بهزیستی ایلام

مدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: 53درصد کودکان خیابانی شناسایی شده کشور از اتباع خارجی هستند.

رضا جعفری روز سه شنبه در حاشیه نشست تخصصی حقوق کودک در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون 14هزار و 800کودک خیابانی توسط بهزیستی در سراسر کشور شناسایی و مورد حمایت قرار گرفته اند.

وی با اشاره به غیر ایرانی بودن بیش از نیمی از کودکان خیابانی ادامه داد: بر اساس بررسیهای به عمل آمده 42درصد این افراد فاقد اسناد هویتی هستند.

وی ادامه داد: از مجموع کودکان خیابانی شناسایی شده در کشور نزدیک شش هزار نفر در 30مرکز کودکان خیابانی دولتی بصورت شبانه روزی نگهداری و  63مرکز حمایتی اموزشی کودک و خانواده غیر دولتی روزانه نیز در سطح کشور به این کودکان خدمات رسانی می کنند.

***شناسایی کودکان کار با اصلاح آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی

وی با اشاره به تدوین آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی در سال 84 و تعیین نقش و وظایف 11 دستگاه از جمله شهرداری،نیروی انتظامی،بهزیستی،اموزش و پرورش و غیره گفت:با توجه به تغییرات در ماهیت و ویژگیهای گروههای هدف و ضرورت بازنگری در ایبن نامه قدیم، انجام اصلاحات با مشارکت دستگاههای متولی در دستور کار کمیسیون اجتماعی دولت قرار گرفت.مهمترین ویژگی ایین نامه جدید در وجه حمایتی ان در کنار وظیفه ساماندهی،توجه با کودکان کار در کارگاهها و نیز افزایش تعداد دستگاههای همکار به ۱۷ ارگان می باشد.

وی گفت: یکی از طرح های پیش روی دفتر انجام ارزیابی سریع از وضعیت اقتصادی، اجتماعی و جمعیتی کودکان کار می باشد که انشالله امسال اجرایی خواهد شد.

به گفته جعفری، هدف از اجرای طرح شناسایی تعداد کودکان ،نیازهای انان ،نوع فعالیت ها و سایر ویژگیهای اقتصادی ،فرهنگی و اجتماعی انهاست تا  متناسب با ان بتوان برنامه ریزیهای جامع جهت ساماندهی و توانمند سازی انان اعمال کرد.

*** بازگشت چهار هزار و 598 کودک بازمانده از تحصیل به مدرسه

وی همچنین به فعالیت بهزیستی در حوزه بازگشت به تحصیل کودکان اشاره کرد و گفت: از مجموع 18هزار و 703کودک بازمانده از تحصیلی که به این سازمان معرفی شده زمینه بازگشت به مدرسه چهار هزار و 598 نفر از این افراد فراهم شده است.

به گفته وی، از مجموع کودکان بازمانده از تحصیلی که به بهزیستی معرفی شده 16هزار و 350نفر دارای معلولیت بویژه از نوع ذهنی و جسمی،حرکتی و 45نفر نیز از اتباع خارجی بوده اند.

مدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور به منظور حضور در همایش تخصصی کودک صبح امروز به این استان سفر کرده است.

پایان/

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

پربازدیدترین

نگاه کارشناسان

 • توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  دنیایی که در آن به سر می بریم، جهانی است متفاوت و مملو از پیشرفت هایی که زندگی انسان عصر امروز را دگرگون ساخته و او را در مسیر پویایی و شکوفایی پیش می برد. با این حال شیوع انواع بیماری ها، معلولیت ها و آسیب های اجتماعی موجب شده تا دولت ها تلاش منسجمی را برای تدوین برنامه های آموزشی، توانبخشی و حمایتی به عمل آورند تا سلامت جامعه را تضمین کنند. در کشور ما نیز به رغم رشد آگاهی های عمومی، استفاده وسیع از وسائل ارتباط جمعی و افزایش میزان تحصیلات و دانش اجتماعی خانواده ها کماکان شاهد بروز انواع معلولیت ها هستیم و این واقعیت، تاکیدی است بر ضرورت فعالیت های توانبخشی.

 • ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  تحولات گسترده در دنیای امروز، ابعاد مختلف زندگی فرد،خانواده و جامعه، را تحت تأثیر قرار داده و سرعت تغییرات و تحولات و ناپایداری ها ناشی از محیط های بین المللی، منطقه ای و ملی، زندگی اجتماعی ما انسانها را متاثر ساخته و لزوم برنامه ریزی راهبردی را در مواجهه هوشمندانه در راستای بهبود وضعیت سلامت اجتماعی را اجتناب ناپذیر نموده است.

 • "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  آموزش (Education) دارای مفهوم و کاربرد گسترده و پیچیده و در نتیجه مبهمی است. در تعریف این مفهوم، نه تنها میان مردم عادی، بلکه میان صاحب‌نظران تعلیم و تربیت هم اختلاف‌نظر وجود دارد.

 • عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  پنجم تیر ماه (مصادف با ۲۶ ژوئن) هرسال، روز جهانی مبارزه با موادمخدر، فرصت مغتنمی است برای اطلاع‌رسانی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در عرصه‌های گوناگون مبارزه با مواد روانگردان، حساس‌سازی و آگاهیبخشی در مورد اهمیت توجه به این مشکل بزرگ جوامع بشری و پاسداشت تلاش‌های تمامی دست‌اندرکاران و کنشگران کنترل و کاهش و مقابله با موادمخدر و روانگردان‌ها، ضمن گرامیداشت این روز که در کشور ما در قالب یک هفته برگزار می‌شود و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر مبارزه با موادمخدر، بی‌مناسبت نیست تا به یادآوری تلاش و مساعی همکاران بهزیستی در اینباره، اشاره‌ای به این کوشش‌ها بشود.