banner-behzisti
دوشنبه 29 بهمن 1397   15:30:27
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار ستادی
1397/7/19 پنجشنبه

جشنواره ورزشی بیماران اعصاب و روان سراسر کشور برگزار شد / اختصاص زنگ ورزش در مراکز نگهداری از معلولان

مدیر کل دفتر امور توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور در هشتمین جشنواره مسابقات ورزشی مراکز توانبخشی بیماران اعصاب و روان سراسر کشور گفت: این جشنواره در هفت رشته ورزشی؛ طناب‌کشی، فوتبال، فوتسال، دارت، پینگ پنگ و شطرنج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، «مصطفی سراج» مدیر کل دفتر امور توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور، با بیان این مطلب افزود: در این دوره از مسابقات  حضور 1053 نفر از بیماران اعصاب و روان از 22 استان کشور را شاهد  بودیم که  222 نفر  از بانوان و 803 نفر از آقایان مراکز  توانبخشی در این دوره حضور داشتند.

وی افزود در این جشنواره که به مناسبت فرا رسیدن هفته ملی سلامت روان برپا شد؛ اهداف مختلفی دنبال می شود که مهمترین آنها عبارتند از:

1-ارتقای کیفیت زندگی ،سطح سلامت و افزایش اعتماد به نفس بیماران اعصاب و روان
2-تغییر نگرش جامعه نسبت به بیماران اعصاب و روان 
3-تلفیق اجتماعی و خروج از انزوا
4-توسعه مهارت های اجتماعی و مصونیت پذیری بیماران اعصاب  وروان 

مدیر کل دفتر امور توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور  یکی از سیاست‌های سازمان را فراهم کردن امکانات ورزشی، فرهنگی و تحصیلی برای مددجویان تحت پوشش عنوان کرد و گفت: در حال حاضر برای اکثر معلولین با معلولیت های مختلف اعم از جسمی،حسی و حرکتی فدراسیون های ورزشی وجود دارد اما برای بیماران اعصاب و روان -با توجه به اینکه به  معلول محسوب نمی شده اند- هیچ هیأت و یا فدراسیون ورزشی وجود ندارد.

وی افزود در قانون جدید این بیماران نیز جزو جامعه هدف بهزیستی به شمار آمده اند و یکی دیگر از اهداف این جشنواره فتح بابی برای مجاب کردن جوامع ورزشی در تشکیل فدراسیون های ورزشی ویژه بیماران اعصاب و روان است.


وی با بیان اینکه در زمان برگزاری یک روزه این جشنواره میزگردهای علمی نیز با حضور اساتید و معاونین توانبخشی استان‌ها برگزار شده است گفت: میزگرد دیگری نیز با هدف بررسی مسائل حقوقی بیماران اعصاب و روان، کاربرد هنر در زندگی این بیماران،توانمند سازی و توسعه الگوهای جدید و .... در روز 28 مهرماه جاری در ستاد سازمان بهزیستی برگزار خواهد شد که اساتید و صاحبنظران مجرب از دانشگاه های معتبر کشور در آن حضور دارند.

وی گفت:یکی از برنامه‌های آینده بهزیستی نواخته شدن زنگ ورزش در مراکز توانبخشی است؛ در این زمینه تمهیدات لازم و بخشنامه‌های مورد نیاز به مراکز ابلاغ و تمامی مراکز ملزم هستند که ساعتی را تحت عنوان زنگ ورزش در مراکز خود راه‌اندازی کنند.

سراج اظهار کرد: برگزاری اینگونه جشنواره‌های ورزشی فرصتی برای شناسایی استعدادهای معلولان در حوزه ورزش است که در ادامه نیز تلاش می‌شود این افراد برای حضور در مسابقات سطح بالاتر از جمله استانی و ملی به وزارت ورزش و جوانان معرفی شوند.

وی افزایش اعتماد به‌نفس، استعدادیابی و هدفمندی بیشتر توانخواهان اعصاب و روان را از جمله پیامدهای اصلی این قبیل رویدادهای ورزشی عنوان کرد و دراین راستا وی بر نقش کلیدی و محوری مجموعه «سرای احسان» در جهت‌دهی به سایر مراکز توانبخشی سراسر کشور تاکید نمود.

مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور در پایان یادآور شد: استفاده از ورزش و رویکردهای ورزشی در ارتقای کیفیت زندگی بیماران روان و استفاده از خدمات یکپارچه برای ارتقاء سلامت روان توانخواهان با استفاده از پتانسیل سازمان های مردم نهاد و متخصصان در این زمینه ضروری است.

 

منبع خبر: اداره کل روابط عمومی و اموربین الملل
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4033470
تعداد بازديد کنندگان سايت: 16933160 تعداد بازديد زيرپورتال: 4625354 اين زيرپورتال امروز: 9447 سایت در امروز: 25740 اين صفحه امروز: 8412