banner-behzisti
چهارشنبه 28 شهريور 1397   16:54:04
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
بهزیستی در رسانه
1395/12/24 سه‌شنبه

غربالگری‌های ژنتیک پیش از ازدواج اجباری شد

رییس سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: در حال حاضر انجام غربالگری‌های ژنتیک پیش از ازدواج تبدیل به قانون و اجباری شده به طوریکه زوجین پیش از ازدواج موظف به تکمیل پرسشنامه غربالگری ژنتیک هستند و بر اساس قانون سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت موظف به ارائه خدمات مشاوره و آزمایش ژنتیک به نیازمندان به صورت رایگان هستند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بهزیستی و به نقل از برنا، انوشیروان محسنی بندپی رییس سازمان بهزیستی کشور در نشست خبری با خبرنگاران گفت: از سال جاری با استفاده از رویکردهای علمی، تخصصی و کارشناسی یک نظام استراتژیک پایدار و فرآیند محور بر پایه برنامه عملیاتی را در سازمان بهزیستی مستقر خواهیم کرد.

وی افزود: بر اساس همین نظام استراتژیک پایدار نسبت به شیوع و بروز آسیب‌ها و معلولیت‌ها نیز اقدام کردیم در حالیکه نسبت به ارتقای خدمات نیز در سال جاری تلاش شد.

  95 درصد خدمات بهزیستی برون سپاری شده  

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: تا کنون بالغ بر 95 درصد خدمات بهزیستی برون سپاری شده و از این طریق نظارت معنا پیدا می‌کند.

بندپی در ادامه به توانمند سازی جامعه هدف و ارتقاء بخشی موسسات همکار بهزیستی در ارائه خدمات اشاره کرد و گفت: استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد، توسعه خیر جمعی با تاکید بر رویکرد اجتماع محور از دیگر استراتژی‌های بهزیستی در سال جاری بود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه به آگاه سازی در زمینه اعتیاد اشاره کرد و گفت: به منظور آگاه سازی جامعه از معضل اعتیاد یک بسته آموزشی در خصوص اعتیاد را تدوین کرده و در اختیار معلمان آموزش و پرورش قرار داده‌ایم تا به دانش آموزان خود ارائه کنند. مشابه این طرح در دانشگاه‌های کشور نیز انجام شد این در حالیست که تیم‌های اجتماع محور مبارزه با مواد مخدر در محلات با ریسک بالا نیز مستقر شدند.

بندپی افزود: جایگاهی که سازمان بهزیستی در نظام تشکیلاتی دستگاه‌های اداری داشت طوری بود که هر روز شاهد آن بودیم که دستگاهی به بخشی از وظایف بهزیستی معترض شده و خواهان آن بود که بخشی از وظایف ما را عهده دار شود.

وی تصریح کرد: این در حالی بود که بررسی‌ها نشان داد بر اساس ماده واحده سال 58 در خصوص تاسیس سازمان بهزیستی تمام وظایفی که این سازمان در حال حاضر بر عهده دارد در این ماده تعریف شده و بر اساس قانون، بهزیستی متولی این امور است و دستگاه دیگری نمی‌تواند نسبت به تولیت آنها مدعی شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: در سال جاری احکام دائمی سازمان بهزیستی کشور در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی قرار گرفت و از طریق آنها یک بار دیگر تولیت وظایف بهزیستی تثبیت موضوع و مشخص شد که بهزیستی متولی مسائل اجتماعی است.

  تولد سالانه 30 هزار کودک معلول در کشور   

وی در ادامه به برنامه ششم توسعه نیز اشاره کرد و گفت: برنامه ششم توسعه یک برنامه میان مدت پنج ساله است که بسیاری از سازمان‌ها بر اساس آن بودجه سنواتی خود را آماده می‌کنند. بهزیستی هم طبق بررسی‌ها و شواهد در این برنامه پیشگیری را اولویت خود قرار داد و در ماده 90 آن در راستای پیشگیری از معلولیت زایی، غربالگری ژنتیک را اجباری کردیم زیرا 30 هزار کودک در سال معلول متولد می‌شوند.

بندپی اظهار کرد: با حمایت‌های دولت و اجباری کردن مشاوره‌های ژنتیک به صورت پایلوت 40 هزار زوج در آستانه ازدواج را غربالگری ژنتیکی کردیم که از این تعداد 70 درصد نیازمند مشاوره ژنتیک نبودند و تنها 30 درصد آنها به این مشاوره‌ها نیاز داشتند.

وی تصریح کرد: 15 درصد از 30 درصدی که نیازمند دریافت مشاوره‌های ژنتیک بودند نیز به آزمایشگاه‌های ژنتیک ارجاع داده شدند.

