مرکزی ا بهبودیافتگان ‌اعتیاد در استان مرکزی تسهیلات ۴ درصد اشتغال دریافت می‌کنند

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی گفت : بهبودیافتگان از اعتیاد در استان مرکزی تسهیلات ۴ درصد اشتغال دریافت می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی گفت: بهبودیافتگان از اعتیاد در استان مرکزی تسهیلات ۴ درصد اشتغال دریافت می‌کنند.

زهرا امینی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی اظهار داشت: وجود مرکز غربالگری در کنار مرکز ماده ۱۶ در استان مرکزی ضرورت دارد، به معتادانی که یک سال از بهبودی آنها گذشته باشد، تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی ارزان قیمت پرداخت می‌شود.

وی افزود: در گذشته رنج سنی در پذیرش‌ها رعایت نمی‌شد، افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۵۰ سال گروه‌هایی هستند که نمی‌توانند در مرکز ماده ۱۶ پذیرش شوند، بیماری‌های افراد متجاهر مانند ایدز، هپاتیت C،هپاتیت B، و بیماری‌های مزمنی مثل بیماری‌های قلبی، دیابت و سایر موارد نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند و حتی زخم‌های خیلی عفونی بعضی افراد می‌توانست سبب گسترش عفونت در مرکز ماده ۱۶ شود.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی تصریح کرد: طبق ضوابط و قانون ماده ۱۶، مرکز غربالگری و مسئولیت نظارت با سازمان بهزیستی و نیز پلیس مبازره با مواد مخدر است، براین اساس بهزیستی آمادگی لازم برای نظارت دارد، آیین‌نامه اجرایی دقیق برای مراکز ماده ۱۶ باید ابلاغ شود و عدم ابلاغ آن ضعف بزرگی است.

امینی ادامه داد: سازمان بهزیستی تا پایان امسال مسئولیت مراکز ماده ۱۶ را بر عهده دارد، احتمال می‌رود از ابتدای سال آینده مسئولیت این مراکز به دستگاه‌های دیگر سپرده شود.

وی عنوان کرد: باید مرکز ماده ۱۶ تجهیز شود، در حال حاضر به طور متوسط ۵۰ الی ۷۰ نفر در مرکز غربالگری نگهداری می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی بیان کرد: باید مرکز مشاوره خاص معتادان راه‌اندازی شود، مدیریت برای مراکز ترک اعتیاد بهتر است که به یک پزشک سپرده شود، اگر فردی توانمند با سرمایه مناسب، متقاضی مدیریت مرکز ماده ۱۶ باشد از این مورد استقبال می‌شود.

امینی تصریح کرد: درمان اعتیاد کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال طبق قانون بر عهده دانشگاه‌علوم ‌پزشکی است که در حال حاضر خدمات بستری برای این افراد ارائه می‌شود، مراکز ماده ۱۶ زیر نظر یک پروسه درمانی مشخص فعالیت دارند، پس از ترخیص فراهم شدن شرایط اشتغال و پذیرش جامعه سبب جلوگیری از بازگشت مجدد افراد بهبودیافته به اعتیاد می‌شود..

وی تصریح کرد: در حال حاضر برای بهبودیافتگانی که یک سال از بهبود آنها گذشته باشد؛ ۵۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه با نرخ سود ۴ درصد پرداخت می‌شود که امسال نیز منابع برای پرداخت این تسهیلات دو برابر شده است که می‌تواند در اشتغالزایی و جلوگیری از بازگشت مجدد افراد به اعتیاد، کمک‌کننده باشد.

کد خبر 2792

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =