معلولان

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پیش بینی یک هزار و 200 میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از معلولان، گفت: این عدد بسیار کم است.

محمد نفریه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اعتبار پیش بینی شده از درآمدهای اختصاصی دولت هست و امکان دارد محقق نشود اما در لایحه بودجه پیش بینی شده است.

وی اظهار امیدواری کرد که اعتبار پیش بینی شده برای اجرای قانون حمایت از معلولان در سال جاری محقق شود.

نفریه گفت: پیش بینی اولیه برای اجرای این قانون بیش از 16 هزار میلیارد تومان آن هم قبل از این گرانی ها و شرایط اقتصادی بوده و اکنون این عدد به طور قطع بیشتر شده است.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: تحقق بودجه پیش بینی شده برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان جای سئوال دارد و بستگی به پیگیری ها دارد و تلاش می کنیم همانطور که بودجه های جاری را به صورت یک دوازدهم مانند تنخواه می دهند ، اعتبار قانون حمایت از حقوق معلولان را نیز به صورت تنخواه دریافت کنیم.

نفریه افزود: در این صورت امیدواریم که این اعتبارها را بتوانیم به سرفصل ها اختصاص دهیم چون بودجه ای که آخر سال برسد، باز بودجه خوبی نخواهد بود چون اجرای هر سرفصل از قانون معلولان نیاز به مقدمه ها و موخره هایی دارد.

وی یادآور شد: در قانون حمایت از حقوق معلولان به مسائلی مانند اشتغال و مناسب سازی مسکن توجه شده و سرفصل های هزینه کرد اعتبارات این قانون مشخص است.

نفریه تاکید کرد: در حال حاضر در حال رایزنی و بحث هستیم تا اعتبار کم پیش بینی شده برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان را به صورت تنخواه و یک دوازدهم ، یک دوازدهم دریافت کنیم.

قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت مصوب اسفند سال 96 بود که در هشتم اردیبهشت امسال از سوی ریاست جمهوری به دستگاه های ذیربط ابلاغ شد. 
این قانون به مسائلی مانند مناسب سازی، دسترس پذیری و تردد و تحرک، خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی، امور ورزشی، فرهنگی، هنری و آموزشی، کارآفرینی و اشتغال، مسکن، فرهنگ سازی و ارتقای آگاهی های عمومی، حمایت های قضایی و تسهیلات مالیاتی، معیشت و حمایت های اداری و استخدامی و برنامه ریزی، نظارت و منابع مالی می پردازد. 
مسئولان از سال گذشته بارها نوید داده بودند که قرار است تحولاتی اساسی در زندگی معلولان اجرا شود اما هنگام اختصاص ردیف بودجه ها در نهایت تعجب، هیچ ردیفی برای معلولان در نظر نگرفته شد اما بعدها 1200 میلیارد تومان برای اجرای آن در نظر گرفته شد که این رقم امید افراد دارای معلولیت را نقش بر آب کرد.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

نظرات

 • انتشار یافته: 1
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 0
 • یه معلول بدبخت IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  2 0
  واقعا خیلی زندگی واسمون سخت شده

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

آخرین مطالب ستادی و استانی

پربازدیدترین

نگاه کارشناسان

 • توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  دنیایی که در آن به سر می بریم، جهانی است متفاوت و مملو از پیشرفت هایی که زندگی انسان عصر امروز را دگرگون ساخته و او را در مسیر پویایی و شکوفایی پیش می برد. با این حال شیوع انواع بیماری ها، معلولیت ها و آسیب های اجتماعی موجب شده تا دولت ها تلاش منسجمی را برای تدوین برنامه های آموزشی، توانبخشی و حمایتی به عمل آورند تا سلامت جامعه را تضمین کنند. در کشور ما نیز به رغم رشد آگاهی های عمومی، استفاده وسیع از وسائل ارتباط جمعی و افزایش میزان تحصیلات و دانش اجتماعی خانواده ها کماکان شاهد بروز انواع معلولیت ها هستیم و این واقعیت، تاکیدی است بر ضرورت فعالیت های توانبخشی.

 • ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  تحولات گسترده در دنیای امروز، ابعاد مختلف زندگی فرد،خانواده و جامعه، را تحت تأثیر قرار داده و سرعت تغییرات و تحولات و ناپایداری ها ناشی از محیط های بین المللی، منطقه ای و ملی، زندگی اجتماعی ما انسانها را متاثر ساخته و لزوم برنامه ریزی راهبردی را در مواجهه هوشمندانه در راستای بهبود وضعیت سلامت اجتماعی را اجتناب ناپذیر نموده است.

 • "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  آموزش (Education) دارای مفهوم و کاربرد گسترده و پیچیده و در نتیجه مبهمی است. در تعریف این مفهوم، نه تنها میان مردم عادی، بلکه میان صاحب‌نظران تعلیم و تربیت هم اختلاف‌نظر وجود دارد.

 • عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  پنجم تیر ماه (مصادف با ۲۶ ژوئن) هرسال، روز جهانی مبارزه با موادمخدر، فرصت مغتنمی است برای اطلاع‌رسانی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در عرصه‌های گوناگون مبارزه با مواد روانگردان، حساس‌سازی و آگاهیبخشی در مورد اهمیت توجه به این مشکل بزرگ جوامع بشری و پاسداشت تلاش‌های تمامی دست‌اندرکاران و کنشگران کنترل و کاهش و مقابله با موادمخدر و روانگردان‌ها، ضمن گرامیداشت این روز که در کشور ما در قالب یک هفته برگزار می‌شود و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر مبارزه با موادمخدر، بی‌مناسبت نیست تا به یادآوری تلاش و مساعی همکاران بهزیستی در اینباره، اشاره‌ای به این کوشش‌ها بشود.