  غربالگری‌های ژنتیک پیش از ازدواج اجباری شد   

رئیس سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: در حال حاضر انجام غربالگری‌های ژنتیک پیش از ازدواج تبدیل به قانون و اجباری شده به طوریکه زوجین پیش از ازدواج موظف به تکمیل پرسشنامه غربالگری ژنتیک هستند و بر اساس قانون سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت موظف به ارائه خدمات مشاوره و آزمایش ژنتیک به نیازمندان به صورت رایگان هستند.

بندپی همچنین در خصوص مداخله سازمان بهزیستی در بحران خودکشی نیز گفت: در سال 95 با مداخلات اورژانس اجتماعی توانستیم 4220 نفر را از خودکشی منصرف کنیم که 2880 نفر آنها زن و 1440 نفر آنها مرد بودند.

اورژانس اجتماعی در شهرهای بالای 50 هزار نفر  

وی در ادامه به گسترش اورژانس اجتماعی در سال جاری اشاره کرد و گفت: با توجه به تاثیرگذاری اوژانس اجتماعی در کنترل و مهار بحران‌ها و آسیب‌های متعدد اجتماعی این اورژانس در سال 96 در 140 شهر بالای 50 هزار نفر توسعه و گسترش خواهد یافت و هم اکنون تمام اقدامات این توسعه اعم از تخصیص اعتبار خرید ماشین‌ها در بودجه سال 96 سازمان بهزیستی در نظر گرفته شده است.  

  مراکز ترک اعتیاد ماده 15 ساماندهی شدند  

‎رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه به فعالیت این سازمان در حوزه اعتیاد اشاره کرد و گفت: سازمان بهزیستی از گذشته تولیت مراکز ماده 15 را که ویژه افراد داوطلب ترک اعتیاد است بر عهده داشت.

‎بندپی ادامه داد: مسوولیت مراکز ماده 16 که ویژه معتادین متجاهر، رها شده و سخت در دسترس که مراکز ماده 15 اثربخشی لازم برای آنها را ندارند نیز سابقا بر عهده وزارت بهداشت بود که این وزارتخانه اعلام کرد که نمی‌تواند اقدامی را در این حوزه به انجام برساند و به این ترتیب این مراکز نیز به بهزیستی واگذار شدند.

‎وی در ادامه به خدمات سازمان بهزیستی در مراکز ماده 15 اشاره کرد و گفت: در چند سال اخیر نسبت به بازبینی پروتکل‌های مراکز ماده 15 و بازنگری در خصوص صدور مجوز برای این مراکز اقدام کردیم و به این نتیجه رسیدیم که برای فعالیت‌های اثربخش در این حوزه باید از رویکردهای تلفیقی استفاده کنیم و به این ترتیب در سال جاری مراکز ماده 15 را سر و سامان دادیم و همچنین نسبت به گسترش TC نیز اقدام کردیم.

‎  شروط بهزیستی برای پذیرش مسوولیت مراکز ترک اعتیاد ماده 16 /وحدت رویه‌ دستگاه‌ها برای ساماندهی معتادان متجاهر  

‎بندپی در خصوص مراکز ماده 16 که اخیرا تولیت آنها نیز به بهزیستی واگذار شده است اظهار کرد: بهزیستی برای پذیرش این مراکز 7 شرط اعم از حذف نگاه مجرمانه از معتاد، اصلاح فرآیندها، تاکید بر فرآیند اجتماع پذیری، استفاده از الگوی درمان «دادگاه مدار و ... داشت که تمام شروط محقق شد و پس از آن نسبت به پذیرش این مراکز اقدام کردیم.

‎وی تصریح کرد: طبق توافق با وزارت بهداشت، بهزیستی پس از پذیرش معتادان متجاهر چنانچه آنها دچار بیماری‌های خاص باشند باید وزارت بهداشت نسبت به پذیرش و درمانشان اقدام کند این در حالیست که تمامی NGOهای موفق فعال در این حوزه نیز پای کار خواهند آمد تا از تجارب آنها در جهت بهره وری هر چه بهتر استفاده کنیم.

‎بندپی ادامه داد: قوه قضاییه نیز پذیرفته است که در جریان این جمع آوری‌ها برای بار اول نگاه مجرمانه را از این افراد سلب کند و به این ترتیب وحدت رویه‌ای در ساماندهی معتادان متجاهر در کل کشور ایجاد شده است.    

 وی افزود: بنابراین رویکرد اجتماع‌محور و دادگاه‌مدار را در بحث مراکز ماده 16 در حدود 5 تا 6 استان به صورت پایلوت اجرا خواهیم کرد که حداکثر هر مرکز 100 نفر را پذیرش خواهد کرد.

لینک: http://www.bornanews.ir/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C-4/534526-%D8%BA%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D9%84%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%98%D9%86%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%AC-%D8%A7%D8%AC%D8%A8%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B4%D8%AF
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 2472963
تعداد بازديد کنندگان سايت: 11840192 تعداد بازديد زيرپورتال: 2853856 اين زيرپورتال امروز: 6053 سایت در امروز: 14009 اين صفحه امروز: 5606