اتیسم

کارشناس ارشد واحد آموزش و پژوهش انجمن اوتیسم ایران گفت: سلامت و بهداشت جسم و روان خانواده‌های دارای فرزند اوتیسم مورد غفلت قرار گرفته است.

زهرا سلطانی فر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در این خصوص توضیح داد: بار روانی بسیار سنگینی بر خانواده‌های دارای کودکان مبتلا به اوتیسم وارد می‌شود و طلاق و افسردگی از شیوع بالایی برخوردار است.
وی اضافه کرد: علاوه بر صرف هزینه بالای آموزش و توانبخشی به ناچار یکی از والدین مجبور به ترک فضای کار و پرداختن تمام وقت به کودک دارای اوتیسم می‌شود.
سلطانی فر تاکید کرد: در واقع یکی دیگر از مواردی که مورد غفلت واقع شده است، سلامت و بهداشت جسم و روان خانواده‌های دارای فرزند اوتیسم است. خانواده‌ای که برای پذیرش و رسیدگی کامل، عاشقانه وقت، انرژی و حتی سلامتی خود را در اختیار پیشرفت کودک خود می‌گذارد.

جامعه کودکان دارای اوتیسم را نمی پذیرد 
کارشناس ارشد واحد آموزش و پژوهش انجمن اوتیسم ایران گفت: کودکان مبتلا به اوتیسم به دلیل اینکه حمایت و آموزش اجتماعی کمی دریافت می‌کنند، اغلب ترجیح می‌دهند که به محیط ایزوله پناه ببرند.
سلطانی فر افزود: همچنین جامعه هم آن‌ها را نمی‌پذیرد و بنابراین از سوی اجتماع طرد می‌شوند.
وی یادآور شد: اختلال طیف اوتیسم یکی از انواع اختلالات رشدی عصبی با علائم روان‌شناختی است که بر رشد طبیعی مغز  و در نتیجه مهارت های اجتماعی تأثیر می‌گذارد و منجر می‌شود کودکان دارای اوتیسم نسبت به سایر کودکان، دنیای‌ متفاوت تری را تجربه کنند.

اوتیسم در حال افزایش است 
کارشناس ارشد واحد آموزش و پژوهش انجمن اوتیسم ایران گفت: آمار شیوع اوتیسم بین مراجع مختلف، متفاوت گزارش شده است، اما چیزی که تقریبا ثابت مانده، نرخ افزایشی مراجع اعلام‌کننده در طول این سال‌ها است که حکایت از افزایش شیوع اوتیسم و همچنین آگاهی و تشخیص این اختلال دارد. 
سلطانی فر افزود: سه سال اول زندگی برای تشخیص و جلوگیری از عوارض جانبی اوتیسم، دوره طلایی قلمداد می‌شود.
وی ادامه داد: این اختلال هر چه در سنین پایین‌تر تشخیص داده شده و بازتوانی در آن دوران شروع شود، فرد شانس بیشتری در داشتن یک زندگی عادی خواهد داشت.
سلطانی فر تاکید کرد: بنابراین شناسایی زودهنگام و مداخله بهنگام یکی از کلیدی‌ترین مؤلفه‌ها برای بازتوانی کودکان دارای اوتیسم به شمار می رود.


