طلاق شایع ترین آسیب اجتماعی حاشیه نشینی

استان البرز به دلیل ظرفیت‌های بسیاری که دارد یکی از مناطق مهاجر پذیرکشور به شمار می‌آید که به دنبال آن معضلاتی همچون حاشیه نشینی، آسیب‌های اجتماعی، کمبود سرانه‌ها و غیره مواجه هستیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، مهاجرت عامل اصلی پیدایش حاشیه نشینی و اسکان غیررسمی است و حاشیه نشینی خود به عنوان یکی از مسائلاجتماعی، پیامدها و آثار متفاوتی در سطوح خرد و کلان در جامعه به جای می‌گذارد.

یکی از مهمترین حوزه‌های تاثیرگذار حاشیه نشینی، حوزه بسیار حساس آسیب‌های اجتماعی است.

گسترش حاشیه نشینی در سطح خرد موجب ایجاد اختلال در امنیت روانی ساکنان شهرها و در سطح کلان موجب ایجاد انواع آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی می‌شود.

از طرفی ظرفیت‌های استان البرز همچون داشتن شهرک‌های صنعتی متعدد و وجود بسترهای اشتغال، وجود زندان‌های کشوری در این استان، همجواری با پایتخت و موقعیت اجتماعی-سیاسی، دارا بودن روستاها بکر و زیبا و بسیاری دیگر موجب شده است تا سیکل معیوب مهاجرت به این استان شکل بگیرد و حاشیه نشینی در البرز هر روز رو به افزایش باشد.

در این میان با آسیب‌های اجتماعی متعددی مواجه خواهیم شد که بدون شک جبران این آسیب‌ها تا حدودی با کمک بهزیستی انجام خواهد شد.

دکتر «اسدالله حیدری » مدیرکل بهزیستی استان البرز در رابطه با حاشیه نشینی به خبرنگار فارس گفت: حاشیه نشینی پیامدهای تلخی به همراه دارد و آسیب‌های اجتماعی را با خود به دنبال خواهد داشت.

مدیرکل بهزیستی استان البرز با اشاره به اینکه مهاجرت پذیری استان البرز منجر شده تا جمعیت حاشیه ای استان روز به روز افزایش پیداکند، ادامه داد: 31 نقطه حاشیه نشین در البرز شناسایی شده است که جمعیتی بالغ بر 600 هزار نفر را در خود جای داده است.

دکتر حیدری اضافه کرد: به نظر می‌رسد شکاف و تضاد طبقاتی همچنین عادلانه نبودن توزیع امکانات در شهرهای دیگر یکی از دلایل افزایش حاشیه نشینی در البرز بوده است.

وی ادامه داد: حاشیه نشینی پیامدهایی خواهد داشت که شایع ترین این‌ها طلاق، فقر فرهنگی، خشوت خانگی و غیره است البته اداره کل سعی کرده است خدمات اجتماعی را در این محلات آماده و ارائه کند تا کاهش آسیب‌ها را داشته باشیم.

مدیرکل بهزیستی استان البرز تصریح کرد: از طرفی وجود زندان‌های کشوری موجب شده تا خانواده زندانیان از اکثر نقاط کشور به مناطق حاشیه ای البرز کوچ کرده و در همین مناطق زندگی کنند.

دکتر حیدری با تأکید بر اینکه لازم است سیکل معیوب را جبران کنیم، ادامه داد:  بهتر است با نگاه ملی ظرفیت‌های شهرهای دیگر را از لحاظ امکانات و اشتغال افزایش دهیم تا این سیکل معیوب متوقف شد از طرفی نیازمند ارتقاء ظرفیت فرهنگی استان البرز هستیم تابتوانیم مشکلات حوزه آسیب‌های اجتماعی حاشیه نشینی را کنترل کنیم.

وی در پایان اضافه کرد: 69 مهدکودک در منطقه حاشیه ای البرز مستقر شده است که با توجه به توان مالی پایین خانواده‌های این منطقه شهریه توسط بهزیستی پرداخت خواهد شد.

گفتنی است اختلاف سطح توسعه در زمینه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی میان شهر و روستا یکی از عوامل عمده مهاجرت روستاییان به شهرها و در نتیجه بروز و گسترش پدیده حاشیه نشینی است و تا زمانی که این اختلاف سطح از بین نرود، همچنان مهاجرت از روستا به شهرها و نیز ایجاد مناطقی به نام حاشیه ادامه دارد.

اکبر سلیم نژاد، رئیس شورای شهر کرج نیز در رابطه با اقدامات مدیریت شهری برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی ناشی از مهاجرت، به خبرنگار فارس گفت: متاسفانه دوره‌های قبلی مدیریت شهری کرج موفق نشدند مسئله مهاجرت و حاشیه نشینی در استان البرز را به خوبی کنترل کنند.

وی افزود: شورای شهر کرج سعی دارد در این دوره زمین‌های قولنامه ای مناطق حاشیه ای شهر کرج را خریداری کند و این زمین‌ها را به مدرسه، باشگاه و فضای سبز تبدیل کند تا شرایط ساخت و ساز غیر مجاز در مناطق حاشیه ای محدود شود ومهاجران نتوانند ساخت و ساز داشته باشند.

سیلم نژاد اظهار کرد: زندان‌ها نیز موجب شده است تا جمعیت مهاجر به کرج بیشتر باشد از این رو با دستگاه قضایی مذاکراتی صورت گرفته و مقرر شد این زندان‌ها را از کرج خارج کنیم.

وی با اشاره به اینکه تلاش و همکاری همه جانبه کمک می‌کند تا این مطیئه کمرنگ تر شود، افزود: تا کنون حدود 6 هکتار زمین قولنامه‌ایی خریداری شده است.

رئیس شورای شهر کرج ادامه داد: بودجه لازم برای خرید زمین‌های قولنامه ای را از جریمه‌هایی که برای اضافه بنا و ساخت و ساز در مناطق دیگری جذب می‌کنیم، تأمین خواهیم کرد.

البته شایان ذکر است مسئله انتقال زندان‌ها از البرز موضوعی است که سالیان سال در دستور کار آقایان مسئول قرار دارد که با توجه به سنگین بودن پروژه و طرح تا کنون مسکوت مانده و اجرایی نشده است!

کد خبر 18611

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

دسترسی سریع به سامانه ها