افتتاح طرح پیشگیری از تنبلی چشم در مهدکودک یلدا

طرح پیشگیری از تنبلی چشم همزمان با سراسر کشور در بهزیستی استان مرکزی در مهدکودک یلدا افتتاح شد.

دکتر کیانوش امینی معاون پیشگیری بهزیستی استان مرکزی با اشاره به اینکه این طرح از امروز به صورت رسمی در استان مرکزی آغاز می شود، گفت: شایعترین علل نابینایی وکم بینایی خفیف تا شدید یک چشمی در افراد زیر 20 سال تنبلی چشم است که با اجرای این طرح می توان از این امر جلوگیری شود.

ایشان با اشاره به اینکه شیوع آمبلیوپی در جهان 2 تا 5 درصد است، افزود: در ایران شیوع این بیماری 1.4 درصد برآورد شده و در استان مرکزی طبق آمار به دست آمده در سال گذشته 0.5 درصد بوده است.
وی افزود: تعداد کودکان مشمول این طرح درسال جاری  67788 نفردر سطح استان، تعداد پایگاه‌های غربال‌گری در سطح استان 374 پایگاه، تعداد مربی 274 نفر و تعداد دستگاه بینایی‌سنجی در سطح استان 7 دستگاه می‌باشد.

معاون پیشگیری  بهزیستی استان مرکزی اضافه کرد: به منظور کاهش شیوع و بروز اختلال نابینایی و کم‌بینایی دفتر پیشگیری ازمعلولیت‌های سازمان بهزیستی برنامه کشوری غربال‌گری و تشخیص زودرس آمبلیوپی و سایر اختلالات بینایی کودکان ۳ تا ۶ ساله را در پایگاه‌های دائمی سنجش بینایی در طول سال و در پایگاه‌های غیردائمی اجرا می‌کند.
این مقام مسئول با بیان اینکه این برنامه در سه سطح اجرا خواهد شد، اظهار کرد: کودکان در سطح اول توسط مربی، معلم یا بهورز در محل مهد و خانه بهداشت یا مدرسه مورد معاینه دید قرار می‌گیرند و اگر کودکی مشکوک به تنبلی چشم بود به منظور معاینات تخصصی‌تر به سطح دوم برنامه برای معاینه به اپتومتریست ارجاع داده می‌شود.
دکترامینی ادامه داد: اگر کودکی بعد از این دو سطح نیاز به معاینه دقیق‌تر داشته باشد به سطح سوم ارجاع و توسط پزشک معاینه می‌شود.

وی اضافه کرد: با اجرای این طرح کودکان مشکوک به آمبلیوپی و سایر اختلالات بینایی غربال شده و پس از تشخیص قطعی تحت درمان به موقع قرار می‌گیرند.

ایشان در خاتمه افزود: هدف ازاجرای این طرح تحت پوشش صددرصدی کودکان در مناطق روستایی میباشد.

کد خبر 9519

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

دسترسی سریع به سامانه ها