شناسایی دو هزار و ۹۲۱ نابینا در ایلام

مدیر کل بهزیستی استان ایلام با بیان اینکه بیش از ۲۰ درصد افراد دارای معلولیت این استان را نابینایان تشکیل می‌دهند افزود: این درصد معادل دو هزار و ۹۲۱نفر است.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی ایلام، زهرا همتی روز چهارشنبه در آستانه ۲۴ مهرماه روز جهانی نابینایان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این تعداد نابینا از مجموع بیش از ۱۴ هزار فرد دارای معلولیت مددجوی زیر پوشش این استان است.

وی ادامه داد: از این شمار فرد دارای معلولیت نابینایی ۳۱۰ نفر خیلی شدید و ۹۱۵ نفر هم شدید بوده که از خدمات مختلف حمایتی استفاده می‌کنند.

وی یکی از اقدام‌های این اداره کل را اجرای طرح سی‌بی‌آر عنوان کرد و گفت: عمده این افراد که دچار معلولیت نابینایی هستند در قالب این طرح و در مناطق روستایی شناسایی شده‌اند.

مدیرکل بهزیستی ایلام علاوه بر پرداخت مستمری و هزینه معیشتی درمانی، حمایت تحصیلی را یکی دیگر از عمده اقدام‌ها برای حمایت از افراد دارای معلولیت نابینایی در این استان عنوان کرد و اظهار داشت: هم اینک از مجموع ۲۷۸ دانشجوی دارای معلولیت این استان ۶۸ نفر نابینا هستند که از حمایت‌های مالی این اداره کل استفاده می‌کنند.

وی یکی از اقدام‌های مهم برای پیشگیری از معلولیت نابینایی را اجرای طرح غربالگری بینایی پیشگیری از تنبلی چشم عنوان کرد و افزود: این طرح با هدف سنجش بینایی کودکان سه تا شش ساله در این استان اجرا و پارسال نیز بیش از ۱۸ هزار کودک سه تا شش ساله معاینه شدند.

وی عدم مناسب‌سازی مطلوب معابر و محیط‌های عمومی را یکی از مشکلات افراد دارای معلولیت از جمله نابینایان در این استان عنوان و تاکید کرد: در این زمینه همه دستگاه‌های اجرایی باید مشارکت کنند تا زمینه تردد آزادانه افراد دارای معلولیت در این استان را به عنوان یکی از حداقل حقوق‌های این افراد فراهم کنند.

۲۴ مهرماه روز جهانی نابینایان نامگذاری شده است.

کد خبر 24586

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک