banner-behzisti
جمعه 30 فروردين 1398   20:40:34
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار استانی
1397/9/14 چهارشنبهمدیر کل بهزیستی استان همدان در مراسم بزرگداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت:

تصویب و ابلاغ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان گامی برای تحقق عدالت اجتماعی

مراسم بزرگداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت با حضور دکتر صفاری فرد مدیر کل دفترامور توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور ، دکتر نادری فر مدیر کل امور اجتماعی استانداری ، مدیر کل بهزیستی استان و جمعی از مسئولین در سالن اجتماعات بانک ملی همدان برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل به نقل از همدان؛مدیرکل بهزیستی این استان به مناسبت روز جهانی معلولان گفت: وجود موانع فکری در سطح جامعه برای تحقق برنامه های مناسب ساز ی معلولان همواره معضل آفرین بوده چرا که زیر ساخت های لازم پاسخگوی نیازهای این بخش نبوده است.

الوند در ارتباط با مقوله مهم مناسب سازی فضای شهری برای معلولان گفت: یک دیدگاه غالب در جامعه وجود دارد مبنی بر اینکه حوزه مناسب سازی بر عهده بهزیستی و شهرداری است در حالی که قانون همه دستگاههای اجرایی را به اجرای آن مکلف کرده است و با توجه به رشد شهرنشینی و رشد پدیده سالمندی در آینده ای نه چندان دور نقش  این مهم را بیش از گذشته ضروری کرده است.

وی خاطرنشان کرد: با کارهای انجام گرفته دستگاههای متولی به این باور رسیده اند که مناسب سازی فضای عمومی شهر برای معلولان باید مورد توجه باشد هرچند متاسفانه دستگاههای دولتی نیز به دلیل اعتبارات محدود نمی توانند این کار مهم را آنگونه که باید و شاید انجام دهند و بر این اساس برای رفع این مشکل از 2 سال گذشته و با ساز و کارهایی در ستاد مناسب سازی اعتبار برای این بخش تعریف شد.

وی گفت: هر میزان مطالبات از سوی گروههای هدف در ارتباط با مقوله مناسب سازی بیشتر باشد، مسئولان نیز به همان میزان در مسیر یاد شده حرکت می کنند

حمیدرضا الوند افزود: با راه اندازی سامانه معبر تلاش شده است بخشی از مشکلات مناسب سازی رصد و مرتفع شود که البته تحقق این مهم نیاز به پیگیری تا حصول نتیجه دارد.

برنامه مراقبت در منزل گسترش می یابد

 مدیرکل بهزیستی استان گفت: حضور تیم درمانی در منزل معلولان منجر به تمرکز حضور معلول در خانواده و حضور تیم بهزیستی به عنوان نقش همیار برای خانواده است.

وی افزود: در شهرستان‌ها به دنبال سوق دادن مراکز شبانه‌روزی به سمت مراکز روزانه هستیم چراکه علاوه بر موضوع تحکیم بنیان خانواده و خدماتی که خانواده‌ها به معلول می‌دهند، در کنار آن خدمات روحی و روانی به این افراد در کانون خانواده نیز وجود دارد.

حمیدرضا الوند گفت: نگاه مسئولان به مشکلات معلولان، کمي جدي‌تر شده است به گونه ای که با تغيير رويکرد برخي دستگاه‌ها به سمت داشتن يک جامعه آرماني، اگر در گذشته شاهد نگاه اقتصادي دولت به مباحث بوديم امروزه نگاه فرهنگي و اجتماعي شکل گرفته است چنانچه توجه به حقوق شهروندي نيز از اين نوع نگاه مي‌باشد.

مديرکل بهزيستي استان با تأکيد بر اينکه مسئوليت اجتماعي افراد آنها را مجاب مي‌کند که در همه امور سلامتِ اجتماعي خود را دخيل بدانند گفت: حتي صنايع هم با توليدات خود مي‌توانند سلامت اجتماعي مردم را تضمين کنند.

حميدرضا الوند اظهار کرد: سياست‌هاي اجتماعي از چنان ظرافتي برخوردار است که مي‌توان آن را در همه ابعاد زندگي اجتماعي مردم ملاحظه کرد،اگر در اين ارتباط غفلت شود هماني ميش‌و د که بايد سال‌ها در رفع آن تلاش کرد.

وي تصويب قانون جامع معلولان را اتفاق مبارکي دانست و گفت: هر چند طي يکي دو سال نمي‌توان انتظار داشت که اين قانون همه مشکلات را حل کند اما قانون از چنان جديتي برخوردار است که دستگاه‌ها را «موظف» به اجراي بندبند آن کرده و تخلف هر یک از دستگاه‌ها را هم مصداق جرم دانسته که دستگاه قضا تا برکناري مدير مربوطه با آن برخورد خواهد کرد.

الوند ادامه داد: با تصويب اين قانون در ستاد مناسب‌سازي استان همدان، امسال همه دستگاه‌ها را موظف کرديم که اقدام عملي خود در ارتباط با وظايفشان را گزارش دهند.

مدیرکل بهزیستی استان گفت: بیش از 30هزار معلول  در همدان تحت پوشش خدمات گسترده سازمان شامل بيمه، هزينه تحصيل، خدمات بهداشتي، کمک توانبخشي، کاردرماني، گفتار درماني، فيزيوتراپي، کمک هزينه دانشجويي، کمک هزينه اياب و ذهاب و... هستند که 7/2 دهم جمعيت معلول کشور را در بر مي‌گيرد.

منبع خبر: روابط عمومی و امور بین الملل
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4537564
تعداد بازديد کنندگان سايت: 18888667 تعداد بازديد زيرپورتال: 5214305 اين زيرپورتال امروز: 8234 سایت در امروز: 26529 اين صفحه امروز: 7068