راه‌های پرداخت زکات فطریه به مددجویان بهزیستی

ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی راه‌های پرداخت زکات فطریه امسال را به مددجویان بهزیستی استان و مزایای تاسیس مراکز بهزیستی با نام مثبت زندگی را تشریح کرد.

فرگل صحاف، در نشست خبری، اظهار کرد: بر اساس بند چهار ماده ۲۶ قانون در راستای تحقق شاخص‌های سلامت اجتماعی و رعایت حقوق شهروندی، دستورالعمل تاسیس مراکز خدمات بهزیستی به نام "مثبت زندگی" از اواخر سال گذشته به استان‌ها ابلاغ شده است.

وی افزود: این مراکز با هدف افزایش آگاهی عموم افراد جامعه از وظایف و خدمات سازمان بهزیستی، تسهیل دسترسی گروه‌های هدف به خدمات سازمان، کاهش ترددهای غیرضروری به مراکز، ایجاد شفافیت در فرآیند ارائه خدمات، تقویت رویکرد خانواده محور و اجتماع محور در ارائه خدمات، ارتقاء کمی و کیفی خدمات بهزیستی و ... تاسیس خواهند شد.

وی در خصوص مزایای تاسیس این مراکز، گفت: مراکز مثبت زندگی به صورت محلاتی در سطح استان دایر خواهند بود و ۲۲ خدمت از جمله ثبت درخواست فرزندخواندگی، ارائه آموزش‌های تشکیل و تحکیم خانواده، آگاه سازی برای پیشگیری از معلولیت‌ها، غربالگری‌ها، جلب مشارکت‌های مردمی و ... را بدون صدور پروانه فعالیت جداگانه از بهزیستی ارائه خواهند داد.

به گزارش ایسنا، صحاف متذکر شد: با توجه به محله محور بودن این مراکز، سعی خواهد شد تا جامعه تحت پوشش سازمان در نزدیکترین فاصله از محل سکونت خود خدمات درخواستی را دریافت کنند.

وی در خصوص فرایند تاسیس این مراکز، تشریح کرد: از تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه، فراخوان ثبت نام الکترونیکی مراکز توسط بهزیستی کشور و به شکل متمرکز برای مدت ۱۵ روز منتشر شده است، که تاکنون ۳۰۰ متقاضی از استان در چهار بخش روانشناختی، مددکاری، علوم تربیتی و علوم اجتماعی اقدام به ثبت‌نام کردند.

وی ادامه داد: ۵۰ درصد افراد متقاضی‌ خود دارای مراکز دیگری بوده که می‌توانند در راستای ادغام دو مرکز اقدام کنند.

مدیرکل بهزیستی استان افزود: پس از اتمام فرایند ثبت‌نام و بررسی مدارک و صلاحیت‌ها، مجوز موافقت اصولی به مدت سه ماه صادر خواهد شد، اگر متقاضی طی این مدت اقدام به تاسیس مرکز نکند، مجوز او باطل شده و به متقاضی دیگری فرصت داده می‌شود.

وی با بیان این‌که از نظر استقبال افراد در استان برای تاسیس این مراکز، رتبه هفتم کشور را داریم، اظهار کرد: خدمات این مراکز برای مددجویان به صورت رایگان بوده و از افراد عادی فقط هزینه‌های پیشخوانی و ثبت‌نام دریافت می‌شود.

وی افزود: در مرحله اول، ۱۶۰ مرکز مثبت زندگی در استان تاسیس خواهد شد و سپس به مراتب این مراکز افزایش خواهند یافت؛ حداقل مساحت بنای مرکز باید ۷۰ متر مربع باشد.

صحاف در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به دایر بودن ۳۰۰ پایگاه سیار و ثابت جهت دریافت زکات فطریه امسال در استان، گفت: با توجه به این‌که امکان دارد، نماز عید فطر امسال برگزار نشود، مردم می‌توانند به صورت الکترونیکی زکات خود را به بهزیستی پرداخت کنند.

وی در خصوص راه‌های پرداخت زکات فطریه به مددجویان بهزیستی استان، تشریح کرد: مردم می‌توانند از طریق شماره کارت ۶۳۶۷۹۵۷۰۷۹۳۴۲۱۱۴ نزد بانک مرکزی به نام هدایای خاص سازمان بهزیستی، شماره گیری *۷۳۳*۴*۱۴۰۰۰۱۵# و یا از طریق شماره حساب ۴۱۵۴۰۳۴۵۴۱۵۵۶۰۷۷ کمک‌های نقدی خود را ارسال کنند.

وی ادامه داد: در پویش کمک مومنانه حدود پنج میلیارد تومان کمک نقدی و غیر نقدی و خدماتی از سوی خیران به مددجویان بهزیستی کمک شد؛ سازمان بهزیستی کشور، بنیاد مستضعفان و کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور نیز در این راستا کمک‌های شایانی به جامعه بهزیستی استان کرده‌اند.

کد خبر 17773

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

دسترسی سریع به سامانه ها