اتیسم

کارشناس ارشد واحد آموزش و پژوهش انجمن اوتیسم ایران گفت: سلامت و بهداشت جسم و روان خانواده‌های دارای فرزند اوتیسم مورد غفلت قرار گرفته است.

زهرا سلطانی فر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در این خصوص توضیح داد: بار روانی بسیار سنگینی بر خانواده‌های دارای کودکان مبتلا به اوتیسم وارد می‌شود و طلاق و افسردگی از شیوع بالایی برخوردار است.
وی اضافه کرد: علاوه بر صرف هزینه بالای آموزش و توانبخشی به ناچار یکی از والدین مجبور به ترک فضای کار و پرداختن تمام وقت به کودک دارای اوتیسم می‌شود.
سلطانی فر تاکید کرد: در واقع یکی دیگر از مواردی که مورد غفلت واقع شده است، سلامت و بهداشت جسم و روان خانواده‌های دارای فرزند اوتیسم است. خانواده‌ای که برای پذیرش و رسیدگی کامل، عاشقانه وقت، انرژی و حتی سلامتی خود را در اختیار پیشرفت کودک خود می‌گذارد.

جامعه کودکان دارای اوتیسم را نمی پذیرد 
کارشناس ارشد واحد آموزش و پژوهش انجمن اوتیسم ایران گفت: کودکان مبتلا به اوتیسم به دلیل اینکه حمایت و آموزش اجتماعی کمی دریافت می‌کنند، اغلب ترجیح می‌دهند که به محیط ایزوله پناه ببرند.
سلطانی فر افزود: همچنین جامعه هم آن‌ها را نمی‌پذیرد و بنابراین از سوی اجتماع طرد می‌شوند.
وی یادآور شد: اختلال طیف اوتیسم یکی از انواع اختلالات رشدی عصبی با علائم روان‌شناختی است که بر رشد طبیعی مغز  و در نتیجه مهارت های اجتماعی تأثیر می‌گذارد و منجر می‌شود کودکان دارای اوتیسم نسبت به سایر کودکان، دنیای‌ متفاوت تری را تجربه کنند.

اوتیسم در حال افزایش است 
کارشناس ارشد واحد آموزش و پژوهش انجمن اوتیسم ایران گفت: آمار شیوع اوتیسم بین مراجع مختلف، متفاوت گزارش شده است، اما چیزی که تقریبا ثابت مانده، نرخ افزایشی مراجع اعلام‌کننده در طول این سال‌ها است که حکایت از افزایش شیوع اوتیسم و همچنین آگاهی و تشخیص این اختلال دارد. 
سلطانی فر افزود: سه سال اول زندگی برای تشخیص و جلوگیری از عوارض جانبی اوتیسم، دوره طلایی قلمداد می‌شود.
وی ادامه داد: این اختلال هر چه در سنین پایین‌تر تشخیص داده شده و بازتوانی در آن دوران شروع شود، فرد شانس بیشتری در داشتن یک زندگی عادی خواهد داشت.
سلطانی فر تاکید کرد: بنابراین شناسایی زودهنگام و مداخله بهنگام یکی از کلیدی‌ترین مؤلفه‌ها برای بازتوانی کودکان دارای اوتیسم به شمار می رود.


