اعتیاد زنان

مدیرکل سازمان بهزیستی استان تهران با بیان اینکه بیش از ۴ هزار معتاد زن تهرانی تحت حمایت‌های بهزیستی هستند گفت: اقدامات پیشگیرانه تأثیرگذارترین عامل در حل معضل اعتیاد است.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان تهران، داریوش بیات‌نژاد درباره اقدامات صورت گرفته در سازمان بهزیستی در راستای حمایت از معتادان زن در تهران با بیان اینکه در حال حاضر ۴ هزار و ۵۰۰ معتاد زن تحت نظر سازمان بهزیستی استان تهران قرار دارند اظهار کرد: رسیدگی به وضعیت معتادان همت نهادهای متولی را با هم می‌طلبد و این‌طور نیست که فقط سازمان بهزیستی وظیفه رسیدگی به وضعیت معتادان را برعهده داشته باشد.

برای مثال وزارت بهداشت، وزارت کشور، پلیس و شهرداری تهران در حوزه موضوع اعتیاد وظیفه دارند و شهرداری باید به تعهدات خود در راستای ایجاد فضاهای مناسب برای نگهداری معتادان عمل کند و از طرفی مراکز درمانی نیز باید هزینه درمان معتادان را برعهده بگیرند و حتی برخی از آنها را به‌صورت رایگان درمان کنند که این در این زمینه اتفاق مثبتی رخ نداده است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات پیشگیرانه مهمترین اقدام در حل معضل اعتیاد است ادامه داد: وقتی مادر یک خانواده معتاد باشد و به سمت مصرف مواد مخدر برود طبیعی است که فرزندان نیز رفته رفته به سمت مصرف مواد مخدر خواهند رفت لذا مسئولان باید توجه بیشتری به معتادان زن داشته باشند و ما در سازمان بهزیستی استان تهران ۹ مرکز اقامتی را برای نگهداری این افراد درنظر گرفتیم که ظرفیت هر یک از مراکز چیزی حدود ۶۰ معتاد است.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه ۱۰۵ معتاد متجاهر زن در چهار مرکزی که تحت تبصره دوم ماده ۱۶ اقدام به پذیرش معتاد می‌کنند، تحت حمایت‌های ویژه بهزیستی قرار دارند اظهار کرد: خدمات مددکاری، مشاوره‌ای، روانشناختی، سم‌زدایی و آموزش‌های مهارت زندگی و پیشگیری از اعتیاد به معتادان این مراکز ارائه می‌شود و ما در کنار بحث‌های درمانی موضوعاتی از قبیل بازگشت این افراد به کانون گرم خانواده را دنبال می‌کنیم چراکه معتقدیم زمینه بروز آسیب‌های مختلف در خانه‌ای که مادر وجود نداشته باشد، بیشتر از سایر خانه‌هاست.

بیات‌نژاد گفت: اگر همه نهادها عزم خود را جمع کنند قطعاً در حوزه اعتیاد به نتایج مثبتی دست پیدا خواهیم کرد و همه باید موضوع اعتیاد را یک ابرچالش در کشور بدانند و در حل آن تلاش کنند.

منبع خبر: خبرگزاری آنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

پربازدیدترین

«« نگاه کارشناسان

 • توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  دنیایی که در آن به سر می بریم، جهانی است متفاوت و مملو از پیشرفت هایی که زندگی انسان عصر امروز را دگرگون ساخته و او را در مسیر پویایی و شکوفایی پیش می برد. با این حال شیوع انواع بیماری ها، معلولیت ها و آسیب های اجتماعی موجب شده تا دولت ها تلاش منسجمی را برای تدوین برنامه های آموزشی، توانبخشی و حمایتی به عمل آورند تا سلامت جامعه را تضمین کنند. در کشور ما نیز به رغم رشد آگاهی های عمومی، استفاده وسیع از وسائل ارتباط جمعی و افزایش میزان تحصیلات و دانش اجتماعی خانواده ها کماکان شاهد بروز انواع معلولیت ها هستیم و این واقعیت، تاکیدی است بر ضرورت فعالیت های توانبخشی.

 • ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  تحولات گسترده در دنیای امروز، ابعاد مختلف زندگی فرد،خانواده و جامعه، را تحت تأثیر قرار داده و سرعت تغییرات و تحولات و ناپایداری ها ناشی از محیط های بین المللی، منطقه ای و ملی، زندگی اجتماعی ما انسانها را متاثر ساخته و لزوم برنامه ریزی راهبردی را در مواجهه هوشمندانه در راستای بهبود وضعیت سلامت اجتماعی را اجتناب ناپذیر نموده است.

 • "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  آموزش (Education) دارای مفهوم و کاربرد گسترده و پیچیده و در نتیجه مبهمی است. در تعریف این مفهوم، نه تنها میان مردم عادی، بلکه میان صاحب‌نظران تعلیم و تربیت هم اختلاف‌نظر وجود دارد.

 • عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  پنجم تیر ماه (مصادف با ۲۶ ژوئن) هرسال، روز جهانی مبارزه با موادمخدر، فرصت مغتنمی است برای اطلاع‌رسانی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در عرصه‌های گوناگون مبارزه با مواد روانگردان، حساس‌سازی و آگاهیبخشی در مورد اهمیت توجه به این مشکل بزرگ جوامع بشری و پاسداشت تلاش‌های تمامی دست‌اندرکاران و کنشگران کنترل و کاهش و مقابله با موادمخدر و روانگردان‌ها، ضمن گرامیداشت این روز که در کشور ما در قالب یک هفته برگزار می‌شود و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر مبارزه با موادمخدر، بی‌مناسبت نیست تا به یادآوری تلاش و مساعی همکاران بهزیستی در اینباره، اشاره‌ای به این کوشش‌ها بشود.

 • ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک اعلام کرد که ۵۰ درصد کودکان کار را در کشور مهاجران تشکیل می‌دهند و معتقد است، برای حل این مسائل باید سیاستگذاری مشارکتی مدنظر قرار گیرد.