۱۳۹۵/۱۱/۲۵
تشکر رئیس شورای شهر تهران از سازمان بهزیستی کشور به سبب توجه مناسب‌سازی محیط برای معلولان
 
رئیس شورای اسلامی شهر تهران در نخستین همایش ملی مناسب‌سازی اماکن و معابر جهت تسهیل امر تردد معلولان، جانبازان و سالمندان با تاکید بر ایجاد حساسیت در جامعه، گفت: در قالب شهر دوستدار سالمند و کودک مصوبه‌ای در راستای رعایت مناسب‌سازی در ساخت و سازهای شهری داریم که صدور پروانه ساختمان‌های جدید منوط به رعایت این امر است.
تشکر رئیس شورای شهر تهران از سازمان بهزیستی کشور به سبب توجه مناسب‌سازی محیط برای معلولان
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل، «مهدی چمران» رئیس شورای شهر تهران در نخستین همایش ملی مناسب‌سازی اماکن و معابر جهت تسهیل تردد جانبازان، معلولان و سالمندان برگزار شد، با بیان اینکه مناسب‌سازی یکی از مسائل اصلی شهرسازی و معماری است، گفت: امروزه در دوره شهرسازی بیشتر سواره محور شده‌اند، بویژه از زمان ورود ماشین‌ها بیشتر سواره محور شده‌ایم و به فکر پیاده‌روی نیستیم.

 رئیس شورای شهر تهران، افزود: امروز بیشتر معابر ما پیاده‌رو ندارند و به محض باز شدن در خانه‌ها وارد خیابان می‌شویم و این نوع معماری باعث افزایش تصادفات شده است. هر فردی هم به خودش اجازه داده به پیاده‌رو تعرض کند، از مغازه‌داری که وسایل خود را داخل پیاده‌رو می‌گذارد تا صاحبخانه‌ای که پله‌های ساختمان خود را در پیاده‌رو می‌سازد البته پله‌ها هم آنقدر بلند ساخته می‌شوند که احساس می‌شود پله‌های منار جنبان است.

 وی با بیان اینکه ما به عابران توجه نداریم، چه برسد به معلول و جانبازی که قرار است در معابر حرکت کنند، ادامه داد: براساس مصوبات شورای شهر و شهرسازی رمپ‌های ساختمان‌ها باید حداکثر 15 درصد باشد اما در ساختمان‌های جدید حتی در مناطق بالای شهر مشاهده می‌شود که رمپ ورودی پارکینگ ساختمان‌ها بسیار زیاد است.

 چمران با تاکید بر حساس‌سازی مناسب‌سازی برای معلولان در دانشگاه‌های معماری، گفت: متأسفانه هنوز در دانشگاه‌ها این حساسیت ایجاد نشده است چه برسد به جامعه. البته بیشتر ساختمان‌ها توسط فارغ التحصیلان معماری ساخته نمی‌شود بلکه به دست افرادی که فقط به فکر سودجویی هستند، ساخته می‌شود.

 رئیس شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه باید در جامعه ایجاد حساسیت کنیم که مناسب‌سازی انجام شود، تصریح کرد: به هر حال ما باید در جامعه، شهرسازی، شهرداری، بهزیستی و هر جایی که مسئولیت داریم ضوابط را اجرا  و حساسیت ایجاد کنیم. در گذشته در حین ساخت و ساز  به تمام  این مسائل توجه می‌شد اما در ساخت و سازهای جدید آنچه که بیشتر توجه می‌شود منافع شخصی است.

 وی در پایان ضمن قدردانی و تشکر از سازمان بهزیستی کشور به سبب توجه مناسب‌سازی محیط برای معلولان، یادآور شد: ما هم در شورای شهر به این موضوع توجه داشتیم و دو تا سه مصوبه وجود دارد که شهرداری را ملزم می‌کند که ظوابط مناسب‌سازی را انجام دهد و از جمله آنها می‌توان به مصوبه شهر دوستدار کودک و دوستدار سالمند اشاره کرد اما مهم‌تر، اجرای مصوبات است و بیشتر باید تلاش کنیم که دیگر معلولی نداشته باشیم.
منبع : اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور
تعداد بازدیدها : ۲۷۸
      
کلیه حقوق این سایت به سازمان بهزیستی کشور تعلق دارد.
سایت های مرتبط
سامانه ها
پیوندها