مناسب سازی‌های شهری استاندارد نیست

به گفته کارشناس مناسب سازی سازمان بهزیستی استان تهران، بسیاری از دستگاه‌ها دغدغه انجام کار داشته و اقداماتی انجام می‌دهند، اما متاسفانه اصولی نیستند و معلولان نمی‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان تهران؛مریم سلطانی گفت: قانون حمایت از معلولین در سال ۸۳ تصویب و سال ۸۴ ابلاغ شد. همچنینی این قانون در سال ۹۶ اصلاح و به نام «قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت» تغییر نام داد. این تغییر نشان می‌دهد نگاه جامعه به این افراد، تغییر کرده است، به این شکل که ما دیگر معلولین را افرادی جدای از جامعه نمی‌بینیم.

وی افزود: معلولان، بخشی از افراد جامعه و شهروندانی هستند که دارای برخی صفات مانند اختلال بینایی، شنوایی و جسمی هستند، بنابراین این افراد باید مانند همگان، از همه حقوق شهروندی بهره‌مند شوند.

این کارشناس سازمان بهزیستی استان تهران ادامه داد: مناسب سازی یکی از حقوق شهروندی است که باید برای معلولان اجرا شود. مناسب سازی به معنا «تسهیل دسترسی برای افراد با حداقل توانایی با حفظ استقلال شخصی» است. به این معنا که هر کسی با هر نوع توانایی، بتواند امور به خود را بدون کمک دیگران انجام دهد.

وی اظهار کرد: قوانینی به نام ضوابط و مقررات معماری و شهرسازی به تصویب رسیده که همه دستگاه‌ها باید به آن عمل کنند. در این قانون، تمام استاندارهای لازم برای مناسب سازی تمام مکان‌ها ذکر شده است. به عنوان مثال به اندازه رمپ ها، نوع سروریس بهداشتی و حتی نوع نیمکت‌ها در پارک سایر نیازهای یک فرد دارای معلولیت اشاره شده است.

سلطانی گفت: در کشور ما، تمام قوانین مورد نیاز، به تصویب رسیده اند و از لحاظ قانونی هیچ کاستی‌ای وجود ندارد، اما متاسفانه نوع اجرا شدن این قوانین استاندارد و صحیح نیست.

وی افزود: به عنوان مثال در خیابان‌ها مسیر ویژه نابینایان ایجاد شده است، اما این طرح‌ها دارای چند کاستی است. محل اجرای طرح، نوع سنگفرش، هشدار نزدیک شدن به تقاطع و ... استاندارد نیست و ممکن است برای فرد استفاده کننده خطر داشته باشد.

کارشناس مناسب سازی سازمان بهزیستی استان تهران ادامه داد: متاسفانه مواردی این چنینی کم نیستند که سازمان‌های مربوطه دغدغه وجود، هزینه مصرف و کارعلمی انجام می‌شود، اما استاندارد و صحیح نیست.

وی در پاسخ به این سوال که امکان نظارت بهزیستی در اجرای این پروژه‌های مناسب سازی وجود دارد، اظهار کرد: بر اساس قانون، وظایف همه دستگاه‌ها مشخص است، سازمان بهزیستی در قالب دبیرخانه وظیفه پیگیری و هماهنگی و نظارت بر مناسب سازی را بر عهده دارد، به این معنا که می‌تواند از همه دستگاه‌ها گزارش بخواهد که چه اقداماتی انجام شده است.

سلطانی اظهار کرد: هر ساله جشنواره شهید رجایی برای امتیازدهی به اقدامات تمام دستگاه‌ها برگزار می‌شود و از دستگاه‌هایی که مناسب سازی استاندارد انجام داده باشند، تقدیر به عمل می‌می آید. البته در همین جشنواره نیز عده از دستگاه‌ها عنوان می‌کنند مناسب سازی انجام داده اند، اما پس از بررسی کارشناسان مشخص می‌شود این اقدامات استاندارد نیست.

کارشناس مناسب سازی سازمان بهزیستی استان تهران بیان کرد: به عنوان مثال دستگاه‌ها برای استفاده معولان سرویس بهداشتی فرنگی ساخته اند، اما در آن، کوچک است و هیچ ویلچری از آن رد نمی‌شود. متاسفانه این چنین اقدامات بسیار در تهران رخ می‌دهد.

کد خبر 21485

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک