در بهبود آسیب اعتیاد توجه به عوامل ریشه‌ای موفقیت را بیشتر می‌کند

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور در آئین افتتاح نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد مبتنی بر تدوام درمان کشور در اصفهان با بیان اینکه در بهبود آسیب اعتیاد توجه به عوامل ریشه‌ای موفقیت را بیشتر می‌کند،گفت: باید الگوهای موفق دنیا را در بستر فرهنگی و خانواده‌ای همین جامعه اجرایی کنیم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل، «مجید رضازاده» معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور در آئین افتتاح نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد مبتنی بر تدوام درمان کشور در اصفهان، گفت: امروز با یک مسئله و آسیب اجتماعی مهم به نام اعتیاد روبه‌رو هستیم که مقام معظم رهبری هم تذکرات بسیاری درباره کنترل آن داشته‌اند.

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه اعتیاد تنها جنبه جسمی ندارد، افزود: در درمان اعتیاد اگر تنها به جنبه جسمی آن توجه کنیم شاهد اثربخشی نخواهیم بود و اگر به ریشه‌های این موضوع توجه نشود مانند برنامه‌های گذشته موفق نخواهیم بود، همچنین توجه به جنبه‌های روحی، روانی، اخلاقی و معنوی در درمان اعتیاد همگی به هم وابسته هستند و با خدشه‌دار شدن هر کدام دیگری دچار مشکل می‌شود و همه اینها را باید در یک بسته جامع دید که در روش TC این امر وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در بهبود آسیب اعتیاد توجه به عوامل ریشه‌ای موفقیت را بیشتر می‌کند، تصریح کرد: باید الگوهای موفق دنیا را در بستر فرهنگی و خانواده‌ای همین جامعه اجرایی کنیم. تیم درمان هم باید دارای تخصص‌های کامل و لازم باشد و در این روش تنها یک تخصص وجود ندارد، بلکه تیمی متخصص درمان را بر عهده خواهد داشت.

رضازاده با تأکید بر لزوم توانمندسازی بهبودیافته‌گان پس از درمان، اظهار کرد: باید به توانمندسازی افراد توجه کنیم و تحقیر افراد معتاد خود ضربه‌ای به توانمندسازی خواهد بود، امروز بیش از ۲۰ سال درمورد مداخلات اثربخش یا غیراثربخش تجربه داریم، باید مداخله‌ای را طراحی می‌کردیم که باعث درمان اثربخش باشد، در این مدل بیمار پس از سم زدایی برخلاف گذشته رها نمی‌شود و طول درمان برای هر فرد طراحی و تکمیل می شود.

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه دوره‌های درمانی کوتاه مدت چندان اثربخش نیست، اظهار کرد: سم زدایی بخش کوچکی از درمان است و همه درمان نیست، بلکه شروع کار است و در مدل TC به همه این موارد توجه شده است و تدوام درمان سرپایی و حمایت خانواده برای بهبودی فرد بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه امروز TC یک مدل اقامتی است که حرفهآموزی و اشتغال افراد را هم درنظر دارد، یادآور شد: این روش به اجتماعی شدن معتادان کمک می‌کند، همچنین اقامت افرادی که جا و مکانی ندارند هم پیش بینی شده است؛ همچنین پس از حرفه آموزی این افراد به اشتغال معرفی می شوند، در حالیکه در مدل‌های قبلی توجه چندانی به موضوع اشتغال نشده بود و توجه به این امر باعث موفقیت آمیز بودن ۵۰ درصدی روش TC در درمان معتادان شده است. 

کد خبر 4159

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =