کار

محمد دل به درس نمی‌دهد. عاشق فوتبال است. از سرپرستش خواسته‌ام که بیاید تا با مشورت با هم راه علاقه‌مندی محمد به درس و مشق را پیدا کنیم.

طاهره پژوهش(فعال حقوق کودکان) _ سرپرست تنها هیجده سال دارد و از نه سالگی در پهنه بازارها کار کرده و چیزی از کودکی کردن به خاطر ندارد. از خوابش زده و کار کرده است. می‌گوید حداقل دو شیفت در روز کار کرده است. الان به اندازه سنش سابقه کار دارد. پدر و مادرش را دوست ندارد. زندگی را دوست ندارد. هیجده ساله است اما حالا نقش پدر را هم برای محمد دارد. می‌گوید خانم سواد میلیون‌ها ارزش دارد. این بچه نمی‌فهمد. سرپرست هیجده ساله مچاله شده و انگار واقعا پدر محمد است. می‌گوید دوست دارم مهر و محبت کنم اما نمی‌توانم. یکبار میگم دفعه بعد کتکش می‌زنم. راهی نشانم دهید که بتوانم محبت کنم.

روز جهانی مبارزه با استثمار کودکان روز حساس‌سازی جامعه و مسئولان نسبت به کار کودکان است. روز ۲۲خرداد روز پاسخگویی جهانیان به کودکانی است که لحظه لحظه کودکیشان در بازارها گم شده و خشونت بازار رشد عاطفیشان را مختل کرده است. روز جهانی مبارزه با کار کودکان روز جشن و جشنواره و یک وعده غذا دادن به کودکان کار نیست. هر  روز فشار تحریم‌ها زیاد و وضعیت اقتصاد ی را  تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، کودکان ترک تحصیل می‌کنند و راهی بازار کار می‌شوند. طرح‌های ساماندهی کودکان کار هیچ چاره موثری برای مبارزه با کار کودک نیست. کنوانسیون حقوق کودک و منع بدترین اشکال کار دولت‌ها را متعهد کرده است که در جهت برگرداندان کودکی به کودکان کار اقدام کند. کودکان کار از همه مسئولان، تصمیم‌گیران و مردم می‌خواهند که گزارشات اقداماتشان را برای مبارزه با استثمار کودکان در همین روز اعلام کنند.

منبع: بهزیستی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

» آخرین مطالب ستادی و استانی

پربازدیدترین

«« نگاه کارشناسان

 • شهید دکتر محمدعلی فیاض‌بخش؛ مردی بی‌همتا که با فقرا نفس می‌کشید

  شهید دکتر محمدعلی فیاض‌بخش؛ مردی بی‌همتا که با فقرا نفس می‌کشید

  زندگی در کنار انسان‌های والایی که قدر لحظه لحظه عمر خود را می‌شناسند و هیچ گوهری را چون زمانی که برای خدمت به مردم در اختیارشان قرار گرفته است، ارزشمند نمی‌دانند فرصت والایی است که نصیب هر فردی نمی‌شود. اکنون بهزیستی بعد از سه دهه همچنان میراث‌دار اهداف شهید دکتر فیاض‌بخش اسطوره‌ای که همگان را در مسیر رشد فکری و اعتقادی غلتاند، است.

 • عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  پنجم تیر ماه (مصادف با ۲۶ ژوئن) هرسال، روز جهانی مبارزه با موادمخدر، فرصت مغتنمی است برای اطلاع‌رسانی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در عرصه‌های گوناگون مبارزه با مواد روانگردان، حساس‌سازی و آگاهیبخشی در مورد اهمیت توجه به این مشکل بزرگ جوامع بشری و پاسداشت تلاش‌های تمامی دست‌اندرکاران و کنشگران کنترل و کاهش و مقابله با موادمخدر و روانگردان‌ها، ضمن گرامیداشت این روز که در کشور ما در قالب یک هفته برگزار می‌شود و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر مبارزه با موادمخدر، بی‌مناسبت نیست تا به یادآوری تلاش و مساعی همکاران بهزیستی در اینباره، اشاره‌ای به این کوشش‌ها بشود.

 • ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک اعلام کرد که ۵۰ درصد کودکان کار را در کشور مهاجران تشکیل می‌دهند و معتقد است، برای حل این مسائل باید سیاستگذاری مشارکتی مدنظر قرار گیرد.

 • عوامل مؤثر بر تاب‌آوری فردی و اجتماعی در بلایا

  عوامل مؤثر بر تاب‌آوری فردی و اجتماعی در بلایا

  تاب‌آوری به مفهوم انعطاف پذیری در برابر مشکلات، فجایع و بلایاست. به عبارتی برخی افراد در مقابل فشارهای خارج از حد کنترل می‌شکنند و دچار آسیب‌های روانی و اجتماعی متعددی می‌شوند اما برخی افراد که مهارت‌ها و ویژگی‌های خاصی دارند نه تنها در برابر این مشکلات زنده می‌مانند و دچار آسیبی نمی‌شوند بلکه مقاوم‌تر از قبل مسیرهای موفقیت را سریع‌تر می‌پیمایند.

 • بودجه درنظر گرفته شده برای لایحه حقوق معلولان کم است

  بودجه درنظر گرفته شده برای لایحه حقوق معلولان کم است

  معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پیش بینی یک هزار و 200 میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از معلولان، گفت: این عدد بسیار کم است.