تاثیر مداخلات توانبخشی در بهبود زندگی فرد دارای اوتیسم
کارشناس ارشد واحد آموزش و پژوهش انجمن اوتیسم ایران گفت: اختلال طیف اوتیسم، خطر ابتلا به برخی مشکلات را افزایش می دهد.
سلطانی فر افزود: برخی افراد مبتلا به اوتیســم، مشــکلات همراه دیگـری از جملـه کـم توانـی ذهنی، اختلال یکپارچگـی حسـی، اختلال بیـش فعالی و نقـص توجه، صــرع و مشــکلات گوارشــی دارند که بــه این معنــاست کـه ایـن افـراد نیازمنـد سـطوح حمایتـی مختلفی هسـتند.
وی اضافه کرد: اختلال اوتیسم بـه صـورت طیـف بـوده کـه از شـدید تا خفیف در سه سطح کلی شامل سطح نیازمند حمایت، سطح نیازمند حمایت زیاد و سطح نیازمند حمایت بسیار زیاد متغیــر اســت. 
وی ادامه داد: در حال حاضر، هیچ ابزار موثری برای پیشگیری از اوتیسم وجود ندارد.
کارشناس ارشد واحد آموزش و پژوهش انجمن اوتیسم ایران گفت: فرد دارای اوتیسم با مداخلات توانبخشـی سریع و بهنگام می تواند مهارت کسب کرده، زندگی مســتقلی داشــته باشــد.
سلطانی فر تاکید کرد: باید درباره اختلالات طیف اوتیسم، نگاه علمی و اجتماعی داشته باشیم.
وی یادآور شد: طبق بررسی های صورت گرفته با توانبخشی به موقع، تعداد زیادی از کودکان اوتیستیک با مداخله سریع و بهنگام، توانسته‌اند به سیستم آموزش عادی راه پیدا کنند و بار هزینه های بعدی از روی دوش خانواده ها و جامعه برداشته شود.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

» آخرین مطالب ستادی و استانی

پربازدیدترین

«« نگاه کارشناسان

 • شهید دکتر محمدعلی فیاض‌بخش؛ مردی بی‌همتا که با فقرا نفس می‌کشید

  شهید دکتر محمدعلی فیاض‌بخش؛ مردی بی‌همتا که با فقرا نفس می‌کشید

  زندگی در کنار انسان‌های والایی که قدر لحظه لحظه عمر خود را می‌شناسند و هیچ گوهری را چون زمانی که برای خدمت به مردم در اختیارشان قرار گرفته است، ارزشمند نمی‌دانند فرصت والایی است که نصیب هر فردی نمی‌شود. اکنون بهزیستی بعد از سه دهه همچنان میراث‌دار اهداف شهید دکتر فیاض‌بخش اسطوره‌ای که همگان را در مسیر رشد فکری و اعتقادی غلتاند، است.

 • عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  پنجم تیر ماه (مصادف با ۲۶ ژوئن) هرسال، روز جهانی مبارزه با موادمخدر، فرصت مغتنمی است برای اطلاع‌رسانی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در عرصه‌های گوناگون مبارزه با مواد روانگردان، حساس‌سازی و آگاهیبخشی در مورد اهمیت توجه به این مشکل بزرگ جوامع بشری و پاسداشت تلاش‌های تمامی دست‌اندرکاران و کنشگران کنترل و کاهش و مقابله با موادمخدر و روانگردان‌ها، ضمن گرامیداشت این روز که در کشور ما در قالب یک هفته برگزار می‌شود و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر مبارزه با موادمخدر، بی‌مناسبت نیست تا به یادآوری تلاش و مساعی همکاران بهزیستی در اینباره، اشاره‌ای به این کوشش‌ها بشود.

 • ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک اعلام کرد که ۵۰ درصد کودکان کار را در کشور مهاجران تشکیل می‌دهند و معتقد است، برای حل این مسائل باید سیاستگذاری مشارکتی مدنظر قرار گیرد.

 • عوامل مؤثر بر تاب‌آوری فردی و اجتماعی در بلایا

  عوامل مؤثر بر تاب‌آوری فردی و اجتماعی در بلایا

  تاب‌آوری به مفهوم انعطاف پذیری در برابر مشکلات، فجایع و بلایاست. به عبارتی برخی افراد در مقابل فشارهای خارج از حد کنترل می‌شکنند و دچار آسیب‌های روانی و اجتماعی متعددی می‌شوند اما برخی افراد که مهارت‌ها و ویژگی‌های خاصی دارند نه تنها در برابر این مشکلات زنده می‌مانند و دچار آسیبی نمی‌شوند بلکه مقاوم‌تر از قبل مسیرهای موفقیت را سریع‌تر می‌پیمایند.

 • بودجه درنظر گرفته شده برای لایحه حقوق معلولان کم است

  بودجه درنظر گرفته شده برای لایحه حقوق معلولان کم است

  معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پیش بینی یک هزار و 200 میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از معلولان، گفت: این عدد بسیار کم است.