معلولان

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پیش بینی یک هزار و 200 میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از معلولان، گفت: این عدد بسیار کم است.

محمد نفریه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اعتبار پیش بینی شده از درآمدهای اختصاصی دولت هست و امکان دارد محقق نشود اما در لایحه بودجه پیش بینی شده است.

وی اظهار امیدواری کرد که اعتبار پیش بینی شده برای اجرای قانون حمایت از معلولان در سال جاری محقق شود.

نفریه گفت: پیش بینی اولیه برای اجرای این قانون بیش از 16 هزار میلیارد تومان آن هم قبل از این گرانی ها و شرایط اقتصادی بوده و اکنون این عدد به طور قطع بیشتر شده است.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: تحقق بودجه پیش بینی شده برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان جای سئوال دارد و بستگی به پیگیری ها دارد و تلاش می کنیم همانطور که بودجه های جاری را به صورت یک دوازدهم مانند تنخواه می دهند ، اعتبار قانون حمایت از حقوق معلولان را نیز به صورت تنخواه دریافت کنیم.

نفریه افزود: در این صورت امیدواریم که این اعتبارها را بتوانیم به سرفصل ها اختصاص دهیم چون بودجه ای که آخر سال برسد، باز بودجه خوبی نخواهد بود چون اجرای هر سرفصل از قانون معلولان نیاز به مقدمه ها و موخره هایی دارد.

وی یادآور شد: در قانون حمایت از حقوق معلولان به مسائلی مانند اشتغال و مناسب سازی مسکن توجه شده و سرفصل های هزینه کرد اعتبارات این قانون مشخص است.

نفریه تاکید کرد: در حال حاضر در حال رایزنی و بحث هستیم تا اعتبار کم پیش بینی شده برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان را به صورت تنخواه و یک دوازدهم ، یک دوازدهم دریافت کنیم.

قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت مصوب اسفند سال 96 بود که در هشتم اردیبهشت امسال از سوی ریاست جمهوری به دستگاه های ذیربط ابلاغ شد. 
این قانون به مسائلی مانند مناسب سازی، دسترس پذیری و تردد و تحرک، خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی، امور ورزشی، فرهنگی، هنری و آموزشی، کارآفرینی و اشتغال، مسکن، فرهنگ سازی و ارتقای آگاهی های عمومی، حمایت های قضایی و تسهیلات مالیاتی، معیشت و حمایت های اداری و استخدامی و برنامه ریزی، نظارت و منابع مالی می پردازد. 
مسئولان از سال گذشته بارها نوید داده بودند که قرار است تحولاتی اساسی در زندگی معلولان اجرا شود اما هنگام اختصاص ردیف بودجه ها در نهایت تعجب، هیچ ردیفی برای معلولان در نظر نگرفته شد اما بعدها 1200 میلیارد تومان برای اجرای آن در نظر گرفته شد که این رقم امید افراد دارای معلولیت را نقش بر آب کرد.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

نظرات

 • انتشار یافته: 1
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 0
 • یه معلول بدبخت IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  1 0
  واقعا خیلی زندگی واسمون سخت شده

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

» آخرین مطالب ستادی و استانی

پربازدیدترین

«« نگاه کارشناسان

 • شهید دکتر محمدعلی فیاض‌بخش؛ مردی بی‌همتا که با فقرا نفس می‌کشید

  شهید دکتر محمدعلی فیاض‌بخش؛ مردی بی‌همتا که با فقرا نفس می‌کشید

  زندگی در کنار انسان‌های والایی که قدر لحظه لحظه عمر خود را می‌شناسند و هیچ گوهری را چون زمانی که برای خدمت به مردم در اختیارشان قرار گرفته است، ارزشمند نمی‌دانند فرصت والایی است که نصیب هر فردی نمی‌شود. اکنون بهزیستی بعد از سه دهه همچنان میراث‌دار اهداف شهید دکتر فیاض‌بخش اسطوره‌ای که همگان را در مسیر رشد فکری و اعتقادی غلتاند، است.

 • عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  پنجم تیر ماه (مصادف با ۲۶ ژوئن) هرسال، روز جهانی مبارزه با موادمخدر، فرصت مغتنمی است برای اطلاع‌رسانی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در عرصه‌های گوناگون مبارزه با مواد روانگردان، حساس‌سازی و آگاهیبخشی در مورد اهمیت توجه به این مشکل بزرگ جوامع بشری و پاسداشت تلاش‌های تمامی دست‌اندرکاران و کنشگران کنترل و کاهش و مقابله با موادمخدر و روانگردان‌ها، ضمن گرامیداشت این روز که در کشور ما در قالب یک هفته برگزار می‌شود و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر مبارزه با موادمخدر، بی‌مناسبت نیست تا به یادآوری تلاش و مساعی همکاران بهزیستی در اینباره، اشاره‌ای به این کوشش‌ها بشود.

 • ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک اعلام کرد که ۵۰ درصد کودکان کار را در کشور مهاجران تشکیل می‌دهند و معتقد است، برای حل این مسائل باید سیاستگذاری مشارکتی مدنظر قرار گیرد.

 • عوامل مؤثر بر تاب‌آوری فردی و اجتماعی در بلایا

  عوامل مؤثر بر تاب‌آوری فردی و اجتماعی در بلایا

  تاب‌آوری به مفهوم انعطاف پذیری در برابر مشکلات، فجایع و بلایاست. به عبارتی برخی افراد در مقابل فشارهای خارج از حد کنترل می‌شکنند و دچار آسیب‌های روانی و اجتماعی متعددی می‌شوند اما برخی افراد که مهارت‌ها و ویژگی‌های خاصی دارند نه تنها در برابر این مشکلات زنده می‌مانند و دچار آسیبی نمی‌شوند بلکه مقاوم‌تر از قبل مسیرهای موفقیت را سریع‌تر می‌پیمایند.

 • بودجه درنظر گرفته شده برای لایحه حقوق معلولان کم است

  بودجه درنظر گرفته شده برای لایحه حقوق معلولان کم است

  معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پیش بینی یک هزار و 200 میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از معلولان، گفت: این عدد بسیار کم است.