banner-behzisti
يكشنبه 6 خرداد 1397   09:30:42
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار ستادی
1395/12/11 چهارشنبهمعاون دادستان کل کشور:

اعلام آمادگی دادستانی‌های سراسر کشور در اجرای قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست

معاون دادستان کل کشور در نشست سراسری هم‌اندیشی اجرای قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست در خراسان رضوی، با بیان اینکه در هیچ یک از نظام‌های حقوقی جهان به اندازه ایران به جایگاه خانواده و کودکان توجه و ناکید نشده است، گفت: طیق قوانین موجود اگر وضعیت امنیتی و اخلاقی و تربیتی کودک در خطر باشد دادگاه می‌تواند با درخواست اقربا یا دادستان تصمیم لازم برای حضانت را اتخاذ کند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور به نقل از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام «محمد مصدق» معاون دادستان کشور در همایش هم‌اندیشی اجرای قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در مشهد، گفت: قانون جدید حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست یک قانون بسیار پیشرفته و در مقایسه با سایر کشورها از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است.
 
معاون دادستان کشور، تأکید کرد: در مواد این قانون آمده است که اگر موازین تربیتی و اخلاقی کودک در خطر قرار بگیرد دادگاه می‌تواند با درخواست اقربا یا دادستان، موضوع را مورد بررسی قرار داده و در صورت ضرورت از والدین سلب حضانت کند تا طفل در اختیار خانواده ی بهتری قرار بگیرد.
 
وی، با بیان اینکه در هیچ‌یک از نظام‌های حقوقی دنیا به اندازه کشور ما به ارزش و جایگاه خانواده توجه نشده است، تصریح کرد: اهمیت و جایگاه کودک در خانواده نیز در هیچ یک از نظام‌های حقوقی جهان به اندازه کشور و دین ما مورد توجه قرار نگرفته است.
 
حجت‌الاسلام مصدق از سایر قوانین موجود در کشور در زمینه مجازات و جرایم کودکان یاد کرد و گفت: قانون مجازات اسلامی جدید، بین مجازات کودکان و بزرگ سالانی که جرایمی مرتکب می شوند تفاوت زیادی قائل شده است. قوانین ما در مورد کودکان زیر 18 سال از جهت مجازات‌ها و جرایم، نگاه ویژه‌ای دارد که بر اساس آن اگر یک بزرگسال و یک کودک تا سن 18 سال مرتکب یک جرم واحد بشوند مجازات های متفاوتی دارند.
 
معاون دادستان کشور، در مورد قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست جدید که واگذاری کودکان به زنان مجرد با شرایط قانونی را مجاز دانسته و گفت: این امر نشانه این است که قانون اسلامی می‌خواهد الگوی مادری را ترویج کند و آن را مهم بشمارد.
 
وی همچنین با اشاره به اینکه کودکان در قانون فرزندخواندگی جدید مانند گذشته ارث نمی‌برند، گفت: والدینی که فرزند خوانده دارند می‌توانند به روش‌های مختلف از فرزندخوانده حمایت کنند.
 
حجت‌الاسلام مصدق در پایان یادآور شد: تدوین و تصویب قانون کار بشر است که در کشور ما بر اساس فقه اسلامی و شرایط روز صورت می‌گیرد و می‌توان قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست یا هر قانون دیگری را مطابق نیاز روز جامعه و با توجه به الگوهای اسلامی، اصلاح کرد.

منبع خبر: اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 1518391
تعداد بازديد کنندگان سايت: 9012847 تعداد بازديد زيرپورتال: 1787824 اين زيرپورتال امروز: 3596 سایت در امروز: 10258 اين صفحه امروز: 3301