همایش توانبخشی

همایش دو روزه علمی کاربردی معاونین امور توانبخشی سراسر کشور با حضور دکتر محمد نفریه معاون توانبخشی سازمان بهزیستی، دکتر سید سعید آرام مدیر کل بهزیستی مازندران، مدیران کل ستادی و معاونین توانبخشی بهزیستی کلیه استان‌ها ،صبح امروز در مجتمع شهید بهشتی ساری آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل به نقل از  مازندران، دکتر آرام ضمن خیرمقدم به حاضرین، با تقدیر از اقدامات دکتر نحوی نژاد، انتصاب دکتر نفریه به سمت معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی را تبریک گفت و افزود : در این همایش مازندران از نظر جغرافیایی میزبان محسوب می‌شود و هرآنچه شاهدیم ماحصل زحمات مدیران ستادی است.


مدیر کل بهزیستی مازندران تصریح کرد : امیدوارم نهایت بهره  از فرصت ایجاد شده برده شود و با طرح دغدغه های موجود در حوزه توانبخشی با همفکری و تبادل تجربیات مشکلات جامعه هدف به حداقل برسد.


وی با بیان اینکه بهزیستی تنها متولی امور معلولین در جامعه است خاطرنشان کرد : متناسب با گذر زمان شکل و نوع مسائل و مشکلات جامعه هدف درحال تغییر است و ضروریست تا بر همین اساس رویکرد ها، برنامه ریزی ها و روش ها نیز تغییر کند و به روز شود.


دکتر آرام با تاکید بر اهمیت نوع خدمات مبتنی بر نوع نیاز و تاثیر آن بر افزایش رضایتمندی و توانمندی جامعه هدف خاطر نشان کرد : تمام شمول بودن، فراگیر بودن و گسترش ضریب نفوذ خدمات، جامعه ای با نشاط را به دنبال خواهد داشت.
مدیر کل بهزیستی مازندران با بیان اینکه  بهترین تصمیم گیرنده ها برای توانخواهان خود آنها هستند تصریح کرد : در بهره‌گیری از خدمات و استفاده از لوازم کمک توانبخشی معلولین متناسب با نیاز واقعی و شرایط موجود بهترین تصمیم گیران هستند و ضروریست تا نگاه قیّم مآب ما از روی آنها برداشته شود.


وی با اشاره به اینکه واگذاری تصمیم گیری در تهیه لوازم بهداشتی برای معلولین ضایعه نخاعی  رضایتمندی و افزایش عزت نفس را در آنها به دنبال داشت افزود : معلولین توانایی مدیریت معاش زندگی خود را دارند و در حال حاضر مهمترین دغدغه آنها کمبود اعتبارات است.

مدیر کل بهزیستی مازندران با انتقاد از  یارانه های مرکز محور  گفت : حجم بسیاری از اعتبارات صرف تعداد کمی از معلولین که از مراکز خدمات می‌گیرند می‌شود.


وی با اشاره به پذیرش هایی که بر اساس دستور مراجع قضایی صورت می‌گیرد گفت : بسیاری از بیماران روانی مزمن بر اساس آیین نامه ها قابل ترخیص نیستند و این درکنار پذیرش های مازاد مراکز را با مشکلات اعتباری روبرو می‌کند و استان‌ها را ناچار به استفاده از اعتبارات استانی برای هزینه های مراکز می‌کند.
دکتر آرام در پایان ضمن ابراز خرسندی از ثبت ورود و خروج در مراکز شبانه روزی در جهت شفافیت بیشتر و افزایش خدمات افزود : اداره کل بهزیستی مازندران این آمادگی را دارد تا در بستر فناوری اطلاعات و طراحی اپلیکیشن این خدمت را تسریع دهد.

نظرات

 • انتشار یافته: 1
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • رضایی IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  0 0
  چرا به خانواده هایی که از معلول شان در خانه نگهداری میکنند مثل این مراکز یارانه وکمک هزینه پرداخت نمیشود؟

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

پربازدیدترین

نگاه کارشناسان

 • توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  دنیایی که در آن به سر می بریم، جهانی است متفاوت و مملو از پیشرفت هایی که زندگی انسان عصر امروز را دگرگون ساخته و او را در مسیر پویایی و شکوفایی پیش می برد. با این حال شیوع انواع بیماری ها، معلولیت ها و آسیب های اجتماعی موجب شده تا دولت ها تلاش منسجمی را برای تدوین برنامه های آموزشی، توانبخشی و حمایتی به عمل آورند تا سلامت جامعه را تضمین کنند. در کشور ما نیز به رغم رشد آگاهی های عمومی، استفاده وسیع از وسائل ارتباط جمعی و افزایش میزان تحصیلات و دانش اجتماعی خانواده ها کماکان شاهد بروز انواع معلولیت ها هستیم و این واقعیت، تاکیدی است بر ضرورت فعالیت های توانبخشی.

 • ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  تحولات گسترده در دنیای امروز، ابعاد مختلف زندگی فرد،خانواده و جامعه، را تحت تأثیر قرار داده و سرعت تغییرات و تحولات و ناپایداری ها ناشی از محیط های بین المللی، منطقه ای و ملی، زندگی اجتماعی ما انسانها را متاثر ساخته و لزوم برنامه ریزی راهبردی را در مواجهه هوشمندانه در راستای بهبود وضعیت سلامت اجتماعی را اجتناب ناپذیر نموده است.

 • "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  آموزش (Education) دارای مفهوم و کاربرد گسترده و پیچیده و در نتیجه مبهمی است. در تعریف این مفهوم، نه تنها میان مردم عادی، بلکه میان صاحب‌نظران تعلیم و تربیت هم اختلاف‌نظر وجود دارد.

 • عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  پنجم تیر ماه (مصادف با ۲۶ ژوئن) هرسال، روز جهانی مبارزه با موادمخدر، فرصت مغتنمی است برای اطلاع‌رسانی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در عرصه‌های گوناگون مبارزه با مواد روانگردان، حساس‌سازی و آگاهیبخشی در مورد اهمیت توجه به این مشکل بزرگ جوامع بشری و پاسداشت تلاش‌های تمامی دست‌اندرکاران و کنشگران کنترل و کاهش و مقابله با موادمخدر و روانگردان‌ها، ضمن گرامیداشت این روز که در کشور ما در قالب یک هفته برگزار می‌شود و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر مبارزه با موادمخدر، بی‌مناسبت نیست تا به یادآوری تلاش و مساعی همکاران بهزیستی در اینباره، اشاره‌ای به این کوشش‌ها بشود.