banner-behzisti
شنبه 27 بهمن 1397   02:15:26
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
1397/9/10 شنبهجانشین رئیس سازمان بهزیستی کشور در نشست خبری روز جهانی افراد دارای معلولیت:

تصویب و ابلاغ قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت،دستاورد درخشان دولت تدبیر و امید است

نشست خبری به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت؛صبح امروز با حضور «پهبد پورشبانان » جانشین رئیس سازمان بهزیستی کشور،«حسین نحوی نژاد » معاون امور توانبخشی و جمعی از مدیران و مسئولان سازمان بهزیستی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل؛ "پور شبانان"با تأکید بر این نکته که مطالبه حقوق افراد دارای معلولیت ازوظایف سازمان بهزیستی است؛گفت: بهزیستی خود را به عنوان متولی اصلی دولت در حوزه حمایت از افراد دارای معلولیت معرفی می کند که ارائه خدمات به این عزیزان در سایه همکاری دولت و سازمان های مردم نهاد میسر است.

وی افزود:دستاورد ارزنده و درخشان دولت تدبیر و امید، تصویب و ابلاغ قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت در اردیبهشت ماه امسال است که پس از سال ها مطالبه و پیگیری های  مجدانه با همدلی و همراهی سه ضلع دولت،اصحاب محترم رسانه و  همکاران ما در مجلس شورای  اسلامی به دست آمده است.

جانشین رئیس سازمان بهزیستی در خصوص اشتغال مددجویان بهزیستی گفت: در سال 97 اشتغال 13 هزار و 737 نفر از محقق شده  است و  آماده سازی شغلی نیز برای بیش از دو برابر این آمار انجام شده است که امیدواریم در آینده نزدیک محقق شود.

پور شبانان افزود: 80 درصد از مستمری بگیران سازمان بهزیستی را  افراد دارای معلولیت با رقمی در حدود 800 هزار نفر تشکیل می دهند . که از ابتدای سال 96 و علی رغم کمبود منابع مالی ؛ بر اساس برنامه ششم قانون توسعه شاهد افزایش بیش از 2/3 برابری مبلغ این مستمری هستیم  که این رشد به صورت سالانه در بودجه هر سال پیش بینی می شود.همچنین  در بودجه سال 97 مبلغ 7 هزار و 700 میلیارد تومان برای مبارزه با فقر مطلق اختصاص یافته است که از محل این اعتبار نیز کمک خوبی به افزایش مستمری مددجویان صورت می گیرد.

جانشین رئیس سازمان بهزیستی در خصوص اعتبار بخش تجهیزات ویژه افراد دارای معلولیت گفت:همه ساله با کمبود عمده اعتبار در این بخش مواجه بوده ایم. اما از سال 94 به بعد این اعتبارات رشد قابل توجهی یافته است.البته تغییرات نرخ ارز منجر به کاهش دسترسی به اقلام مورد نیاز شده است که با همراهی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور این موضوع تا حدود زیادی کنترل شده است. همچنین در بخش نگهداری از افراد دارای معلولیت و با توجه به افزایش نرخ دستمزد،قیمت دارو و اقلام بهداشتی  و.... یارانه مصوب در سال 96 ؛ برای اجرا در سال 97 با نرخ تورم برابری نمی کند که این موضوع نیز با همراهی کامل دولت برای جبران این تفاوت قیمت حل شده است.

پورشبانان با اشاره به سیاست سازمانی برای انتقال خدمات ویژه افراد دارای معلولیت از مراکز به منازل ،گفت:لازم است که از روش نگهداری اردوگاهی از افراد دارای معلولیت به سمت نگهداری در کانون خانواده و ارائه خدمات مراقبتی و توانبخشی توسط اعضای خانواده و یا مراقبین آموزش دیده ؛حرکت کنیم که این امر بر ثبات خانواده و اشتغال زایی تأثیر مثبت خواهد داشت.

جانشین رئیس سازمان بهزیستی در زمینه اشتغال پایدار مددجویان ،گفت: با توجه به اینکه برخی افراد دارای معلولیت،امکان انطباق با شرایط اشتغال در بازار آزاد را ندارند؛ ثبت کارگاه های حرفه آموزی و اشتغال زایی برای افراد دارای معلولیت های خفیف تا متوسط امکان اشتغال پایدار این افراد را قوی تر می کند که تخصیص یارانه به این کارگاه ها و تقبل بخشی از حق بیمه کارفرمایی؛ از دیگر خدمات بهزیستی در حوزه اشتغال مددجویان است.  

وی در پایان با اشاره به فعالیت های بهزیستی در حوزه پیشگیری از معلولیت ها ،یاد آور شد: با توجه به ماده 75 قانون برنامه ششم توسعه ،از ابتدای اجرای این قانون تا کنون بیش از 200 هزار زوج از مشاوره های ژنتیک پیش از ازدواج  برخوردار شده اند. همچنین سازمان بهزیستی هزینه های مشاوره پیش از بارداری و آزمایش های دوران بارداری برای خانواده هایی که دارای یک یا چند فرزند معلول با ریشه ژنتیکی هستند را تقبل می کند.

منبع خبر: روابط عمومی و امور بین الملل
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 3998472
تعداد بازديد کنندگان سايت: 16824620 تعداد بازديد زيرپورتال: 4585706 اين زيرپورتال امروز: 801 سایت در امروز: 2272 اين صفحه امروز: 687