در رسانه| تکذیب شایعه اخراج معلولان یا سالمندان از مراکز نگهداری بهزیستی

معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: برخلاف اخبار شایع شده مبنی بر اخراج معلولان و سالمندان از مراکز نگهداری، این موضوع به هیچ وجه صحیح نیست.

مسعود فیروزی با اشاره به برخی شایعات درباره اخراج معلولان و سالمندان گفت: ستاد پیشگیری از بیماری‌های واگیردار بهزیستی کشور از اولین نهادهایی بود که برای کنترل و جلوگیری از ابتلا و مرگ‌ومیر جامعه هدف خود، اقدامات پیشگیرانه را آغاز کرد و امروز که ۳ ماه از شیوع این ویروس می‌گذرد، آمار تلفات کرونا در جامعه هدف ما، چه ملی و چه استانی بسیار پایین است.

وی ادامه داد: سازمان بهزیستی از همان ابتدا بیش از ۶۰ دستورالعمل و بخش‌نامه و ابلاغیه به مراکز مختلف زیر پوشش خود برای پیشگیری و کنترل بیماری کرونا ابلاغ کرده است که طبق بخش‌نامه‌های اولیه هرگونه ملاقات از مراکز معلولان و سالمندان ممنوع و قرنطینه هر مرکز آغاز شد و به همه مراکز توصیه شد تا از کارکنان ثابت و تمام‌وقت استفاده کنند و از همکاری کارکنان داوطلب در صورت امکان جلوگیری شود.

فیروزی تصریح کرد: در راستای عمل به پروتکل‌های ابلاغی، ۲ نکته بسیار مهم به خانواده‌ها گوشزد شد تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود؛ نخست، هرگونه مرخصی برای معلولان ذهنی و حتی جسمی شدید ممنوع شد. به خانواده‌ها اعلام شد در صورت موافقت با مرخصی، مددجوی آنان تا پایان کرونا حق بازگشت به مرکز را نخواهند داشت و در صورت بازگشت، ۱۴ روز قرنطینه خواهند شد. دوم، هیچ پذیرش جدیدی انجام نخواهد شد، مگر با حکم قضایی در شرایط اضطراری که آن هم مستلزم ۱۴ روز قرنطینه خواهد بود؛ بنابراین خبری که با عنوان اخراج معلولان و سالمندان از مراکز نگهداری منتشر شده است، خلاف واقع است.

معاون امور توان‌بخشی بهزیستی خراسان رضوی درباره چگونگی پرداخت یارانه نگهداری از معلولان و سالمندان گفت: آن دسته از مددجویانی که در مرخصی هستند، یارانه‌شان به‌صورت موقت به حالت تعلیق درخواهد آمد و به مرکز پرداخت نخواهد شد.

گفتنی است مشهد ۲۱ مرکز شبانه‌روزی نگهداری از معلولان ذهنی دارد که به ۱۶ هزار و ۴۹۰ مددجو خدمات ارائه می‌دهد.

کد خبر 17930

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

دسترسی سریع به سامانه های الکترونیک