستار رعایت بیش از پیش عفاف و حجاب و تحکیم بینان خانواده شد و ادامه داد: در اسلام حلالی مبغوض تر از طلاق نداریم و نزدخداوند بهترین بنا ازدواج است پس باید به این دو مبحث توجه خاص شود
آیت الله سبحانی با اشاره به ضرورت اطلاع رسانی خدمات و فعالیت های بهزیستی از طریق رسانه ها گفت: بنده حتما در دیداری که با ریاست صداوسیما دارم این ضرورت را متذکر خواهم شد.

آیت الله العظمی وحید خراسانی:

خدمت در بهزیستی یک توفیق الهی است

آیت الله العظمی وحید خراسانی در این دیدار، خدمت به معلولین که خود از اقشار نیازمند در جامعه محسوب می شوند را کاری ارزشمند و دارای اجری عظیم برشمرد.

وی  خدمت به افراد دارای معلولیت را بسیار ارزشمند و همانند جهاد در راه خدا دانست و گفت: همانگونه که خداوند در دل های شکسته جا دارد (انا عندالقلوب المنکسره)، دلی شکسته تر از قلب معلولین نداریم، لذا قدر این افراد را بدانید و با آنها به مهربانی مانند فرزندان و اولاد خودتان رفتار کنید.

آیت الله العظمی «وحید خراسانی»، در پایان خدمت در سازمان بهزیستی را یک توفیق الهی دانست و نگاه عائله محور به جامعه هدف را مورد تآکید قرار داد.

گفتنی است، معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور و جمعی از مسئولان این سازمان، در سفر به قم با حجت الاسلام والملسلمین «شهرستانی»  نماینده آیت الله العظمی سیستانی در قم نیز دیدار کرده و از موزه امام علی (ع) وابسته به دفتر آیت الله العظمی سیستانی و بخش آثار فاخر معلولان در این موزه بازدید کردند. همچنین از آسایشگاه معلولان و سالمندان شهید «فیاض بخش» و اردوگاه فرهنگی تربیتی بهزیستی قم بازدید کردند و در جریان روند رسیدگی به آنها قرار گرفتند.

منبع خبر: اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل
.
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4549326
تعداد بازديد کنندگان سايت: 18935265 تعداد بازديد زيرپورتال: 5228540 اين زيرپورتال امروز: 2822 سایت در امروز: 9161 اين صفحه امروز: 2372