کد خبر: 1897
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۱
همایش سالمندان

ایلام | مدیر کل بهزیستی ایلام از حمایت این سازمان از سه هزار و 500سالمند خبر داد و گفت: این افراد بالای 60سال سن داشته و از حمایتهای مختلف بهزیستی برخوردارند.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی ایلام، زهرا همتی در همایش علمی نقش تغذیه و ورزش در دوران سالمندی افزود: این افراد که از مجموع حدود ۵۰ هزار نفر جمعیت سالمندی استان بوده از خدمات مستمری، درمانی، توانبخشی، فرهنگی و غیره برخوردارند.

وی با اشاره به اینکه جمعیت این استان با توجه به رشد کندی که داشته به سمت پیر شدن پیش می رود افزود: نرخ کنونی جمعیت سالمندی این استان ۵.۶ درصد است که با توجه به روند کاهش رشد جمعیت به سمت افزایش این نرخ پیش می رویم.
مدیرکل بهزیستی ایلا م ادامه داد: بر اساس بررسی های انجام گرفته در سال ۲۰۵۰ نزدیک به ۳۳ درصد جامعه ایران سالمند می شوند که در این زمینه باید بسترهای لازم برای خدمات دهی و فراهم کردن امکانات لازم برای قشر سالمندان در جامعه فراهم شود.
به گفته وی، اکنون دو مرکز نگهداری شبانه روزی سالمندان در این استان فعال بوده که در مرکز زنان ۳۶ نفر و در مرکز مردان نیز ۲۴ سالمند نگهداری می شوند. وی با ذکر اینکه سیاست بهزیستی نگهداری سالمندان در نزد خانواده هاست گفت: یکی از اقدامهای بهزیستی در این راستا راه اندازی مراکز ویزیت در منزل سالمندان است.

به گفته وی، با راه اندازی این مرکز این اداره کل درصدد است تا با ارایه خدمات توانبخشی به سالمندان در منزل از واگذاری این افراد به مراکز بهزیستی خودداری کند.

وی اظهار کرد: در این زمینه طرح ویزیت در منزل با پوشش ۳۴۷ سالمند در پنج شهرستان ایلام، ایوان، چرداول، دره شهر و آبدانان در حال اجراست که در قالب آن خدمات توانبخشی و درمانی از طریق مراقبان آموزش دیده به سالمندان مددجو اعم از زن و مرد در منازلشان ارایه می شود.

مدیر کل بهزیستی ایلام همچنین به فعالیت بنیاد فرزانگان در استان اشاره کرد و گفت: این مرکز نیز با هدف ارایه خدمات فرهنگی، آموزشی، غنی سازی اوقات فراغت، توانمندسازی شغلی و غیره سالمندان از دو سال گذشته در مرکز ایلام تاسیس و اکنون ۵۳۰ سالمند از خدمات آن برخوردارند.

این همایش همزمان با گرامیداشت هفته بهزیستی با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار و آموزشهایی پیرامون تغذیه مناسب، ورزش و پیشگیری از بیماریهای شایع دوران سالمندی ارایه شد.

پایان/

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

پربازدیدترین

نگاه کارشناسان

 • توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  دنیایی که در آن به سر می بریم، جهانی است متفاوت و مملو از پیشرفت هایی که زندگی انسان عصر امروز را دگرگون ساخته و او را در مسیر پویایی و شکوفایی پیش می برد. با این حال شیوع انواع بیماری ها، معلولیت ها و آسیب های اجتماعی موجب شده تا دولت ها تلاش منسجمی را برای تدوین برنامه های آموزشی، توانبخشی و حمایتی به عمل آورند تا سلامت جامعه را تضمین کنند. در کشور ما نیز به رغم رشد آگاهی های عمومی، استفاده وسیع از وسائل ارتباط جمعی و افزایش میزان تحصیلات و دانش اجتماعی خانواده ها کماکان شاهد بروز انواع معلولیت ها هستیم و این واقعیت، تاکیدی است بر ضرورت فعالیت های توانبخشی.

 • ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  تحولات گسترده در دنیای امروز، ابعاد مختلف زندگی فرد،خانواده و جامعه، را تحت تأثیر قرار داده و سرعت تغییرات و تحولات و ناپایداری ها ناشی از محیط های بین المللی، منطقه ای و ملی، زندگی اجتماعی ما انسانها را متاثر ساخته و لزوم برنامه ریزی راهبردی را در مواجهه هوشمندانه در راستای بهبود وضعیت سلامت اجتماعی را اجتناب ناپذیر نموده است.

 • "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  آموزش (Education) دارای مفهوم و کاربرد گسترده و پیچیده و در نتیجه مبهمی است. در تعریف این مفهوم، نه تنها میان مردم عادی، بلکه میان صاحب‌نظران تعلیم و تربیت هم اختلاف‌نظر وجود دارد.

 • عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  پنجم تیر ماه (مصادف با ۲۶ ژوئن) هرسال، روز جهانی مبارزه با موادمخدر، فرصت مغتنمی است برای اطلاع‌رسانی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در عرصه‌های گوناگون مبارزه با مواد روانگردان، حساس‌سازی و آگاهیبخشی در مورد اهمیت توجه به این مشکل بزرگ جوامع بشری و پاسداشت تلاش‌های تمامی دست‌اندرکاران و کنشگران کنترل و کاهش و مقابله با موادمخدر و روانگردان‌ها، ضمن گرامیداشت این روز که در کشور ما در قالب یک هفته برگزار می‌شود و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر مبارزه با موادمخدر، بی‌مناسبت نیست تا به یادآوری تلاش و مساعی همکاران بهزیستی در اینباره، اشاره‌ای به این کوشش‌ها بشود.