ری - همایش اعتیاد

مدیر اداره بهزیستی شهرستان ری: نقش همکاری و تعامل سازمان های مردم نهاد و غیر دولتی در مبارزه با موادمخدر بی بدیل است.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی شهرستان ری، مینا رجایی در اولین همایش روز جهانی مبارزه با مواد مخدر بیان کرد: بهزیستی به عنوان یک سازمان دانش محور و تخصصی در ارائه خدمات در راستای جامعه هدف عمل می کند؛ اغلب افراد تحت پوشش دارای نیازهای ویژه بوده، و افراد مبتلا به اعتیاد گروهی از جامعه هدف سازمان  هستند و بهزیستی با رویکرد توانمند سازی و استفاده از مشارکت های مردمی نسبت به آنان نقش آفرینی می کند.
 رجایی افزود: سازمان بهزیستی بعنوان متولی اصلی، رسالت مقابله با آسیب های اجتماعی و فرهنگی را به عهده دارد و در زمینه پیشگیری، محور برپایه آموزش و آگاه سازی اولیا برای کنترل صحیح فرزندان در خانواده هست و همچنین برای گروه نوجوان و جوانان هدف ما استفاده از برنامه های جامعه محور و آموزش گروهی در تمامی سنین است؛ در زمینه درمان نیز در مراکز اقامتی و سرپایی بر اساس وضعیت فرد خدمات بهداشتی ارائه می شود.
مدیر اداره بهزیستی شهرستان ری اظهار داشت: فرد مبتلا به اعتیاد وقتی به مراکز ما مراجعه می کند، مطابق حقوق انسانی و رعایت اخلاق با او رفتار می شود و دوره درمان خود را با موفقیت به پایان می رساند و پس از آن  مرحله فرهنگی یا همان بازتوانی آغاز می شود که شامل مجموعه برنامه هایی برای استقلال فرد و ورود مجدد به اجتماع برای ارتقای زندگی  است.
 وی ادامه داد: با رصد و پیگیری برنامه ها در راستای افزایش ماندگاری در الگوی مجدد، در جهت تکامل اهداف سازمانی هستیم و در این زمینه فعالیت هایی مطابق با برنامه بین المللی در نظر گرفته شده و در حال اجرا است. در واقع همگان بر این موضوع واقفیم که اعتیاد بلای خانمانسوز بشمار می رود و یک تهدید جدی برای سلامت جسم، روح و روان محسوب می شود و در واقع یک خسارت جبران ناپذیر و اتلاف منابع برای نظام، دولت و مردم است.
 رجایی تاکید کرد: لازمه پیشگیری از اعتیاد انسجام و هم افزایی با رویکرد اجتماعی است که برای تقویت مسئولیت پذیری اجتماعی آحاد جامعه صورت می گیرد و این امر با گسترش همکاری سازمان‌های مردم نهاد و غیردولتی امکان پذیر است که باید حداکثر تلاش را با اقدامات همه جانبه پیش گیرند.
مدیر اداره بهزیستی شهرستان ری اضافه کرد: سه کمیته اصلی پیشگیری، درمان و مبارزه با عرضه در شهرستان ری در حال فعالیت است. از شروع آذر ماه سال 97 تقریبا 15 هزار نفر جمع آوری و غربال شدند و 9 هزار نفر از معتادین متجاهر درمرکز اقامتی زیر نظر بهزیستی در شهرستان ری نگهداری می شوند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

پربازدیدترین

«« نگاه کارشناسان

 • توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  توانمندسازی معلولان، دورنمای فعالیتهای توانبخشی

  دنیایی که در آن به سر می بریم، جهانی است متفاوت و مملو از پیشرفت هایی که زندگی انسان عصر امروز را دگرگون ساخته و او را در مسیر پویایی و شکوفایی پیش می برد. با این حال شیوع انواع بیماری ها، معلولیت ها و آسیب های اجتماعی موجب شده تا دولت ها تلاش منسجمی را برای تدوین برنامه های آموزشی، توانبخشی و حمایتی به عمل آورند تا سلامت جامعه را تضمین کنند. در کشور ما نیز به رغم رشد آگاهی های عمومی، استفاده وسیع از وسائل ارتباط جمعی و افزایش میزان تحصیلات و دانش اجتماعی خانواده ها کماکان شاهد بروز انواع معلولیت ها هستیم و این واقعیت، تاکیدی است بر ضرورت فعالیت های توانبخشی.

 • ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  ضرورت بهره گیری از علم و فناوری در ارائه خدمات تخصصی

  تحولات گسترده در دنیای امروز، ابعاد مختلف زندگی فرد،خانواده و جامعه، را تحت تأثیر قرار داده و سرعت تغییرات و تحولات و ناپایداری ها ناشی از محیط های بین المللی، منطقه ای و ملی، زندگی اجتماعی ما انسانها را متاثر ساخته و لزوم برنامه ریزی راهبردی را در مواجهه هوشمندانه در راستای بهبود وضعیت سلامت اجتماعی را اجتناب ناپذیر نموده است.

 • "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  "آموزش" منحصر به افراد ، زمان ، مکان ویا عمل خاصی نیست

  آموزش (Education) دارای مفهوم و کاربرد گسترده و پیچیده و در نتیجه مبهمی است. در تعریف این مفهوم، نه تنها میان مردم عادی، بلکه میان صاحب‌نظران تعلیم و تربیت هم اختلاف‌نظر وجود دارد.

 • عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  عدالت برای سلامت و سلامت برای عدالت

  پنجم تیر ماه (مصادف با ۲۶ ژوئن) هرسال، روز جهانی مبارزه با موادمخدر، فرصت مغتنمی است برای اطلاع‌رسانی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در عرصه‌های گوناگون مبارزه با مواد روانگردان، حساس‌سازی و آگاهیبخشی در مورد اهمیت توجه به این مشکل بزرگ جوامع بشری و پاسداشت تلاش‌های تمامی دست‌اندرکاران و کنشگران کنترل و کاهش و مقابله با موادمخدر و روانگردان‌ها، ضمن گرامیداشت این روز که در کشور ما در قالب یک هفته برگزار می‌شود و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر مبارزه با موادمخدر، بی‌مناسبت نیست تا به یادآوری تلاش و مساعی همکاران بهزیستی در اینباره، اشاره‌ای به این کوشش‌ها بشود.

 • ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک اعلام کرد که ۵۰ درصد کودکان کار را در کشور مهاجران تشکیل می‌دهند و معتقد است، برای حل این مسائل باید سیاستگذاری مشارکتی مدنظر قرار گیرد.