banner-behzisti
جمعه 2 فروردين 1398   09:27:07
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار استانی
1397/9/27 سه‌شنبهجانشین دبیرخانه ستاد مناسب سازی کشور بیان کرد:

فرهنگ سازی؛پیش نیاز مناسب سازی

نرم افزار رهیاب و سامانه معبر برای شناسایی فضاهای نامناسب تردد در سراسر کشور در خدمت افراد دارای معلولیت است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل به نقل از خراسان رضوی؛جانشین دبیرخانه ستاد مناسب‌سازی کشور در مراسم اختتامیه جشنواره ملی کاریکاتور معلولین در مشهد گفت:اگر شهرداران قانون جامع حمایت از معلولین را اجرا نکنند از کار اخراج و به مجازات قانونی محکوم می‌شوند.

وی افزود:شهرداری‌ها از این پس بهانه‌ای برای صدور پروانه و پایان کار برای ساختمان‌هایی که ضوابط مناسب‌سازی را رعایت نمی‌کنند ندارند و اگر کوتاهی کنند قابل پیگیری است.

وی با اعلام خبر نهایی شدن آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از معلولین گفت: این آیین‌نامه در روزهای آینده به دولت می‌رود و پس از تصویب دولت، به عنوان مکمل قانون، لازم‌الاجراست و اگر افراد دارای معلولیت از دستگاه‌ها به خاطر مناسب‌سازی شکایت کنند بهزیستی از طریق معاضدت قضایی از آنها حمایت می‌کند.

وی تصریح کرد: در تحقیقی که در سطح کشور انجام گرفته، مشخص شده که بسیاری از مهندسین عمران و سازه، اطلاعی از ضوابط مناسب‌سازی ساختمان‌ها ندارند که این امر باعث تأسف است.

وی با بیان اینکه هر روز شاهد رویش مانع‌های متفاوت در پیاده‌روها هستیم گفت: پلیس راهور و پلیس راهنمایی باید پاسخ دهند که چرا به خاطر ناتوانی در جلوگیری از موتورسواران متخلف، راه را بر ویلچر معلولین و کالسکه‌ مادران دارای فرزند شیرخوار می‌بندند.

خادم الحسینی گفت: مناسب‌سازی یک مطالبه عمومی است و اختصاص به معلولین ندارد زیرا شهروندان دارای معلولیت از طرف همه‌ی شهروندان مورد حمایت هستند و دستگاه‌هایی که این امر را رعایت نکنند باید به همه‌ی مردم پاسخگو باشند.

وی اظهار داشت: آنچه دستگاه‌هایی اجرایی برای توجیه عدم اجرای مناسب‌سازی ساختمان‌ها در خصوص معضلات مالی عنوان می‌کنند حقیقت ندارد زیرا مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری، بیش از منابع مالی، به فرهنگ شهروندی نیاز دارد و به  همین جهت، اقدامات و برنامه‌های فرهنگ‌ساز مانند این جشنواره مورد حمایت سازمان بهزیستی است.

وی با تأکید بر اینکه در قانون جدید حمایت از معلولین، مناسب‌سازی محیطی در قالب یک فصل و چندین ماده آمده گفت: این قانون ضمانت اجرایی دارد و در آیین‌نامه‌ی اجرایی، همه‌ی جوانب و جزئیات اجرایی دیده شده که هیچ دستگاهی نتواند از وظیفه‌اش شانه خالی کند.

وی گفت: تشکیلات ستاد مناسب‌سازی که قبلا یک تشکیلات عادی بود حالا در قانون به صراحت ذکر شده و ما در آیین‌نامه، یک سامانه‌ی ثبت مصوبات ستادهای استانی را راه‌انداری کرده‌ایم که تا پایان سال رونمایی می‌شود و در این سامانه، تمامی  مصوبات ستادهای استانی را پیگیری می‌کنیم.

جانشین دبیرخانه ستاد مناسب‌سازی بهزیستی کشور یادآور شد: ضمانت اجرایی، مهم‌ترین بخش آیین‌نامه‌ی اجرایی مصوب سازمان بهزیستی است که امیدواریم طی هفته‌های آینده به تصویب دولت برسد.

وی با بیان اینکه بعد نظارتی هم در قانون و هم در آیین‌نامه دیده شده، گفت: وظایف دستگاه‌ها در این دو سند به خوبی تدوین شده و قابل رصد و نظارت کامل است.آیین‌نامه‌ی اجرایی، همه‌ی خلأهای جزئی قانون را می‌پوشاند و هیچ ابهامی بر جای نمی‌گذارد.

خادم الحسینی همچنین از راه‌اندازی سامانه معبر خبر داد و گفت: تمام افراد دارای معلولیت از سراسر کشور و همچنین تمامی  شهروندان می‌توانند موارد غیر قابل دسترسی را به این سامانه منعکس کنند تا از طریق ستاد مناسب‌سازی کشور پیگیری شود.

وی در پایان سخنانش ضمن معرفی " نرم افزار رهیاب"افزود: با کمک این نرم افزار تمامی افراد دارای معلولیت می‌توانند بهترین مسیر مناسب‌سازی شده را در فضای شهری جستجو و انتخاب کنند. همچنین این نرم افزار فضاهای مناسب‌سازی نشده را به مسؤولین و خود کاربران نشان می‌دهد و وظایف و کم‌کاری دستگاه‌ها را به روشنی نمایان می‌کند.

منبع خبر: روابط عمومی و امور بین الملل
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4324758
تعداد بازديد کنندگان سايت: 18054671 تعداد بازديد زيرپورتال: 4965312 اين زيرپورتال امروز: 2369 سایت در امروز: 8708 اين صفحه امروز: 2145