2هزار و 500 مشاور، خدمات مشاوره ای ژنتیک را ارائه می دهند

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور گفت: حدود 2 هزار و 500 نفر مشاور ژنتیک زیر نظر پزشکان آموزش دیده اند و آمادگی دارند خدمات مشاوره ای را به زوجین و افرادی که در آستانه فرزندآوری هستند ارائه کنند.

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور گفت: حدود 2 هزار و 500 نفر مشاور ژنتیک زیر نظر پزشکان آموزش دیده اند و آمادگی دارند خدمات مشاوره ای را به زوجین و افرادی که در آستانه فرزندآوری هستند ارائه کنند.
مجید رضازاده عصر روز سه شنبه در حاشیه بازدید و نشستی که در مرکز تحقیقات ژنتیک میبد برگزار شد، افزود: سازمان بهزیستی به عنوان  متولی خدمات اجتماعی و سلامت اجتماعی وظایفی را به عهده دارد که از جمله آن ها رسیدگی به امور معلولین و آسیب دیدگان و از آن مقدم تر پیشگیری ازمعلولیت ها و آسیب های اجتماعی می باشد.
وی ادامه داد: این سازمان در حوزه پیشگیری از معلولیت ها فعالیت های متعددی دارد که مهمترین آن ها پیشگیری از معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیک است و برای اینکه بتواند در این زمینه موفّق باشد تعداد زیادی مشاور ژنتیک را آموزش داده است. 
معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: سازمان بهزیستی در حال طراحی برنامه ای است که تا آنجا که امکان دارد از معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیک پیشگیری کند.
رضا زاده یادآور شد : بخشی از معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیک قابل تشخیص است و از آن تعداد، بخشی قابل پیشگیری است که با توجه به این موضوع سازمان بهزیستی مصمم است در یک دوره  دو یا  سه ساله همه کسانی که فرزندان معلول به دنیا آورده اند و مستعد به دنیا آوردن فرزند معلول هستند را تحت غربالگیری ژنتیک قرار داده و به آنها کمک کند که دیگر فرزند معلول به دنیا نیاورند و به این ترتیب سبب شود توقفی در ایجاد معلولیت و افزایش تعداد معلولان ایجاد شود.
این مسئول، آزمایشگاه های ژنتیک را آزمایشگاه هایی عنوان کرد که با کمک در حوزه مشاوره و تشخیص در زمینه پیشگیری از معلولیت ها فعالیت دارند.
وی در ادامه تصریح کرد : سازمان بهزیستی به طور مستقیم متولی این آزمایشگاه ها نیست ولی به عنوان بهره بردار از این آزمایشگاه ها که تا به حال به دست خیّرین ایجاد شده اند استفاده می کند و در این ارتباط  نیز از کمک های  خیّرین استقبال می کند و به آنها کمک می کند تا بتوانند برنامه های پیشگیری از معلولیت ها را اجرا کنند.
وی با اظهار امیدواری به افزایش خیّرین در زمینه پیشگیری از معلولیت ها در مورد مرکز تحقیقات ژنتیک میبد گفت: این مرکز با ظرفیت های خوبی که دارد از مراکزی است که خیّرین با کمک به دولت آن را راه اندازی کردند و باید کمک کرد  ظرفیت های این مرکز بالفعل شود و با استفاده از ظرفیت ها و خدمات این مرکز توسط  مردم این منطقه و مناطق دیگر گامی در جهت پیشگیری از معلولیت ها برداشته شود.
نماینده مردم تفت و میبد نیز در نشستی که برگزار شد به وظایف و حوزه عملکرد این مرکز اشاره کرد و خواستار شد که با کمک های خیّری ساختمان این مرکز تکمیل شود و از نظر سخت افزاری و نرم افزاری نیز با کمک بخش خصوصی و دولت توسعه یابد.
فرماندار میبد هم گفت : ما ظرفیت های خوبی در میبد داریم که با مشارکت خیّرین و پر و بال دادن به آنها  که بی اندازه به مشارکت در حوزه های علمی ، آموزشی ، فرهنگی و... رغبت و تمایل دارند قطعاً سایت های مورد هدف سازمان بهزیستی در حوزه پیشگیری از معلولیت ها محقّق خواهد شد.
مرکز تحقیقات ژنتیک میبد که از سال ۱۳۹۱ به‌ عنوان قطب ژنتیک جنوب شرق کشور در زمینی به مساحت ۳ هزار و ۵۰۰ متر و در زمینه خدمات آزمایشگاهی تخصصی ژنتیک در رشته‌های مختلف شروع به فعالیت نموده است ، شامل بخش سیتوژنتیک که آنالیز مربوط به کروموزوم ها در آنجا انجام می شود و نیز بخش مولکولی می باشد که آزمایش پی سی آر ، توالی یابی و آزمایش Array CGH که برای تشخیص بسیاری از بیماریهای تک ژنی است ، در آن صورت می گیرد .
گفتنی است؛ این مرکز در شهرستان 104هزار نفری میبد در 50 کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.

کد خبر 659

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • حلیمه شاه قلی پور IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
    0 0
    باسلام خسته نباشید بنده سرپرست خونواده هستم دتری دو فرزند دختر وتحت حمایت بهزیستی شهرستان نوشهر استان مازندان بودم به مدت یک سال والان دوماه حقوق مارو قطع کردن وهیچ منبع درامدی ندارم وضعیت زندگی من هم با اینکه درجریان هستن اما هیچ کمکی نمیکنند وچندین بارنیزـمراجعه کردم اما دریغ از اینکه توجهی داشته باشند درحالی که بنده خودم مریض هم هستم ومدارک پزشکی دارم وهیچ توجهی ندارن