مدیرکل بهزیستی گیلان پاسخگوی مشکلات تماس گیرندگان در واحد صدای مشاور  ۱۴۸۰ به مناسبت هفته سلامت روان

مدیرکل بهزیستی گیلان گفت: نیمه نخست امسال ۱۹ هزار و ۸۸۳ نفر در تماس با ۱۴۸۰ بهزیستی استان از خدمات مشاوره ای لازم بهره مند شدند.

 دکتر حسین نحوی نژاد اظهار داشت: در نیمه نخست امسال، در مجموع ۳۰ هزار و ۳۲ تماس با ۱۴۸۰ بهزیستی استان گرفته شده که ۱۰ هزار و ۱۴۹ مورد تماس ناموفق بوده و ۱۹ هزار و ۸۸۳ تماس موفق بوده و از خدمات مشاوره ای بهره مند شدند ضمن اینکه ۱۱ هزار و ۷۳۱ مورد مشاوره حضوری نیز در این مدت انجام شده است.

وی با بیان اینکه ۳۰۸ مورد از تماس مربوط به بیماری کرونا بوده افزود: سایر تماس ها با اولویت بیشترین جنس مونث، متاهل، دارای مدک فوق دیپلم و فوق لیسانس و بین سن ۳۰ تا ۴۰ سال بوده که اختلالات اضطرابی و مشکلات فردی با همسر بیشترین موارد مربوط به دریافت مشاوره گزارش شده است.

مدیرکل بهزیستی گیلان خاطر نشان کرد: در نیمه نخست سال گذشته پنج هزار و ۲۸۶ نفر از خدمات مشاوره ای ۱۴۸۰ بهزیستی استان بهره مند شده بودند که شناخت مردم با این خط تلفن را می توان یکی از دلایل افزایش خدمات رسانه ای در این بخش عنوان کرد.

وی با بیان اینکه ۱۴۸۰ از ساعت هشت صبح تا ۱۲ شب آماده پاسخگویی است،تصریح کرد: مردم در تماس با خط ۱۴۸۰ می توانند از خدمات مشاوره ای مورد نیاز در زمینه های مختلف از جمله خانوادگی، فردی، اضطراب فرزندان و غیره بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه ۲۴۰ روانشناس، یک روانپزشک و یک روان سنج در مجموعه اداره کل بهزیستی گیلان مشغول به کار هستند، خاطر نشان کرد: ماهیت کار در بهزیستی چند بعدی ، گسترده و فراسازمانی است که ارتباط تنگاتنگی با سازمان های ذیربط دارد که این نشان از فرسایشی بودن کار در این سازمان است.

مدیرکل بهزیستی استان گیلان با اشاره به تعریف سلامت روان از نظر بهداشت جهانی بیان داشت: سلامتی یک مسئله چند بعدی است حتی امروزه علاوه بر بعد جسمی، روانی، اجتماعی جنبه معنوی را نیز در نظر می گیرند، باید توجه داشت که ابعاد مختلف سلامتی و یا بیماری بر یکدیگر اثر گذاشته و تحت تاثیر یکدیگر قرار دارند.

وی با بیان اینکه اقدامات برای ارتقای سلامت روان باید به تمام جوانب سلامت فردی، جسمی، روانی، معنوی و سلامت کلی جامعه توجه داشته باشد، اضافه کرد: در این راستا شعار برگزیده شده برای روز جهانی سلامت روان در سال ۲۰۲۰ "سلامت روان برای همه، سرمایه گذاری بیشتر ، دسترسی بیشتر" انتخاب شده است.

نحوی نژاد با تشریح خدمات بهزیستی در حوزه سلامت روان بیان داشت: کارکنان بهزیستی همه روزه با قشری از افراد آسیب دیده یا در معرض آسیب سر و کار دارند که نیازمند حمایت های روانی و اجتماعی متفاوت هستند و قاعدتا برخورد متفاوتی را نیز طلب می کند.

وی اضافه کرد: ارایه خدمات پیشگیرانه ، آموزش های تخصصی، مرتبط و بهنگام ویژه حوزه مشاوره و راهنمایی، خدمات مشاوره و راهنمایی خط ارتباطی ۱۴۸۰، روانشناسان مراکز کنترل و کاهش طلاق، پیشگیری از آسیب های اجتماعی و درمان اعتیاد، خدمات پیشگیری از معلولیت ها، اقدامات تخصصی و توانبخشی همکاران روانشناس در حوزه سالمندان نیازمند، ناشنوایان، معلولان جسمی و بیماران روان، نابینایان و حمایت های روانشناختی به آنان و خانواده هایشان و غیره با هدف ثبات و ارتقاء سلامت انجام می شود.

مدیرکل بهزیستی گیلان بیان داشت: هم اکنون ۹۶ مرکز مشاوره حضوری غیردولتی، یک مرکز دولتی در استان فعال است که از این تعداد ۹ مرکز سلامت روان در شهرستان ها خدمات لازم را ارایه می دهند.

۱۸ تا ۲۴ مهرماه هفته سلامت روان نام گرفته است.

هم اکنون ، بیش از ۶۰ هزار خانواده از خدمات بهزیستی استان گیلان بهره می برند.

کد خبر 24313

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک