مصون سازی اعتیاد

معاون پیشگیری بهزیستی استان یزد از اجرای طرح مصون سازی کودکان از اعتیاد در مهدهای کودک خبر داد و گفت: در این طرح 5 هزار نفر آموزش پیشگیری از اعتیاد دیده اند.

دکتر محمد علی صادقی پور در نشست خبری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان یزد گفت: در اجرای این طرح، آموزش هایی به والدین، کودکان و مربیان مهدها در زمینه پیشگیری از اعتیاد ارائه می شود.
وی  افزود: طرح مصون سازی کودکان از اعتیاد در مهدهای کودک با هدف توانمندسازی کودکان در برابر آسیب های اجتماعی بویژه اعتیاد اجرا می شود و به کودکان در قالب بازی و نقاشی آموزش مهارت نه گفتن، مهارتهای جرات ورزی و عزت نفس و به خانواده شیوه های فرزند پروری، دلبستگی خانواده و...  آموزش داده می شود.

نماینده کمیته فرهنگی شورای مواد مخدر استان یزد با بیان اینکه پیشگیری در باور عمیق ما کمتر وجود دارد و اعتبارات اختصاص یافته به این حوزه نیز کم است، اظهار داشت: خانواده اعتقاد بیشتری به درمان دارد تا پیشگیری لذا وقتی فرد مساله دار شد خانواده آن را برای درمان می آورد.

وی افزود: اینکه چه کنیم بقیه معتاد نشوند مساله ای است که کمتر در مورد آن پرسیده می شود و اگر این اتفاق بیافتد قدم بزرگی در عرصه پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر برداشته می شود.

محمدعلی صادقی پور با اشاره به هزینه پایین پیشگیری نسبت به درمان اعتیاد گفت: مطالعه انجام شده در سال 85 نشان داد هزینه درمان یک فرد معتاد  در سال 3 میلیون تومان است در حالیکه هزینه پیشگیری از ابتلا به اعتیاد با ارائه آموزش مهارتهای زندگی 20 هزار تومان است.

وی میزان موفقیت در درمان اعتیاد را پایین و در پیشگیری از اعتیاد را بالا دانست و گفت:  آموزش مهارتهای زندگی بالای 65 درصد موفقیت در پیشگیری از اعتیاد داشته و هزینه آن نیز بسیار اندک است.
صادقی پور با بیان اینکه در اعتیاد درمان قطعی وجود ندارد گفت: در اعتیاد مدیریت درمان مدنظر است و اینکه به صورت پلکانی فرد را یک پله به عقب بازگرداند.

معاون پیشگیری استان یزد با بیان اینکه مداخلات حوزه اعتیاد همگانی باید باشد گفت: پیشگیری از اعتیاد هنوز جز مطالبات مردم نشده است.
وی با بیان اینکه پیشگیری باید گفتمان حاکم شود گفت: استراتژیهای مختلفی برای برای پیشگیری از اعتیاد است که عوامل جایگزین، محیط، طرح های اجتماع محور، استراتژی ارجاع، آموزش مهارتهای زندگی و آگاهسازی و اطلاع رسانی عمومی برخی از آنها هستند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

پربازدیدترین

نگاه کارشناسان

 • توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  دنیایی که در آن به سر می بریم، جهانی است متفاوت و مملو از پیشرفت هایی که زندگی انسان عصر امروز را دگرگون ساخته و او را در مسیر پویایی و شکوفایی پیش می برد. با این حال شیوع انواع بیماری ها، معلولیت ها و آسیب های اجتماعی موجب شده تا دولت ها تلاش منسجمی را برای تدوین برنامه های آموزشی، توانبخشی و حمایتی به عمل آورند تا سلامت جامعه را تضمین کنند. در کشور ما نیز به رغم رشد آگاهی های عمومی، استفاده وسیع از وسائل ارتباط جمعی و افزایش میزان تحصیلات و دانش اجتماعی خانواده ها کماکان شاهد بروز انواع معلولیت ها هستیم و این واقعیت، تاکیدی است بر ضرورت فعالیت های توانبخشی.

 • ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  تحولات گسترده در دنیای امروز، ابعاد مختلف زندگی فرد،خانواده و جامعه، را تحت تأثیر قرار داده و سرعت تغییرات و تحولات و ناپایداری ها ناشی از محیط های بین المللی، منطقه ای و ملی، زندگی اجتماعی ما انسانها را متاثر ساخته و لزوم برنامه ریزی راهبردی را در مواجهه هوشمندانه در راستای بهبود وضعیت سلامت اجتماعی را اجتناب ناپذیر نموده است.

 • "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  آموزش (Education) دارای مفهوم و کاربرد گسترده و پیچیده و در نتیجه مبهمی است. در تعریف این مفهوم، نه تنها میان مردم عادی، بلکه میان صاحب‌نظران تعلیم و تربیت هم اختلاف‌نظر وجود دارد.

 • عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  پنجم تیر ماه (مصادف با ۲۶ ژوئن) هرسال، روز جهانی مبارزه با موادمخدر، فرصت مغتنمی است برای اطلاع‌رسانی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در عرصه‌های گوناگون مبارزه با مواد روانگردان، حساس‌سازی و آگاهیبخشی در مورد اهمیت توجه به این مشکل بزرگ جوامع بشری و پاسداشت تلاش‌های تمامی دست‌اندرکاران و کنشگران کنترل و کاهش و مقابله با موادمخدر و روانگردان‌ها، ضمن گرامیداشت این روز که در کشور ما در قالب یک هفته برگزار می‌شود و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر مبارزه با موادمخدر، بی‌مناسبت نیست تا به یادآوری تلاش و مساعی همکاران بهزیستی در اینباره، اشاره‌ای به این کوشش‌ها بشود.