ژنتیک

کارشناس ژنتیک سازمان بهزیستی کشور از تدوین دستورالعمل جامع مشاوره ژنتیک به منظور شفاف‌سازی کمیته‌های ژنتیک در سطح کشور خبر داد.:

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل، «حمیرا ادیبی» کارشناس ژنتیک سازمان بهزیستی کشور در خصوص فعالیت کمیته ژنتیک، گفت: سال گذشته دستورالعمل جامع مشاوره ژنتیک به منظور شفاف‌سازی کمیته‌های ژنتیک در سطح کشور تدوین شد که در آن چگونگی انتخاب آزمایشگاه همکار مشاوره ژنتیک مشخص شد.

کارشناس ژنتیک سازمان بهزیستی کشور در ادامه به تشریح برنامۀ مشاورۀ ژنتیک پرداخت و گفت: بهزیستی از سال ۱۳۷۹ در برنامۀ مشاوره ژنتیک حضور پیدا کرده و مراکز مشاوره ژنتیک را راه‌اندازی کرده است. در این راستا تعدادی پزشک عمومی و یا پزشک‌های متخصص در دوره‌های تخصصی شرکت کرده و توانستند مجوز مراکز را دریافت کنند و این تعداد پزشک در حال حاضر در سطح کشور فعالیت می‌کنند.

وی با اعلام اینکه در این سال‌ها پیشرفت کار بسیار رضایت‌بخش بوده است، تصریح کرد: برنامه در سال‌های اول به این صورت بوده که افراد به مراکز مشاوره ژنتیک مراجعه می‌کردند اما از سال ۱۳۹۳ تا حدودی برنامه سازمان تغییر کرد و سعی شد تا برنامه را به شکل فعال‌تری انجام شود؛ از این‌رو  طرح‌های غربالگری از جمله تکمیل پرسشنامه زوجین قبل از ازدواج توسط کارشناسان و معرفی افراد پرخطر به مراکز مشاوره ژنتیک برای این مراکز  تعریف شد.

ادیبی طرح‌های غربالگری را برای دو گروه هدف دانست و افزود: با توجه به اینکه بهترین زمان برای انجام مشاوره ژنیتک  قبل از ازدواج است، از  این‌رو گروه اول زوجین قبل از ازدواج بودند.

به گفته وی، به طور قطع ابتدا ازدواج‌های پر خطر و افرادی که نیازمند هستند که خدمات تخصصی دریافت کنند، شناسایی می‌شوند. گروه دوم نیز شامل دانش‌آموزان بین سنین ۱۵ تا ۲۵ سال می‌شود.

کارشناس ژنتیک سازمان بهزیستی کشور، گفت: این افراد با هدف شناسایی گروه‌های پرخطر به مراکز مشاوره ژنتیک مراجعه  تا آگاه‌سازی در مورد ازدواج فامیلی، به ویژه خطراتی که ازدواج‌های فامیلی پر خطر می‌توانند داشته باشند، صورت گیرد؛ چراکه در خانواده‌های که افراد معلول وجود دارند، با ازدواج فامیلی این ریسک وجود دارد که بیماری تکرار شود.

منبع: بهزیستی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

آخرین مطالب ستادی و استانی

پربازدیدترین

نگاه کارشناسان

 • توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  دنیایی که در آن به سر می بریم، جهانی است متفاوت و مملو از پیشرفت هایی که زندگی انسان عصر امروز را دگرگون ساخته و او را در مسیر پویایی و شکوفایی پیش می برد. با این حال شیوع انواع بیماری ها، معلولیت ها و آسیب های اجتماعی موجب شده تا دولت ها تلاش منسجمی را برای تدوین برنامه های آموزشی، توانبخشی و حمایتی به عمل آورند تا سلامت جامعه را تضمین کنند. در کشور ما نیز به رغم رشد آگاهی های عمومی، استفاده وسیع از وسائل ارتباط جمعی و افزایش میزان تحصیلات و دانش اجتماعی خانواده ها کماکان شاهد بروز انواع معلولیت ها هستیم و این واقعیت، تاکیدی است بر ضرورت فعالیت های توانبخشی.

 • ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  تحولات گسترده در دنیای امروز، ابعاد مختلف زندگی فرد،خانواده و جامعه، را تحت تأثیر قرار داده و سرعت تغییرات و تحولات و ناپایداری ها ناشی از محیط های بین المللی، منطقه ای و ملی، زندگی اجتماعی ما انسانها را متاثر ساخته و لزوم برنامه ریزی راهبردی را در مواجهه هوشمندانه در راستای بهبود وضعیت سلامت اجتماعی را اجتناب ناپذیر نموده است.

 • "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  آموزش (Education) دارای مفهوم و کاربرد گسترده و پیچیده و در نتیجه مبهمی است. در تعریف این مفهوم، نه تنها میان مردم عادی، بلکه میان صاحب‌نظران تعلیم و تربیت هم اختلاف‌نظر وجود دارد.

 • عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  پنجم تیر ماه (مصادف با ۲۶ ژوئن) هرسال، روز جهانی مبارزه با موادمخدر، فرصت مغتنمی است برای اطلاع‌رسانی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در عرصه‌های گوناگون مبارزه با مواد روانگردان، حساس‌سازی و آگاهیبخشی در مورد اهمیت توجه به این مشکل بزرگ جوامع بشری و پاسداشت تلاش‌های تمامی دست‌اندرکاران و کنشگران کنترل و کاهش و مقابله با موادمخدر و روانگردان‌ها، ضمن گرامیداشت این روز که در کشور ما در قالب یک هفته برگزار می‌شود و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر مبارزه با موادمخدر، بی‌مناسبت نیست تا به یادآوری تلاش و مساعی همکاران بهزیستی در اینباره، اشاره‌ای به این کوشش‌ها بشود.