ساری| اشتغال و ایجاد فرصت های برابر مهمترین دغدغه معلولان درمسیر توانمندی

مراسم روز جهانی معلولان با حضور احمد حسین زادگان استاندار مازندران، دکتر باقری سرپرست بهزیستی مازندران، مسئولان استانی و جمعی از معلولین سراسر استان به همت شهرداری ساری و بهزیستی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی مازندران دکتر باقری در ابتدا ضمن تقدیر از خانواده های دارای عضو معلول بواسطه تحمل مصائب و دشواری های نگهداری از معلولین، با بیان اینکه 58810 معلول در استان مازندران تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند افزود :2924 معلول تحت پوشش بهزیستی در 66 مرکز روزانه خدمات دریافت میکنند که علاوه بر مستمری و یارانه ماهیانه ، کمک هزینه معیشتی از محل افزایش قیمت بنزین را دریافت نموده اند.

وی سیاست کلی بهزیستی را ارائه بسته های حمایتی و فعالیت های توانبخشی برای معلولین در منزل دانست و خاطرنشان کرد: از مجموع 58810 معلول تحت پوشش بهزیستی 36 هزار نفر مستمری دریافت میکنند که از این تعداد 1632 معلول در 26 مرکز شبانه روزی در سراسر استان  خدمات دریافت میکنند.

سرپرست بهزیستی مازندران مهمترین دغدغه معلولین را اشتغال و ایجاد فرصت های برابر در کنار دیگر افراد جامعه عنوان کرد و گفت :بر اساس ماده 13 قانون جامع حمایت از حقوق معلولین تمامی دستگاه های دولتی موظف هستند تا 3درصد از نیروی استخدامی خود را از میان توانمندان جامعه معلولین انتخاب کنند.
وی با اشاره به کسب رتبه های برتر کنکور توسط معلولین، تحصیل رایگان جامعه معلولین را یکی از مشوق های سازمان بهزیستی در این رابطه دانست و اظهار داشت : همچنین معلولین و توانخواهان دانشجو در دانشگاه های دولتی نیز کمک هزینه تحصیلی دریافت خواهند نمود.
باقری با اشاره به حضور ورزشکاران پارالمپیک از میان ده هزار معلول ورزشکار مازندرانی تصریح کرد : معلولین استان مازندران همواره در عرصه های ملی و بین‌المللی درخشیده اند که این موضوع ثابت می‌کند در صورت فراهم بودن بستر ها، شاهد بروز توانمدیهای آنها خواهیم بود.
باقری فعالیت های پیشگیرانه را مهمترین رویکرد بهزیستی در کاهش معلولیت ها عنوان و اذعان کرد : انواع غربالگری های بینایی.،شنوایی و مشاوره های تخصصی در بهزیستی مازندران ارائه می‌شود همچنین آزمایش ژنتیک برای تمام خانواده های دارای عضو معلول بصورت رایگان در بهزیستی انجام می‌شود.

در انتها از معلولین موفق در عرصه های گوناگون علمی، فرهنگی و ورزشی تقدیر بعمل آمد.

کد خبر 11084

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =