کار

محمد دل به درس نمی‌دهد. عاشق فوتبال است. از سرپرستش خواسته‌ام که بیاید تا با مشورت با هم راه علاقه‌مندی محمد به درس و مشق را پیدا کنیم.

طاهره پژوهش(فعال حقوق کودکان) _ سرپرست تنها هیجده سال دارد و از نه سالگی در پهنه بازارها کار کرده و چیزی از کودکی کردن به خاطر ندارد. از خوابش زده و کار کرده است. می‌گوید حداقل دو شیفت در روز کار کرده است. الان به اندازه سنش سابقه کار دارد. پدر و مادرش را دوست ندارد. زندگی را دوست ندارد. هیجده ساله است اما حالا نقش پدر را هم برای محمد دارد. می‌گوید خانم سواد میلیون‌ها ارزش دارد. این بچه نمی‌فهمد. سرپرست هیجده ساله مچاله شده و انگار واقعا پدر محمد است. می‌گوید دوست دارم مهر و محبت کنم اما نمی‌توانم. یکبار میگم دفعه بعد کتکش می‌زنم. راهی نشانم دهید که بتوانم محبت کنم.

روز جهانی مبارزه با استثمار کودکان روز حساس‌سازی جامعه و مسئولان نسبت به کار کودکان است. روز ۲۲خرداد روز پاسخگویی جهانیان به کودکانی است که لحظه لحظه کودکیشان در بازارها گم شده و خشونت بازار رشد عاطفیشان را مختل کرده است. روز جهانی مبارزه با کار کودکان روز جشن و جشنواره و یک وعده غذا دادن به کودکان کار نیست. هر  روز فشار تحریم‌ها زیاد و وضعیت اقتصاد ی را  تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، کودکان ترک تحصیل می‌کنند و راهی بازار کار می‌شوند. طرح‌های ساماندهی کودکان کار هیچ چاره موثری برای مبارزه با کار کودک نیست. کنوانسیون حقوق کودک و منع بدترین اشکال کار دولت‌ها را متعهد کرده است که در جهت برگرداندان کودکی به کودکان کار اقدام کند. کودکان کار از همه مسئولان، تصمیم‌گیران و مردم می‌خواهند که گزارشات اقداماتشان را برای مبارزه با استثمار کودکان در همین روز اعلام کنند.

منبع: بهزیستی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

آخرین مطالب ستادی و استانی

پربازدیدترین

نگاه کارشناسان

 • توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  دنیایی که در آن به سر می بریم، جهانی است متفاوت و مملو از پیشرفت هایی که زندگی انسان عصر امروز را دگرگون ساخته و او را در مسیر پویایی و شکوفایی پیش می برد. با این حال شیوع انواع بیماری ها، معلولیت ها و آسیب های اجتماعی موجب شده تا دولت ها تلاش منسجمی را برای تدوین برنامه های آموزشی، توانبخشی و حمایتی به عمل آورند تا سلامت جامعه را تضمین کنند. در کشور ما نیز به رغم رشد آگاهی های عمومی، استفاده وسیع از وسائل ارتباط جمعی و افزایش میزان تحصیلات و دانش اجتماعی خانواده ها کماکان شاهد بروز انواع معلولیت ها هستیم و این واقعیت، تاکیدی است بر ضرورت فعالیت های توانبخشی.

 • ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  تحولات گسترده در دنیای امروز، ابعاد مختلف زندگی فرد،خانواده و جامعه، را تحت تأثیر قرار داده و سرعت تغییرات و تحولات و ناپایداری ها ناشی از محیط های بین المللی، منطقه ای و ملی، زندگی اجتماعی ما انسانها را متاثر ساخته و لزوم برنامه ریزی راهبردی را در مواجهه هوشمندانه در راستای بهبود وضعیت سلامت اجتماعی را اجتناب ناپذیر نموده است.

 • "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  آموزش (Education) دارای مفهوم و کاربرد گسترده و پیچیده و در نتیجه مبهمی است. در تعریف این مفهوم، نه تنها میان مردم عادی، بلکه میان صاحب‌نظران تعلیم و تربیت هم اختلاف‌نظر وجود دارد.

 • عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  پنجم تیر ماه (مصادف با ۲۶ ژوئن) هرسال، روز جهانی مبارزه با موادمخدر، فرصت مغتنمی است برای اطلاع‌رسانی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در عرصه‌های گوناگون مبارزه با مواد روانگردان، حساس‌سازی و آگاهیبخشی در مورد اهمیت توجه به این مشکل بزرگ جوامع بشری و پاسداشت تلاش‌های تمامی دست‌اندرکاران و کنشگران کنترل و کاهش و مقابله با موادمخدر و روانگردان‌ها، ضمن گرامیداشت این روز که در کشور ما در قالب یک هفته برگزار می‌شود و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر مبارزه با موادمخدر، بی‌مناسبت نیست تا به یادآوری تلاش و مساعی همکاران بهزیستی در اینباره، اشاره‌ای به این کوشش‌ها بشود.