banner-behzisti
جمعه 30 فروردين 1398   21:44:48
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار استانی
1397/9/6 سه‌شنبه

آغاز طرح های غربالگری اضطراب و شنوایی کودکان 3 تا 5 سال در مهدهای کودک استان قم

به منظور افزایش سلامت جسمی و روانی نونهالان و کودکان قمی دو طرح مهم پیشگیری،با موضوع غربالگری اضطراب و شنوائی کودکان 3 تا 5 سال در مهدهای کودک استان قم آغاز شد.


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل به نقل از بهزیستی قم؛ " رضا سلیقه "مدیر کل بهزیستی استان  قم در مراسم افتتاح این دو طرح که در سالن اجتماعات مجتمع مسبح و با حضور مدیران و مربیان مهدهای کودک تحت نظارت بهزیستی برگزار شد؛هدف از اجرای این دو طرح را افزایش سلامت جسمی و روانی کودکان برشمرد.

وی  افزود : اجرای طرح غربالگری "اضطراب" با هدف شناسایی و پیشگیری و همچنین مداخلات به هنگام و موثر انجام می شود ، این طرح در راستای انجام مداخلات غربالگری و تشخیص زود‌هنگام اختلالات روانی و ارتقای سلامت روان جامعه با مشارکت مراکز مشاوره اجرا می‌شود.
 مدیر کل بهزیستی قم  گفت: تفاهم‌نامه‌ای با معاونت امور اجتماعی و مهد کودک‌ها منعقد شده که با اجرا و تشخیص زودهنگام اختلالات و متعاقب آن کاهش بار بیماری‌ها، این طرح درارتقای سلامت روان افراد جامعه تاثیر به سزایی دارد.وی تاکید کرد: اضطراب پایه و مادر بسیاری از اختلالات روانی است و اگر این موضوع به موقع شناسایی شود، می‌توان از بسیاری از اختلالات در دوران جوانی، نوجوانی و همچنین بزرگسالی جلوگیری کرد.
 دکتر سلیقه با بیان اینکه منشاء بسیاری از آسیب‌های اجتماعی، اضطراب است، گفت: بر همین اساس سازمان بهزیستی با این رویکرد اقدام به برگزاری این طرح غربالگری کرده است.در اجرای این طرح؛ والدین پرسشنامه استانداردارائه شده به آنان را تکمیل و به مهد کودک تحویل می‌دهند . پساز تکمیل پرسشنامه، روان‌شناسان معتمد و طرف قرارداد اقدام به بررسی‌های لازم می‌کنند و در صورت نیاز، کودک و خانواده را برای مشاوره دعوت می‌کنند.
 وی گفت: کودکانی که بعد از بررسی‌های لازم نیاز به مشاوره، روان درمانی و اصلاح محیط خانوادگی دارند، راهنمایی و مشاوره‌های مورد نیازشان را از روان‌شناسان دریافت می‌کنند که همین امر مهم باعث ارتقاء سلامت جامعه می‌شود و متعاقب آن در آینده نوجوانان و جوانانی با روحیه سالم و بدون اضطراب داریم.

            مدیر کل بهزیستی قم همچنین با اشاره به اجرای طرح غربالگری شنوائی کودکان در مهدهای کودک ، هدف از اجرای طرح غربالگری شنوایی کودکان 3 تا 5 سال را پیگیری بلند مدت برنامه غربالگری، تشخیص و مداخله زودهنگام شنوایی نوزادان عنوان کرد و یادآور شد: کودکانی که در طرح غربالگری اولیه مغفول مانده‌اند یا دچار عفونت‌های شنوایی پس از طرح اولیه شده‌اند در طرح کودکان 3 تا 5 سال غربالگری می‌شوند.
          وی با اشاره به اینکه در این طرح ابتدا کودکان غربال شده و در صورت داشتن اختلال شنوایی به مرحله تشخیص ارجاع داده می‌شوند خاطرنشان کرد: مرحله آخر مداخله است که در آن کم شنوایی کودک تأیید شده و برای درمان و یا توانبخشی به موقع و زودهنگام به مراکز طبی و توانبخشی معرفی می‌شود.
           لازم به ذکر است در پایان این مراسم از مهدهای فعال در اجرای طرحهای فوق در سال گذشته تقدیر شد
.

منبع خبر: روابط عمومی و امور بین الملل
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4537901
تعداد بازديد کنندگان سايت: 18889956 تعداد بازديد زيرپورتال: 5214710 اين زيرپورتال امروز: 8639 سایت در امروز: 27818 اين صفحه امروز: 7405