تاثیر مداخلات توانبخشی در بهبود زندگی فرد دارای اوتیسم
کارشناس ارشد واحد آموزش و پژوهش انجمن اوتیسم ایران گفت: اختلال طیف اوتیسم، خطر ابتلا به برخی مشکلات را افزایش می دهد.
سلطانی فر افزود: برخی افراد مبتلا به اوتیســم، مشــکلات همراه دیگـری از جملـه کـم توانـی ذهنی، اختلال یکپارچگـی حسـی، اختلال بیـش فعالی و نقـص توجه، صــرع و مشــکلات گوارشــی دارند که بــه این معنــاست کـه ایـن افـراد نیازمنـد سـطوح حمایتـی مختلفی هسـتند.
وی اضافه کرد: اختلال اوتیسم بـه صـورت طیـف بـوده کـه از شـدید تا خفیف در سه سطح کلی شامل سطح نیازمند حمایت، سطح نیازمند حمایت زیاد و سطح نیازمند حمایت بسیار زیاد متغیــر اســت. 
وی ادامه داد: در حال حاضر، هیچ ابزار موثری برای پیشگیری از اوتیسم وجود ندارد.
کارشناس ارشد واحد آموزش و پژوهش انجمن اوتیسم ایران گفت: فرد دارای اوتیسم با مداخلات توانبخشـی سریع و بهنگام می تواند مهارت کسب کرده، زندگی مســتقلی داشــته باشــد.
سلطانی فر تاکید کرد: باید درباره اختلالات طیف اوتیسم، نگاه علمی و اجتماعی داشته باشیم.
وی یادآور شد: طبق بررسی های صورت گرفته با توانبخشی به موقع، تعداد زیادی از کودکان اوتیستیک با مداخله سریع و بهنگام، توانسته‌اند به سیستم آموزش عادی راه پیدا کنند و بار هزینه های بعدی از روی دوش خانواده ها و جامعه برداشته شود.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

آخرین مطالب ستادی و استانی

پربازدیدترین

نگاه کارشناسان

 • توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  دنیایی که در آن به سر می بریم، جهانی است متفاوت و مملو از پیشرفت هایی که زندگی انسان عصر امروز را دگرگون ساخته و او را در مسیر پویایی و شکوفایی پیش می برد. با این حال شیوع انواع بیماری ها، معلولیت ها و آسیب های اجتماعی موجب شده تا دولت ها تلاش منسجمی را برای تدوین برنامه های آموزشی، توانبخشی و حمایتی به عمل آورند تا سلامت جامعه را تضمین کنند. در کشور ما نیز به رغم رشد آگاهی های عمومی، استفاده وسیع از وسائل ارتباط جمعی و افزایش میزان تحصیلات و دانش اجتماعی خانواده ها کماکان شاهد بروز انواع معلولیت ها هستیم و این واقعیت، تاکیدی است بر ضرورت فعالیت های توانبخشی.

 • ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  تحولات گسترده در دنیای امروز، ابعاد مختلف زندگی فرد،خانواده و جامعه، را تحت تأثیر قرار داده و سرعت تغییرات و تحولات و ناپایداری ها ناشی از محیط های بین المللی، منطقه ای و ملی، زندگی اجتماعی ما انسانها را متاثر ساخته و لزوم برنامه ریزی راهبردی را در مواجهه هوشمندانه در راستای بهبود وضعیت سلامت اجتماعی را اجتناب ناپذیر نموده است.

 • "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  آموزش (Education) دارای مفهوم و کاربرد گسترده و پیچیده و در نتیجه مبهمی است. در تعریف این مفهوم، نه تنها میان مردم عادی، بلکه میان صاحب‌نظران تعلیم و تربیت هم اختلاف‌نظر وجود دارد.

 • عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  پنجم تیر ماه (مصادف با ۲۶ ژوئن) هرسال، روز جهانی مبارزه با موادمخدر، فرصت مغتنمی است برای اطلاع‌رسانی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در عرصه‌های گوناگون مبارزه با مواد روانگردان، حساس‌سازی و آگاهیبخشی در مورد اهمیت توجه به این مشکل بزرگ جوامع بشری و پاسداشت تلاش‌های تمامی دست‌اندرکاران و کنشگران کنترل و کاهش و مقابله با موادمخدر و روانگردان‌ها، ضمن گرامیداشت این روز که در کشور ما در قالب یک هفته برگزار می‌شود و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر مبارزه با موادمخدر، بی‌مناسبت نیست تا به یادآوری تلاش و مساعی همکاران بهزیستی در اینباره، اشاره‌ای به این کوشش‌ها بشود.