در رسانه| اضطراب کرونا با خط مشاوره ۱۴۸۰ بهزیستی کنترل شد

مدیرکل بهزیستی استان همدان با تاکید بر اینکه سامانه خودارزیابی روانشناختی و خط مشاوره ۱۴۸۰ بهزیستی در کنترل اضطراب کرونا بسیار موثر بود گفت: از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون تعداد ۵۶ هزار و ۷۰۰ تماس موفق در مورد مشاوره استرس و تنش‌های روانی ناشی از ویروس کرونا برقرار شده است.

 حمیدرضا الوند روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا با بیان اینکه پس از شیوع ویروس کرونا در کشور ، شاهد روند رو به رشد اضطراب در جامعه بودیم، افزود: سازمان بهزیستی با رسالت بهبود سلامت روان جامعه، سامانه خود ارزیابی وضعیت روانشناختی برای غربالگری سیستمی افراد در زمینه استرس، اضطراب و افسردگی و خط مشاوره رایگان ۱۴۸۰ را در دسترس افراد جامعه قرار داده است.

وی ادامه داد: خط مشاوره ۱۴۸۰ (صدای مشاور) از ساعت هشت تا ۲۲ به صورت رایگان با حضور سه شیفت کارشناسان و مشاوران، خدمات مشاوره ای ارائه می‌دهد.

 مدیرکل  بهزیستی استان همدان اظهار داشت: این سازمان قبل از شیوع کرونا، به دلیل حساسیت بالای موجود در مراکز و پیشگیری از آنفلوآنزا، با ابلاغ پروتکل‌های سراسری تدابیر ویژه و سخت‌گیرانه ای اندیشیده بود که بعد از اطلاع رسانی وزارت بهداشت، متناسب با زمان اوج بیماری آنها را به روز رسانی کرد و به همکاری با وزارت بهداشت ادامه داد.

الوند با بیان اینکه در حال حاضر بهزیستی استان ۶۰۰ مرکز تحت نظارت دارد افزود: شیوه نامه های بهداشتی، از مهدهای کودک تا مراکز نگهداری معلولان، سالمندان و کودکان بی سرپرست و بد سرپرست و مراکز درمان اعتیاد از کمپ‌ها گرفته تا مرکز ماده ۱۶، متناسب با خدمت گیرندگان تدوین و طراحی شده است.

وی خاطر نشان کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا با مساعدت سازمان بهزیستی در تهیه اقلام بهداشتی، سرانه ۳۰ هزار تومان برای هر مددجو به حساب مرکز واریز شده و سایر حمایت‌های کلی نیز به‌صورت مستمر انجام می‌شود.

مدیرکل  بهزیستی استان همدان یادآور شد: برای کنترل کرونا از زمان شیوع، با گرفتن دستور از مراجع قضایی تمامی مرخصی کارکنان و دیدار خانواده‌ها  لغو شد و هرگونه پذیرش جدید منوط به دستور قضایی است.

الوند افزود: همه بستری های جدید به منفی بودن جواب آزمایش کرونا منوط شده و با مشاهده علائمی در کارکنان مرخصی اجباری به آنها تعلق می گیرد.

وی تاکید کرد: پذیرش معتادان در مراکز اقامتی ترک اعتیاد و کمپ‌ها در شهرهای وضعیت زرد و سفید به حداقل ممکن و تا یک سوم ظرفیت کاهش پیدا کرده و در شهرهای وضعیت قرمز به تعطیلی آن مرکز و اسکان در شهر همجوار منجر شده است.

مدیرکل  بهزیستی استان همدان از ابتلا و مداوای پنج معتاد متجاهر در مرکز ماده ۱۶، خبر داد و گفت: معتادان نیز برخلاف آنچه شایعه شده به کرونا مبتلا می‌شوند.

الوند اظهار داشت: در تمامی مراکز بهزیستی، مددکاران موظف به پیگیری سلامتی مددجویان هستند و در صورت مشاهده علایم باید آنها را به مراکز درمانی ارجاع دهند.

وی با بیان اینکه مراکز شبانه روزی ما بدون تعطیلی دوشادوش مدافعان سلامت فعالیت کردند، گفت: با تعبیه کردن بخش های قرنطینه در تمامی مراکز و انتقال موارد مشکوک به آنجا، کنترل بیماری در مراکز بهزیستی به حداکثر رسیده است.

مدیرکل  بهزیستی همدان از هم‌استانی‌ها خواست برای حمایت از مددجویان در تمام ایام سال نذورات خود را در هر عنوانی به مددجویان بهزیستی اعطا کنند.

الوند خاطر نشان کرد: با همراهی کمیته امداد پویش ایران همدل را با کد طلایی #۱۴* راه اندازی کردیم و مردم می توانند با کمک‌های مالی از طریق گوشی همراه خود،در حمایت از کمیته امداد و بهزیستی، سازمان را همراهی کنند.

وی گفت: با حمایت های مادی و معنوی دولت و استمرار آن، در تهیه اقلام بهداشتی، بروز رسانی پروتکل ها در تمامی مراکز توانبخشی و نگهداری از سالمندان و معلولان بهزیستی، شیوع بیماری در مراکز استان به حداقل ممکن رسیده است.

مدیرکل  بهزیستی استان همدان افزود: مراحل فرزند خواندگی در دوران کرونا، علاوه بر احراز صلاحیت از مراجع ذیصلاح، با در نظر گرفتن همه ضوابط و رعایت تمام مقررات بهداشتی از جمله صحت و سلامت خانواده‌ها و فرزند، طولانی تر از قبل است.

الوند در خصوص تهیه اقلام بهداشتی اعلام کرد: هفت مرکز و کارگاه تولیدی وابسته به بهزیستی با تغییر کاربری، استان را در تهیه ماسک و گان و پاپوش خودکفا کردند و حتی این اقلام را در اختیار استان‌های مجاور نیز قرار می‌دهند. 

خبرنگار- رابعه بیشه ای

کد خبر 23394

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک