banner-behzisti
يكشنبه 6 خرداد 1397   09:42:30
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار ستادی
1395/12/11 چهارشنبهمدیرکل حقوقی ثبت احوال کشور:

راه‌های قانونی دسترسی خانواده‌ها به فرزندان هموار شود

مدیرکل حقوقی ثبت احوال کشور در نشست هم‌اندیشی اجرای قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در مشهد، گفت: اگر راه‌های قانونی دسترسی خانواده‌ها به فرزندان هموار نشود قاچاق کودکان و خرید و فروش غیر قانونی آنها افزایش می‌یابد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور به نقل از خراسان رضوی، «رضا علیان» مدیرکل حقوقی ثبت احوال کشور در نشست هم‌اندیشی اجرای قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در مشهد، افزود: باید راه‌هایی که خانواده‌های داوطلب و متقاضی فرزندپذیری را به کودک برساند افزایش دهیم تا خانواده‌هایی که تمایل دارند اما به دلایل مختلف از داشتن فرزند محروم هستند بتوانند از این نعمت برخوردار شوند.
 
مدیرکل حقوقی ثبت احوال کشور، افزود: همچنین باید راهکارهای قانونی برای اجاره‌ رحم و اهدای جنین پیدا شود که زوج‌های نابارور بتوانند دارای فرزند شوند؛ چراکه در غیر این صورت، مسائل غیر قانونی در مورد خرید و فروش و قاچاق کودکان گسترش می‌یابد.
 
وی با بیان اینکه ثبت احوال با بهزیستی همکاری دیرینه‌ای دارد، گفت: در برخی اوقات برای صدور اوراق هویتی برای فرزندان بی سرپرست، نگاه تسامحی به قانون داریم تا مشکل هویتی کودک حل شود.
 
علیان، ادامه داد: در حالی که قانون دو ملاک خون و خاک را برای صدور شناسنامه تعیین کرده، اگر کودکی بدون سرپرست باشد همین که برای ما اثبات شود که هیچ دلیلی برای غیرایرانی بودن او وجود ندارد، صرف معیار خاک، برایش شناسنامه صادر می‌شود.
 
مدیرکل حقوقی ثبت احوال کشور، قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست جدید را دارای ویژگی‌های مثبت توصیف کرد و گفت: باید از این فرصت ایجاد شده برای واگذاری کودکان به خانواده‌ها حداکثر استفاده را ببریم.
 
وی، گفت: ثبت احوال با دستور دادگاه، برای اینگونه فرزندان، شناسنامه صادر می‌کند که برای آنها حقوق و تکالیف اجتماعی مقرر می‌گردد.
 
علیان،همچنین از تدوین بانک اطلاعات سببی و نسبی در کشور خبر داد و در پایان یادآور شد: این بانک بزودی کامل می‌گردد و می‌تواند در خصوص شناسایی نسب و پیشینه‌ی کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست اطلاعات خوبی را در اختیار بهزیستی بگذارد.

منبع خبر: اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 1518495
تعداد بازديد کنندگان سايت: 9013104 تعداد بازديد زيرپورتال: 1787943 اين زيرپورتال امروز: 3715 سایت در امروز: 10515 اين صفحه امروز: 3405