کد خبر: 2506
تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۱
ساماندهي كودكان كار

مدیر کل بهزیستی استان تهران با بیان اینکه ساماندهی کودکان کار و خیابان آیین نامه مشخصی دارد و ۱۲ دستگاه عضو آن هستند، گفت: این در حالیست که سازمان بهزیستی در مسیر اجرای این طرح مظلوم و تنها است.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان تهران، داریوش بیات نژاد در آیین اختتامیه طرح مشارکت اجتماعی دانش آموزان در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی (نماد)، گفت: در دنیا چهار پدیده هستند که برای کشورها به عنوان زنگ خطر به حساب می آیند و شامل بحران هسته‌ای، بحران زیست محیطی و فقر و مواد مخدر هستند. کشور ما نیز از دنیا مستثنی نیست و بسیاری از مشکلاتی که وجود دارد تنها مختص به کشور ما نبوده و مبتلابه جهان است.

وی با اشاره به اینکه آسیب‌های ناشی از فقر و مواد مخدر مسائل و مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند ، اظهار کرد: با این وجود نکته قابل توجه این است که در جمهوری اسلامی ایران در تمام سطوح حاکمیت اراده جدی برای پیشگیری از آسیب‌ها و سامان دادن به آنها دارند.

مدیر کل بهزیستی استان تهران با بیان این که مهمترین نهاد در جامعه نهاد خانواده است اظهار کرد: اگر تقسیم بندی انواع خانواده را داشته باشیم خانواده‌ها به چهار دسته شامل خانواده‌های سختگیر، آسان‌گیر، دچار آشفتگی و دموکرات تقسیم می‌شوند. باید تلاش کنیم تا خانواده‌های در جامعه به وجود بیاوریم که سالم و پر نشاط هستند.

بیات نژاد با بیان این که بیش از ۳۹ سال از تولد سازمان بهزیستی در کشور می‌گذرد تصریح کرد: فعالیت‌های این سازمان محدود به حوزه معلولان یا کودکان بی سرپرست نیست بلکه تلاش می‌کند تا سلامت را برای همه آحاد جامعه از قبل تولد تا پایان عمر فراهم کند.

وی با اشاره به این که در جامعه فرهنگ کار گروهی پایین است گفت: برای مثال در موضوع ساماندهی کودکان کار و خیابان آیین‌نامه‌ای وجود دارد و ۱۲ دستگاه عضو آن هستند اما در مسیر اجرا سازمان بهزیستی مظلوم و تنها است و دیوار کوتاهتری از این سازمان وجود ندارد و همه برای تخریب این دیوار کوتاه نیز تلاش می‌کند.

مدیر کل بهزیستی استان تهران افزود: این در حالی است که در آیین‌نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان نقش هر دستگاهی روشن شده ولی ما تنها هستیم و دیوار بهزیستی هم کوتاه است.

بیات نژاد با اشاره به این که ردیف حقوقی کارمندان سازمان بهزیستی در رتبه دوم از انتهای جدول حقوق و دستمزدهای کشور قرار  دارد ادامه داد: این در حالی است که کارمندان این  سازمان مسئولیت‌های بزرگ و جدی را برعهد دارند.

وی در ادامه با اشاره به این که تفاهم‌نامه سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از سال ۹۵ آغاز شده است اظهار کرد: بیش از ۱۰۰ مدرسه، ۱۹۴ دبیر، ۴۳۰ کلاس درس و حدود ۱۵ هزار دانش آموز در این طرح فعالیت و  مشارکت داشتند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

پربازدیدترین

نگاه کارشناسان

 • توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  دنیایی که در آن به سر می بریم، جهانی است متفاوت و مملو از پیشرفت هایی که زندگی انسان عصر امروز را دگرگون ساخته و او را در مسیر پویایی و شکوفایی پیش می برد. با این حال شیوع انواع بیماری ها، معلولیت ها و آسیب های اجتماعی موجب شده تا دولت ها تلاش منسجمی را برای تدوین برنامه های آموزشی، توانبخشی و حمایتی به عمل آورند تا سلامت جامعه را تضمین کنند. در کشور ما نیز به رغم رشد آگاهی های عمومی، استفاده وسیع از وسائل ارتباط جمعی و افزایش میزان تحصیلات و دانش اجتماعی خانواده ها کماکان شاهد بروز انواع معلولیت ها هستیم و این واقعیت، تاکیدی است بر ضرورت فعالیت های توانبخشی.

 • ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  تحولات گسترده در دنیای امروز، ابعاد مختلف زندگی فرد،خانواده و جامعه، را تحت تأثیر قرار داده و سرعت تغییرات و تحولات و ناپایداری ها ناشی از محیط های بین المللی، منطقه ای و ملی، زندگی اجتماعی ما انسانها را متاثر ساخته و لزوم برنامه ریزی راهبردی را در مواجهه هوشمندانه در راستای بهبود وضعیت سلامت اجتماعی را اجتناب ناپذیر نموده است.

 • "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  آموزش (Education) دارای مفهوم و کاربرد گسترده و پیچیده و در نتیجه مبهمی است. در تعریف این مفهوم، نه تنها میان مردم عادی، بلکه میان صاحب‌نظران تعلیم و تربیت هم اختلاف‌نظر وجود دارد.

 • عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  پنجم تیر ماه (مصادف با ۲۶ ژوئن) هرسال، روز جهانی مبارزه با موادمخدر، فرصت مغتنمی است برای اطلاع‌رسانی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در عرصه‌های گوناگون مبارزه با مواد روانگردان، حساس‌سازی و آگاهیبخشی در مورد اهمیت توجه به این مشکل بزرگ جوامع بشری و پاسداشت تلاش‌های تمامی دست‌اندرکاران و کنشگران کنترل و کاهش و مقابله با موادمخدر و روانگردان‌ها، ضمن گرامیداشت این روز که در کشور ما در قالب یک هفته برگزار می‌شود و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر مبارزه با موادمخدر، بی‌مناسبت نیست تا به یادآوری تلاش و مساعی همکاران بهزیستی در اینباره، اشاره‌ای به این کوشش‌ها بشود.