مدیر کل بهزیستی استان سمنان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان در روز سالمند

استرا تژی سازمان بهزیستی استان بر این است که در گام اول برای سالمندان امکاناتی را فراهم نمایند که در کنار خانواده حضور داشته باشند.

علیرضا ایزد پور مدیر کل بهزیستی استان سمنان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان ، ضمن گرامیداشت هفته ملی سالمند و روز جهانی سالمند گفت: پدیده سالمندی یک پدیده جهانی است و غریب به ۹ درصد جمعیت استان سمنان را سالمند تشکیل می‌دهد.

او با اشاره به این مطلب که بحث سالمندان به عنوان جمعیت قابل توجه‌ای از کشور و استان نیازمند برنامه ریزی و مداخلات علمی تخصصی و دقیق دارد افزود: زمانی میتوان نیازهای این گروه از افراد را به درستی جواب بدهیم که بتوانیم این بخش از جمعیت را بشناسیم.

مدیرکل بهزیستی استان سمنان با بیان اینکه شعار امسال مبنی بر بهره مندی افراد سالمند از امکانات جامعه به صورت برابر نسبت به دیگر جمعیت‌ها است، عنوان کرد: استرا تژی سازمان بهزیستی استان بر این است که در گام اول برای سالمندان امکاناتی را فراهم نمایند که در کنار خانواده حضور داشته باشند و فضای خانواده را طوری آماده سازی نمائیم که سالمند از خانواده جدا نشود که در همین راستا طرح مراقب سالمند را در منزل داریم و خدمات لازم را در منزل به سالمند داده می‌شود.

ایزد پور ابراز داشت: گام دوم این است که امکانات و مراکزی را فراهم کنیم تا سالمندان به صورت روزانه خدمات درمانی، فیزیو تراپی، کار درمانی، روانشناسی و مددکاری اجتماعی در این مراکز دریافت نمایند و در یک فضای مفرح و شاد باشند و مجددا به آغوش خانواده برگردند، سومین گام این است که  اگر احیانا سالمندی خانواده‌ای ندارد و یا این امکان برای نگهداری از نظر جسمی، روانی و اجتماعی نبود،   آنها را به صورت شبانه روزی در مراکز نگهداری کنیم.

او بیان کرد: استان سمنان با ۷۰ هزار نفر جمعیت سالمند، رتبه نهم در کشور را دارد و شهرستان آرادان بیشترین و سمنان کمترین جمعیت سالمند را در این استان دارد که بیشترین  آنها را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

مدیرکل بهزیستی استان سمنان درخصوص تامین هزینه سالمندان اظهار داشت: همه سالمندان نیاز به اینکه تحت حمایت بهزیستی قرار بگیرند را ندارند و بسیاری از آن‌ها تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و برای آن دسته از کسانی که به صورت شبانه روزی تحت حمایت مراکز بهزیستی هستند یارانه‌ای به مبلغ یک میلیون تومان به عنوان هزینه نگهداری  پرداخت می‌نمائیم .

ایزدپور اضافه کرد: در راستای توانمند سازی، پاسخ به نیازهای سالمندان و تکریم جایگاه سالمندان، استفاده از تجربیات علمی و عملی آنان و تشویق به مشارکت اجتماعی، خارج کردن سالمندان از انزوا، ایجاد شادی و نشاط در آنان  بنیاد فرزانگان مورد بهره برداری قرار گرفت که در سطح کشور فعال است و در ابتدای سال ۹۸ نیز در شهرستان سمنان فعالیت خودش را آغاز کرد.

او رمز موفقیت جامعه را استفاده از ظرفیت و مشارکت سالمندان و جوانان به صورت مشارکتی دانست.

مدیرکل بهزیستی استان سمنان درباره برنامه‌های روز سالمند عنوان داشت: کمک به آگاه سازی، توانمند سازی و خارج کردن از انزوا سالمندان، بازدید مسئولین از مراکزسالمندان تحت نظارت سازمان، دیدار مسئولین از سالمندان در منازلشان، برگزاری جشن، برگزاری کارگاه‌های آموزشی جهت سالمندان و خانواده‌های آنان و همچنین تکریم سالمندان، برگزاری جشنواره ورزشی در شهرستان‌های دامغان و گرمسار از جمله برنامه‌های روز سالمند در استان سمنان است.

ایزدپور تاکید کرد: یکی از مواردی که در کارگاه‌های آموزشی باید صورت گیرد این است که اعضای خانواده اطلاعات روانشناختی، مددکاری اجتماعی، درمانی و حتی تغذیه سالمند را به صورت مقدمات اولیه و این که چگونه با یک سالمند مواجه شوند را داشته باشند.

او ابراز داشت: زمانی می‌توان پاسخگوی نیاز سالمندان بود که نیازهای روانی، اجتماعی، زیستی و فیزیولوژیکی و تغذیه‌ای آنان را بشناسیم و در راستای توانمند سازی خانواده‌ها پیرامون موضوعات مطرح شده با توجه به تعامل و ارتباط کارشناسان بهزیستی سطح توانمندی و اطلاعات آنان را ارتقاع دهیم تا در ارائه خدمات به سالمندان آگاه‌تر شوند.

مدیر کل سازمان بهزیستی استان سمنان در پایان هم افزایی دستگاه‌های اجرایی و مشارکت مردمی و تغییر وبهینه سازی مبلمان شهری را در راستای ایجاد فضایی شاد و مفرح برای سالمندان در سطح استان را خواستار شد.

کد خبر 6409

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

دسترسی سریع به سامانه ها