اعتياد

نمایشگاه و همایش پیشگیری از اعتیاد با محوریت یاری گر هم باشیم درپیشوا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی پیشوا، به همت معاونت پیشگیری و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت اجتماعی سپاه همایش و نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد با محوریت یاری گر هم باشیم به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر در سالن هلال احمر شهرستان برگزار شد.
نجمه اسماعیلی رئیس بهزیستی پیشوا گفت: سازمان بهزیستی به عنوان پیشرو و پرچم دار عرصه پیشگیری و درمان اعتیاد، سالهاست با طراحی و اجرای برنامه های متعدد و استفاده از رویکردهای نوین به ویژه رویکردهای اجتماع محور، نقش مهمی را در پیشگیری و کاهش اعتیاد داشته است.
آسیه ملک دار معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی پیشوا اعتیاد را یک بیماری جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی دانست و گفت: متاسفانه اعتیاد جزء سه آسیب اجتماعی با شیوع بالا در کشور ما و جز چهار بحران جهانی در کنار بحران فقر، مشکلات زیست محیطی و  تهدیدات هسته ای است.
وی ادامه داد: نتایج یک تحقیق نشان داده دلبستگی ضعیف به مادر، وجود پدر ناآرام  و سهل انگار در دوران کودکی و نگرش و رفتار مثبت اعضای خانواده نسبت به مصرف مواد، باعث افزایش مصرف در نوجوانی می شود.
ملک دار با اشاره به دوران نوجوانی به عنوان مخاطره آمیزترین دوران زندگی از نظر شروع به مصرف مواد مخدر گفت: آنچه که در بحث پیشگیری از اعتیاد خلاء آن احساس می شود  و جزء لاینفک توسعه پایدار است، نداشتن آموزش در مهارت های زندگی است.
وی افزود: ما نمی توانیم تمامی عوامل خطر را حدف کنیم اما می توانیم با تقویت عوامل محافظت کننده همانند مهارت های زندگی به نوعی فرزند خود را بیمه و تکانه های دوران نوجوانی را کنترل کنیم.
ملک دار ضمن توجه به اهمیت آموزش همگانی و پیشگیری اولیه، مسله بازپروری، بازاجتماعی شدن معتادان بعد از بهبودی و اشتغال را حلقه گمشده از زنجیره درمان اعتیاد دانست و گفت: اگر بتوانیم با توجه به مهارت شغلی برای معتادین بهبودیافته از اعتیاد کار ایجاد کرد نه تنها از عود مجدد پیشگیری می شود، بلکه زمینه توانمند سازی و  بازگشت آنها به خانواده نیز فراهم خواهد شد.
گفتنیست:  جعفری معاون سیاسی انتظامی فرمانداری، حسن نژاد کارشناس ارشد آموزش و نظارت مبارزه با مواد مخدر شرق استان تهران و جمعی از روسا و مسئولین در نمایشگاه حضور یافتند؛  ازبرنامه های این همایش می توان به  پرسش و پاسخ درخصوص اعتیاد ، اجرای موسیقی زنده توسط بهبود یافتگان  و همچنین  تقدیر از دانش آموزان طرح مشارکت اجتماعی(ماد) اشاره کرد.


 


    


 


    


 


    

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

پربازدیدترین

«« نگاه کارشناسان

 • توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  دنیایی که در آن به سر می بریم، جهانی است متفاوت و مملو از پیشرفت هایی که زندگی انسان عصر امروز را دگرگون ساخته و او را در مسیر پویایی و شکوفایی پیش می برد. با این حال شیوع انواع بیماری ها، معلولیت ها و آسیب های اجتماعی موجب شده تا دولت ها تلاش منسجمی را برای تدوین برنامه های آموزشی، توانبخشی و حمایتی به عمل آورند تا سلامت جامعه را تضمین کنند. در کشور ما نیز به رغم رشد آگاهی های عمومی، استفاده وسیع از وسائل ارتباط جمعی و افزایش میزان تحصیلات و دانش اجتماعی خانواده ها کماکان شاهد بروز انواع معلولیت ها هستیم و این واقعیت، تاکیدی است بر ضرورت فعالیت های توانبخشی.

 • ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  تحولات گسترده در دنیای امروز، ابعاد مختلف زندگی فرد،خانواده و جامعه، را تحت تأثیر قرار داده و سرعت تغییرات و تحولات و ناپایداری ها ناشی از محیط های بین المللی، منطقه ای و ملی، زندگی اجتماعی ما انسانها را متاثر ساخته و لزوم برنامه ریزی راهبردی را در مواجهه هوشمندانه در راستای بهبود وضعیت سلامت اجتماعی را اجتناب ناپذیر نموده است.

 • "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  آموزش (Education) دارای مفهوم و کاربرد گسترده و پیچیده و در نتیجه مبهمی است. در تعریف این مفهوم، نه تنها میان مردم عادی، بلکه میان صاحب‌نظران تعلیم و تربیت هم اختلاف‌نظر وجود دارد.

 • عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  پنجم تیر ماه (مصادف با ۲۶ ژوئن) هرسال، روز جهانی مبارزه با موادمخدر، فرصت مغتنمی است برای اطلاع‌رسانی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در عرصه‌های گوناگون مبارزه با مواد روانگردان، حساس‌سازی و آگاهیبخشی در مورد اهمیت توجه به این مشکل بزرگ جوامع بشری و پاسداشت تلاش‌های تمامی دست‌اندرکاران و کنشگران کنترل و کاهش و مقابله با موادمخدر و روانگردان‌ها، ضمن گرامیداشت این روز که در کشور ما در قالب یک هفته برگزار می‌شود و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر مبارزه با موادمخدر، بی‌مناسبت نیست تا به یادآوری تلاش و مساعی همکاران بهزیستی در اینباره، اشاره‌ای به این کوشش‌ها بشود.

 • ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک اعلام کرد که ۵۰ درصد کودکان کار را در کشور مهاجران تشکیل می‌دهند و معتقد است، برای حل این مسائل باید سیاستگذاری مشارکتی مدنظر قرار گیرد.